Kaplička ModelScene, aneb jak se mi to nepovedlo

Znáte to, chcete si jednou za čas odpočinout tím, že si něco jednoduchého sestavíte jenom tak pro radost, oddechově za volný večer. A nějakou zvláštní souhrou náhod odcházíte od stolu ještě zoufalejší, než jste k němu usedli. Tak právě tohle se mi stalo.

Tenhle článek bude spíš ukázkou jak se dá něco pokazit. Jak zdánlivě malá nepřesnost může ve výsledku člověku pěkně zavařit. A jak to dovede znásobit ještě následný špatný úsudek, kterým jste chtěli věc napravit. Zkrátka občas se vám stane, že do něčeho šlápnete, chcete si očistit botu, ale povede se vám leda tak rozmazat to ještě víc. Pověstné cimrmanovské hledání slepých uliček se ale občas může také hodit, takže jsem se rozhodl napsat i o tomhle. Kolegové, pamatujte tedy: tudy ne! 🙂

Aktérem dnešního článku bude stavebnice kapličky od Model Scene. Tenhle výrobce se zaměřuje hlavně na laserované doplňky a všechno možné pro stavbu krajiny. Malou část nabídky ale okupují laserované stavebničky drobných budov a právě ty mě zaujaly. Nabral jsem si jich pár do zásoby a postupně po nudných večerech začal zpracovávat. Z různých kůlen a dřevníků jsem byl nadšený, zlom přinesla až kaplička. Hurá na ní:

Model Scene tyhle stavebnice balí buď v sáčcích, nebo těchto malých plastových krabičkách. Je to velice kompaktní a roztomilé, mimo to dobře funkční. Díly jsou dobře chráněny a přesto vidíte, do čeho jdete.

Etiketka obsahuje i návod. Ten naznačuje stavební postup, moc jsem se ho ale nedržel a jel tak nějak po svém. Velikost (nebo spíš malost) obrázků je místy už na hraně použitelnosti, takže ne vždy je všechno patrné. Díly jsou ale tvarované tak logicky, že by se dal model sestavit po chvilce přemýšlení i bez návodu.

Pokud vám zrak dobře slouží, dozvíte se kam který dílek přijde. Všechny jsou očíslované, což se moc často u takto malých stavebnic nevidí.

Místy je ale tak nějak víc šipek a čísel než dílků…

Mrkneme na díly. Těch je tu docela dost. Sice je výsledný model celkem malý, je tu ale hodně doplňků fasády a propracovanost stavebnice je na hodně dobré úrovni.

Na stavebničkách Model Scene se mi líbí gravírování dílků v několika úrovních. Jsou tak naznačené detaily i na malých dílcích, kde už by bylo vrstvení několika kousků jen pro ty nejotrlejší.

To bychom měli díly na silném kartonu. Dále tu je tenčí karton a také silnější čtvrtka.

Lišty a ozdoby fasády jsou z tenkého papíru, vstup je z dřevěné překližky a součástí je překvapivě i zasklení z čiré fólie.

Na vratech je gravírování taky pěkně vidět. Detailnost je na takové úrovni, kterou bych od tohoto modelu ani neočekával.

Vygravírovaná je i eternitová střešní krytina. Trochu jsem se bál o výsledek, ale pro drobnější stavby je to rozhodně dobrá cesta. Hned vedle dílů střech vidíte opásání budovy naznačující kámen. Na většině míst, kde bylo provedeno gravírování, byly stále připálené kousky papíru, které už tam být neměly. Těch je rozhodně potřeba se před barvením modelu zbavit (ideálně ještě před stavbou). Já to udělal tak, že jsem mírným tlakem aršíky ometl pomocí štětce s kratšími tvrdšímy chlupy, veškerý nepotřebný sajrajt to odstranilo a přitom nijak nedošlo ke ztrátě textury dílů, ta naopak pěkně prokoukla.

Stavbu jsem zahájil sestavením základu ze silného kartonu. Všechno do sebe hladce pasuje, ale už tady jsem narazil na hlavní neduh stavebnice. Bylo zřejmé, že stavebnice nepočítá s tím, že laser při řezání nějaký ten materiál upálí a tak není přidána žádná rezerva. Pokud ano, tak bohužel malá. Díky tomu vzniknou i při sebepřesnějším sesazení dílů drážky a schody. Na těchto dílech se to projevuje nejvíc, protože je tu síla řezu největší. Schválně si to porovnejte se staršími články o skladišti a strážním domku od jiného výrobce, kde jsem si kvalitu řezu naopak pochvaloval.

