16
Zář

DSC_0569.thumbnailKdyž kolega VoVo ohlásil výrobu nového modelu autobusu, tedy modelové řady předcházející té hranatější „Céčkové“, velice mně potěšil. Mám doma sice několik odlitků klasiky Karosy ŠL, ŠD, ale pořád se mi do těch starých odlitků moc nechtělo. (Celý příspěvek…)

30
Kvě
rubrika: Karosy v TT, autor: jirka

DSC_0372.thumbnailO letních prázdninách mě navštívil kolega VoVo a dovezl mi svůj leptík autobusu Karosy. Měl jsem sice dost napilno co se týče stavebních úprav svého obydlí, ale po večerech jsem se pokusil o sestavení tohoto leptu. (Celý příspěvek…)

20140418_234808Nedávno jsem udělal návod od začátku do konce pro „ešky“ a dneska chci udělat to samé pro „sedmistovky“. Protože stavebnice sedmistovek prošly za ten rok poměrně velkou evolucí, stojí za to zmínit, co všechno je nového. (Celý příspěvek…)

14
Dub
rubrika: Karosy v TT, autor: brzda

karo-brzda1-thumbDnes to nebude o vojenskej technike ale…? O Karosách ( skôr ich predchodcoch, lebo leptané Karosy sú už niekde inde). (Celý příspěvek…)

IMG_0458Karosa C735 je linkové luxusnější provedení, které se časem dostalo i do zájezdové dopravy. Má vyšší kufry (jako LC735) ale dveře uprostřed (jako C734). Poslední typ sedmistovky, který jsem měl zatím v plánu… (Celý příspěvek…)

20140217_225203Dělat ze všeho vraky je strašně populární. Všimněte si,  že jak někdo neví co s čímkoliv, napatinuje se to a strčí se to někam do kouta. Ať už jsou to lokomotivy, vagóny, boudy, ale i jakékoliv zbytky čehokoliv. Skladovat v každém rohu něco nepotřebného bude prostě asi naše nátura :) (Celý příspěvek…)

05
Bře

DSC_0893Popisů stavby krátkých Karos už tu bylo poměrně dost a zmíněny byly snad všechny vychytávky, které můžete při stavbě využít. Dnes se konečně dostal na řadu kloubový vůz. A opět to nebude běžná stavba, ale ke slovu se dostane pár tipů, jak model co nejvíce přiblížit skutečnosti. (Celý příspěvek…)

20140114_010204Určitě znáte ten film Jízda. Prostě se uřízne střecha a mejdan může začít. To samé si řekli v bratislavském dopravním podniku, jen na to použili starší Karosu B732. (Celý příspěvek…)

10
Úno

20140106_180722aDobrá věc se opět podařila, a tak se k sedmistovkovým Karosám (a vlastně i k devítistovkovým) přidává jejich předchůdce – autobusy Karosa Š11. To vše opět z leptu a opět v TT :) (Celý příspěvek…)

16
Led

20131018_234126Na prosbu kolegy jsem zkusil zvětšit Karosu i do H0 z důvodu, že se ani v tomto měřítku nevyskytuje nic v kvalitě odpovídající dnešním poměrům. Neříkám, že tahle Karosa to napraví, ale rozhodně alespoň zmírní ten „morální šok“. (Celý příspěvek…)

DSC_0069.NEFV prvním článku o Karosách jsem ukázal pár papírových modelů, které jsem si tak nějak volně sám kdysi vytvářel. Přesto měla většina z nich nějakou tu reálnou předlohu… (Celý příspěvek…)

šm11Zima je stále na začátku, a tak se určitě na zimní večery bude hodit něco trochu náročnějšího. Karosa je jednoduchá, to je spíš tak na letní odpoledne. Tohle je na jeden, možná i na víc dlouhých večerů, a tak to nadchne i ty, kteří hledají něco složitějšího… A neřeknu vám co to je, jen si klikněte… (Celý příspěvek…)

22
Říj

000_4134Čtvrtý krasavec ze „speciální“ řady. Tohle je sice běžná Karosa, ale oproti klasikám je to přeci jen trochu méně rozšířený kus, takže jsem to pojal jako „limitku“ pro ozvláštnění sbírky. Takže dnes jedna z nejmodernějších sedmistovek s lepenými skly, tzv. Lepeňák LC736.1022. (Celý příspěvek…)

20131018_223409_01Další speciál na variaci C734 – poštovní úprava nejen pro přepravu pytlů s poštou, ale i pro její třídění. Takováto zajímavost nemohla ujít mé pozornosti. (Celý příspěvek…)

