Tipy a triky (nejen) pro začátečníky

Čím lepit…

100_76401Další část miniseriálku o obsahu mého stolního bordelu. Tentorkát o lepidlech, protože bez lepidla toho moc neslepíte, že 🙂

Lepidlo na plastikové modely – používám zatím Humbrol, našel jsem z dob minulých ještě Revell (už se trochu táhne, takže není moc dobrý, asi poletí do koše). Použití jen na plasty (polystyren, plastikové stavebnice). Dá se nahradit vteřiňákem, poslední dobou už ho proto moc nepoužívám. Ideální je na plastikové stavebnice od LPH. Pokud se lepidlo dostane kam nemá, dokáže vyleptat krásné mapy, které jistě oživí každou předtím hladkou plochu 🙂 Lepidlo Humbrol mě v tomto zaujalo, není tak agresivní a i přesto, že se dávkuje přímo z tuby, je dávkování přesné a jemné.

100_7640

Jako další z těch běžných jsem si koupil od Agamy lahvičku s jehlou (takové jsem měl kdysi v kroužku plastikových modelářů). Začal jsem ho používat, když mi došlo lepidlo Humbrol a musím říct, že se s radostí k Humbrolu vrátím.

100_4985

I když má lepidlo jehlu, často mi vytéká samovolně. Aplikace není zrovna moc decentní a nejednou se mi vylije obří kapka než se stihnu vzpamatovat. Lepidlo je velmi agresivní a naleptává mnohem rychleji než Humbrol, takže občas mám problém vše stíhat. Když už Agamu, tak pěkně otevřít lahvičku a aplikovat třeba párátkem.

100_4988

Vteřinové lepidlo – sice se doporučuje kupovat větší balení za cca 100 Kč, ale po přepočtu je to jedno. Navíc výdrž “náhubku” kudy teče lepidlo je tak akorát na 3 ml, co jsou v tubě. Jako základní jsem používal lepidlo Tesco (9 Kč), je dobře tekuté, takže zateče všude. Používal jsem ho i k drobnému tmelení (je potřeba nechat proschnout, vteřinové lepidlo schne rychle jen bez přístupu vzduchu, takže na vzduchu nechat tak 24 h, pak se dá dobře brousit). Na malé díly, kde by kapka tekutého způsobila paseku, používám gelové (v současné době asi za 15 Kč kus, český výrobce). Gelového stačí jen se dotknout, nestéká a nezatéká. Je potřeba lepené díly přidržet chvíli u sebe, aby se do spoje nedostal vzduch. Po použití vteřiňáku okolí rádo “bělá” od výparů, proto pokud je to možné nejdřív lepím a pak až barvím. Gelové lepidlo, tím že je ho potřeba méně, tento problém zatím u mě tolik nemá. Je určitě jednodušší zabarvit tohle, než řešit poleptaný plast.

100_7646

V poslední době jsem si však navykl také na další české výrobky – firmu HVP Modell. K sehnání třeba v Arturovi. Sortiment obsahuje všechno od vteřinových lepidel různých velikostí a hustot přes čistič až po aktivátor (zleva). Vteřinové lepidlo se dá zvolit myslím asi z pěti nebo šesti hustot, což je naprosto ideální. Čistič pomůže tam, kam se lepidlo dostalo omylem (může to být i zalepené nářadí nebo prsty). Případně jím občas čistím náhubek vteřiňáku. No a aktivátor, to je super věc. Po stříknutí aktivátorem lepidlo tuhne do pár vteřin, a to i velké kapky. Člověk by nevěřil, jak to občas dokáže urychlit stavbu. Sice už to nejsou korunové částky, ale všechny tři věci se určitě vyplatí!

100_4992

Sparlep Agama – inzerováno jako novinka na webu Agamy, a tak jsem ho koupil na zkoušku. Píše se o něm, že je to bezezbytkové lepidlo, které samo zateče do spáry. Aplikace je jednoduchá, díly se přitisknou k sobě, štětec namočit ve Sparlepu a přetřít spoj. Lepidlo samo zateče do spáry a na povrchu by nemělo zústat nic. To je trochu zavádějící, na povrchu mi zůstal přeci jen tenký film, který odstranil až přestřik barvou. Ale pracuje se mi s ním přijemně. Trochu nevýhoda je, že klasické lepidlo spáru i “vytmelí” a ucpe, což tohle neumí. Do pár vteřin vysychá a tak stačí držet díly u sebe jen chvíli. Problém nastal, když lepidlo zateklo kam nemělo. Naleptalo mi barvu až na Surfacer, ta se pak sloupla. Taky se mi už podařilo naleptat sklo, takže pozor a opatrně! Ale určitě doporučuju koupit, já ho využiju a za těch 40 Kč už to není žádná nesnesitelná částka. Jen nevýhoda, že po otevření mi celkem rychle „vyprchalo“ a po pár měsících už téměř nelepilo…

100_7654

Disperzní lepidlo – aneb obyčejný Herkules z papírnictví. Ideální na krajinu a na náklady do vagónů (lepení štěrku atd). Naředím 1:1 vodou, kapku jaru, zamíchat a nanášet. Při větší vrstvě schne několik hodin až dní, ale po zaschnutí není absolutně vidět. Pokud bych potřeboval slepenou věc rozlepit, stačí pokapat vodou a lepidlo se rozpustí.

100_4993

Samozřejmě postupem času člověk přijde na nové a lepší postupy a přípravky, je to o neustálém zkoušení. Je potřeba se nebát experimentovat a občas se opravdu vyplatí do některých věcí zainvestovat!

4 komentáře: „Čím lepit…

  • Já osobně lepím s lepidlem Tamiya a barvy mám také od Tamiye, podle mě jsou lepší než agamy a humbrolky a už mnohem lepší než Revellácky barvy, protože ty za rok zatvrdnou. Zpět k lepidlům, agamu mám též, ale už jsem ji dlouho nepoužil, ale musím říct, že taky lepí dobře.

  • Pozor, věc zvana aktivator je jen podvrh. Kyanoakrilatova lepidla jsou monomery, ktere pri reakci s vodou tvori polymer, tzn. že tuhnou pri styku s vodou. Misto aktivatoru za 70 kc staci tedy pouze voda v rozprasovaci. Jako dukaz si vemte treba to ze v lepenem spoji lepidlo tuhne pomalu ale na kuzi temer okamzite kvuli vode v ni obsazene. Skuste vodu a tento podvod vas asi pote hodne rozcili.

    s uctou honzajbanzaj, clovek nesnasejici nekale obchodni praktiky

  • Kdysi dávno,ještě před revolucí mně jeden starý a zkušený modelář naučil dělat lepidlo na plasty. Stačí málo, jen trocha toluenu a zbytky plastikových dílů ze stavebnic. Ač vím ,že jsou dnes nová a dobrá lepidla, toto s úspěchem používám dodnes. Mám dvě lepidla, jedno z tmavých dílků, druhé z průhledných dílků. A zrovnat tak tmel. To stačí si dát do víčka od vína nebo piva pár kapek lepidla a k tomu za míchání přidávat dětský pudr a máme dobrý tmel, je fakt, že si musíme hlídat hustotu a mastnotu tmelu, ale to je na každém z nás.Tmel brousím až po 24 hodinách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..