Bohužel tato zubatost hran mi pak komplikovala celou stavbu.

Jinak jsou ale řezy fajn, všechno jde dokonale skrz a není potřeba začišťovat žádné otřepy.

Skoro na každém kroku vás stavebnice bude udivovat svojí detailností, tady třeba nad vstupem vygravírovaný kříž.

Dál jsem seskládal věžičku pro zvon. Použitý karton je sice slabší, ale úplně pěkně slícované rohy prostě z dílů nedostanete.

Je pravda, že stavební zámky následně při stavbě zakryjete dalšími vrstvičkami ozdob fasády.

Opět jsem lepil disperzním lepidlem. Vzhledem k jemnosti dílků a jejich počtu práce moc neodsýpá. Taky je třeba hrát si s jejich usazováním, protože i tady se projevuje ono řezání bez přesahů. Když tedy něco hezky slícujete na jedné straně, na té druhé vám vyleze spára dvakrát taková.

Nakonec jsem ale vše zdárně osadil.

zde si také můžete všimnout, že ozdobné vrstvy jsou díky „upálení“ hran menší, než jejich naznačené pozice na základních stěnách. Kolem většiny říms tak vylezou nežádoucí drážky.

Budova ale pozvolna nabírá finální tvary a to je velkou motivací.

Obalit je také potřeba samotnou věžičku, aby došlo k zakrytí rohových zámečků. Opět ten samý problém, základ jsem trochu obrousil po všech stěnách, přesto vnější vrstvičky nesedí přesně a v rozích zůstávají schůdky.

Jal jsem se stavbičku zastřešit. K uzavření věže je potřeba základ, na něj sestavit nosnou konstrukci a pak teprve čtyři kousky střešní krytiny.

U hlavní budovy to je o poznání jednodušší.

Zde je sestavený základ popsaný výše. Pod něj je ale ještě potřeba zavěsit zvon. Co by to bylo za zvoničku bez zvonu, že… Takže seskládáme 4 vrstvy zvonu, nahoru dílek k zavěšení a dolů samozřejmě srdce zvonu. Detailnost a propracovanost je chvályhodná.

Nasucho seskládané to vypadá takhle, to už jsem si z kochacích důvodů pracovně vsadil dovnitř i vrata.

Průběžně jsem střechu doplňoval o poslední lišty přes spoje jednotlivých dílů.

Zvon je skutečně průzory ve stěnách vidět, na dojmu z modelu to jednoznačně přidá.

A nesmím zapomenout ani na kliku dvřeří. Ze dvou dílků samozřejmě, jinak by to nebylo ono 🙂

Kapličku jsem nechal rozdělenou na více sestav. Stěny věžičky, střecha věžičky se zvonem a hlavní budovu. Vyjímatelné jsou i dveře, ačkoliv to z fotky není patrné. Až doposud vypadala stavba skutečně parádně a i přes moje obavy z nešikovného maskování spár jsem doufal ve skvělý výsledek.

No, odteď už to bude mít rychlý spád. Abych při barvení omezil vsakování barev do kartonu a stavba tak nekontrolovaně nezměnila tvar, první vrstvu pro sjednocení jsem na model nastříkal ze spreje, jako obvykle. Ten krásně vykreslil všechny detaily budovy a gravírované frajeřinky. Bohužel ale také zvýraznil všechny spáry kolem dolepovaných ozdob a také nepřesnosti, kde například rohové ozdyby kopírovaly křivý podklad pod sebou. Rozhodl jsem se tedy rozmíchat hustší akrylovou bílou barvu a tato místa jí potřít. Očekával jsem, že barva spáry zaplní a bude po starostech. Moc to ale nefungovalo a efekt se dostavoval pouze v případě, že jsem dal barvy víc, než už bylo zdrávo a došlo tak k i zahlazení toho, co mělo zůstat.