000_4089Abychom tu nediskriminovali, i vrazi, zloději a podvraťáci si tu přijdou na své. A to tak, že dneska si postavíme, milé děti, Karosu C734 ve speciální úpravě pro Vězeňskou službu ČR na převoz vězňů. (Celý příspěvek…)

000_4126Nenápadně jsme se přehoupli přes 300 uveřejněných článků. K 200. výročí byly první lepty (Sklmmp), to 300. jsem přešel v tichosti. Nedávno byly autobusy, což byl tak zásadní projekt, že tu z něj budeme žít ještě alespoň do čtyřstovky. Aby se to oslavilo alespoň následně, přichází první „speciál na kolečkách“ – hasičská C734 SŽDC. (Celý příspěvek…)

02
Říj

DSC_0664 Dnes to bude zase modelování na základě určité konkrétní předlohy. Většinou byly zdejší autobusy stavěné do kategorie „Karosa s modrými pruhy“, dnes tomu bude trochu jinak. Pro ukázku variability leptané stavebnice je tady článek o stavbě dvou pražských konkrétních vozů. (Celý příspěvek…)

02
Zář

000_3935Zní to bizarně, ale je to pravda. V Severní Koreji jezdí Karosy, ale nejsou to obyčejné Karosy. Nejezdí ani na naftu. Jezdí na elektřinu. A tu elektřinu si berou z nadzemního vedení. Takže jsou to prostě trolejbusy. (Celý příspěvek…)

000_3826Prostě mi to nedalo. Když už je celá sedmistovková řada kompletní, byla by škoda vynechat devítistovkovou řadu, která se kromě čel skoro ničím neliší. Ale novou stavebnici se mi kvůli tomu dělat nechtělo, tak jsem přemýšlel, jak vytěžit z minima maximum. A světe div se, asi se to povedlo. (Celý příspěvek…)

000_3812Jak jsem nedávno slíbil, dneska to bude o úpravě střechy leptaných Karos z tvaru placatého do tvaru vypouklého. Úprava je velmi jednoduchá a zabere i začátečníkovi cca 10 minut. (Celý příspěvek…)

000_3638

Aby bylo možno zpestřit varianty sedmistovkových Karos, vytvořil jsem jako doplňek i kulatou záď. Ta se používala u novějších modelů kvůli většímu motoru, který se pod starou záď jednoduše nevešel. Stejná záď byla pak používána i u prvních sérií řady 900. Takže milovníci epochy IV a dříve mohou přestat číst hned :) (Celý příspěvek…)

000_3484Další, dnes už třetí verze stavebnice Karos. Tentokrát stavebnice LC735, upravená jako LC736 Connex. Opět už se zaměřím jen na to, co jsem dělal od hrubé stavby dále a tím pádem jinak. (Celý příspěvek…)

12
Čec

000_3459Samostatné dokončení stavby městské verze Karosy, tentokrát jako B731 DP Praha. U C734 se skončilo v základním článku přípravou pro nástřik, takže předpokládám, že tu část už máte načtenou a můžeme se jít věnovat konkrétní předloze. (Celý příspěvek…)

DSC_0715

..aneb Plechová zastávka v TT. Člověk musí jít trochu s dobou. Ještě relativně nedávno jsem matlal modely štětcem, veškeré počítačové dovednosti se omezovaly na Word a Malování. Postupně mě ale začal strhávat proud a poslední dobou se rozmachu dočkalo používání laseru na výrobu stavebnic. (Celý příspěvek…)

06
Čec

000_3730Dokončení stavby první Karosy C734 z úvodního článku o Karosách. Tady bude trochu víc prostoru se případně rozpovídat o podrobnostech. (Celý příspěvek…)

DSC_0394Dneska nebudeme nahrávat svojí matku, ale svojí karosu. Pokud se chcete pochlubit vlastní sestavenou Karosou, ale nevydá to na celý článek (nebo se vám ho nechce psát), zde tak můžete učinit. Stačí nahrát své fotky a ukázat tak ostatním, jak zrovna vy jste si vyšperkovali tu svou :) (Celý příspěvek…)

000_3630Co bych to měl za sbírku, když by v ní chyběly klasické „kloubáky“ a tak jsem hned po ozkoušení krátkých verzí upravil podklady i na dlouhou verzi. (Celý příspěvek…)

I když na autobusech v základu moc popisků naštěstí není, přesto je to často právě vybavení popisky, logy a nápisy, které od sebe autobusy odlišuje. A tak jsou obtisky nedílnou součástí stavebnice. (Celý příspěvek…)

08
Čer

1zro2Stále žiju – a dokonce jsem si našel čas rozšířit produkci ze své vlastní zahrádky. Plány jsem spřádal víc jak rok, a konečně je to tu – leptaná stavebnička typického autobusu Karosa řady 700 v měřítku 1:120. (Celý příspěvek…)