Protože jsem s povrchem nebyl stále spokojen, místo modelářškých barev, které na budovy většinou používám, jsem tentokrát sáhnul po temperách. Opět s vidinou, že pomohou zamaskovat nepatřičné drážky. Trochu to fungovalo, avšak práce s temperovými byla učiněné peklo. Namíchané odstíny po nanesení na model a vyschnutí docela dost změnily barvu. Když jsem chtěl následně barvy upravit, nebo doplnit patinu, aktivovala se i spodní vrstva barvy a opět byl výsledek zcela jiný, než bylo záměrem.

Tempera také moc na méně savém podkladu skoro nedrží. Pořád tedy dochází k otírání z hran. Následná oprava jsou opět další potíže.

Získal jsem tak ve finále domek, který má příliš mdlé barvy a ztratil ostrost detailů, působí tak nějak jako ocucaný bonbón…

Model jsem na závěr lehce přestříkal matným lakem, aby se barvy trochu projasnily a zafixovaly. Nic už to ale nezměnilo na mém rozhodnutí, že sestavený domek k ničemu nepoužiju. Nepovedlo se mi odstranit nedostatky, které jsem na modelu nechtěl, naopak jsem to ještě spíš zhoršil. Výsledek nesplnil to, co jsem od začátku čekal, takže bylo jasno.

Nerad bych tady nějak sváděl všechnu vinu na Model Scene, spoustu věcí, které mi na sestavené kapličce vadí, jsem si spískal sám. Je tady ale krásně vidět, jak i drobné nepřesnosti v základu dovedou celou stavbu zkomplikovat a následné snahy o nápravu způsobily ještě větší spoušť. Viděl jsem už tuhle kapličku sestavenou i od jiných modelářů, kteří s ní byli spokojení, některým kolegům se líbil i můj výsledek, já se s ním ale nějak nedovedu smířit.

Rozhodně to neznamená že na stavebnice Model Scene zanevřu, z ostatních jsem naopak naprosto nadšený, například silniční váha dopadla takto..

Takže stavebnici kapličky bych doporučil spíš trpělivějším a zručnějším modelářům, kteří vědí jak říznout nehledě na počet předchozích měření. Sám se k ní nejspíš někdy vrátím. Je totiž taky fér zmínit, že všechny tyhle ministavebnice stojí 130 Kč, což je cena vzhledem k obsahu nebojím se říct výborná a některá nepřesnost se za ní dá s přehledem odpustit. Proto ani tenhle svůj nevyvedený pokus o kapličku nepovažuji za vyhozené peníze. A pokud výrobce časem provede nějaká vylepšení konstrukce, nebude skutečně žádný důvod s výtkám. Přeji tedy vám všem, kteří se do stavby kapličky pustíte více štěstí a správných nápadů, než se podařilo tentokrát dát dohromady mě.

15 komentářů: „Kaplička ModelScene, aneb jak se mi to nepovedlo

 • 22. 2. 2018 (22:37)
  Trvalý odkaz

  Ahoj Vovo,
  i když už dlouho nejsme v kontaktu, rád se dívám na Tvůj web a je to pro mě relax. Dosud jsem sem nic nepsal, až teď, protože mi zde něco táhne oči. Nad lištou základní nabídky, ze které se vybalují jednotlivá roletková menu, se periodicky střídají bannery propagující to či ono. Jeden z nich má nulovou výšku. Následkem toho, když člověk čte článek až dolů, text při tom lítá nahoru a dolů a oči čím dál víc nesnadno hledají místo, které viděly před okamžikem.
  Kdyby šlo o profesionální web, už bych ho s chutí opustil. Zde se zatím držím, ale kdyby to šlo snadno a rychle spravit, fakt by to bylo úlevné.
  zdraví a palce s veškerou (vím, že podstatnější) činností drží Honza Toufar.

 • 22. 2. 2018 (22:58)
  Trvalý odkaz

  Honzo, mně to nedělá a nikomu dalšímu taky ne. Jestli nemáš nějakej adblock, ten to umí dělat…?! Nebo obnovit komplet stránky CTRL+F5.

 • 23. 2. 2018 (6:51)
  Trvalý odkaz

  Ta kaplička je na stavbu opravdu problematická, V mém případě neseděly nástavce zdí pod střechou a potah věžičky – obojí bylo malé. Pokud bych ji měl stavět znovu,použil bych metodu doporučovanou panem Bartákem pro stavby KBmodel – napustit hrany a spoje (u věžičky i plochy) vteřiňákem a pak tmelit a brousit do hladka jako plast. Nátěr je lepší udělat barvami na modely. Druhá možnost je spáry přiznat,- udělat je omlácené s oloupanou omítkou a lezoucími cihlami á la reálnej socialismus a v krajině ji nechat poněkud zarůst.

 • 23. 2. 2018 (8:48)
  Trvalý odkaz

  Ahoj Vovo, robí to aj mne, presne tak to poskakuje ako pisal hore Anonym

 • 23. 2. 2018 (14:41)
  Trvalý odkaz

  Rosťo, jen technická – nemá ta věžička být o něco výš? To její „okno“ přece musí být o kousek nad hřebenem (+oplechováním).
  Jinak díky, že se s podělil s tím, co se poděl.alo.

 • 23. 2. 2018 (18:38)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, mně to také skáče

 • 23. 2. 2018 (19:14)
  Trvalý odkaz

  Ahoj Vovo,
  měl jsi pravdu. Měl jsem blokování na obecně všechno. Pro mojett jsem to vypnul. Po opětovném zavolání se mi objevily navíc bannery „Lakatoš“ a „Novinka České pošty“ a skákání pochopitelně ustalo. Dík za tip. Jestli Ti povolená reklama něco přináší, tím líp. Ostatním to třeba také zabere. dík Honza

 • 23. 2. 2018 (19:32)
  Trvalý odkaz

  Zlámalík: Věžička má zámky, který pasujou do výřezů v podlaze „půdy“, takže takhle je to správně podle výrobce.
  Podobný stavbičky v Západních a Jihozápadních Čechách dílem žádné věžičky nemají a pokud mají, vypadají jinak a jsou dost odlišně umístěné (většinou uprostřed, nebo v zadní třetině střechy). Tahle věžička (fakticky zvonice) je spíš mexickýho stylu, případně by se šikla na hasičskou zbrojnici.

 • 23. 2. 2018 (20:23)
  Trvalý odkaz

  Mě se naopak to mdlé provedení fasády líbí, alespoň z fotografií mi to k té volezlé váze ladí, ještě nějakou prorezavělou plechovou zastávku ČSAD, frontu lidí u pojízdné prodejny a jsem u nás na návsi před třiceti lety 😉 .

 • 25. 2. 2018 (13:06)
  Trvalý odkaz

  Ahoj Rosto,
  mne osobně se to líbí velice,z prezentovaných fotek mi to přijde vystižení stavu který se na podobných kaplickach da často vidět, za mne je to stavba povedená a určitě si tuto stavbu časem vyzkousim.

 • 25. 2. 2018 (21:37)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, tento typ zvoničky se nachází okolo Trutnova 🙂 , v třeba Kocbeř,Výšinka atd. Petr H.

 • 25. 2. 2018 (21:52)
  Trvalý odkaz

  Špatně to rozhodně nevypadá. Mám jí také a narazil jsem(krom barev) na podobné problémy. Kdybych ji stavěl znovu, už bych si to ohlídal. Se zvonem jsem to vyřešil tak, že papírovou skládačku jsem nahradil zvonem z parní lokomotivy. U ČSD mašinky zvony neměly, ale Tillig nám je na každé mašině ČSD odhaduju tak za 5€ vnucuje. Mám jich doma několik a ve zvoničce vypadá bronzový zvon pěkně.

 • 27. 2. 2018 (11:36)
  Trvalý odkaz

  Ahoj, taky jsem si ji nedávno koupil a taky mi některé díly na sebe neseděli a byla nutná úprava. Asi nic, co by běžný modelář nedodělal, ale… V.

 • 27. 2. 2018 (16:24)
  Trvalý odkaz

  Bohužel stejný problém u této stavby a bohužel i u jiných typů tohoto výrobce… Asi je to opravdu na úkor ceny, že se to nedotáhne nebo pořádně nezkontroluje. Přece ví, že tu nemají „monopol“, škoda…

 • 28. 2. 2018 (16:42)
  Trvalý odkaz

  Nevím, jestli byl autor stavby někdy na Českokrumlovsku, ale takhle přesně mdle, olezle a „ocucaně“ tu vypadají všechny sakrální stavby a stavbičky, který se nedostaly do popředí zájmu některý z obcí, aby je zrekonstruovala. Za mě naopak paráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..