Modelářské pověry
Četl jsem toho už hodně. A něco z toho by se dalo označit za pověru, která mezi modeláři stále koluje, i když to nemusí být vždy pravda. Ne že bych chtěl všechny z nich dokonale osvětlit, ale alespoň nadhodit jako téma k debatě.
Používám jen barvy s jemným pigmentem.
Udělejte si test. Vezměte od své oblíbené značky černou a bílou a smíchejte je v přibližně stejném poměru. Nařeďte běžným způsobem a aplikujte. Pokud vidíte rozdíly mezi černou a bílou, pak má vaše barva hrubý pigment. Pokud při sebevětší snaze vidíte šedou, není hrubost pigmentu okem postřehnutelná. Mnohem větší vliv má kvalitní naředění a kvalitní aplikace. Pokud naředíte barvu málo, barva zaschne už ve vzduchu a na model dopadne ve formě prachu, což vytvoří tzv. krupici, která se potom svádí na hrubost pigmentu. Hrubost pigmentu mohou posuzovat možná kitaři na soutěžích, ale pro běžného domácího železničního kutila to opravdu význam nemá. Navíc když model přelakujete…
Používám jen kvalitní syntetické barvy Humbrol nebo Revell.
Dnes už to není pravda. Jakákoliv barva prodávaná ve specializovaném modelářském obchodě je kvalitní. Záleží jen na osobních preferencích každého modeláře. Pracuje se s nimi i dnes dobře a je to „jistota“, ale to je něco jiného. Navíc syntetiky už dávno nejsou nejkvalitnějšími barvami. Existují i jiné značky a jiné druhy a když se zeptáte kitařů, které barvy používají, málokdy to budou syntetiky. Většinou to budou barvy na akrylové bázi a většinou nebudou ani od Humbrolu ani Revellu.
Modely lakuji bezbarvým lakem kvůli mechanické a chemické ochraně obtisků.
Kolejiště byste zřejmě na přímém slunci neskladovali. Modely asi také ne. Bezbarvý lak už většinou situaci nezachrání, proto více než bezbarvý lak pomůže stálosti barevného podání modelu kvalitní skladování. Bezbarvých laků existují desítky druhů, značek a kvalit, proto se nejde i tak spoléhat na to, že jakýkoliv bezbarvý lak ochrání jak obtisky tak barvy pod lakem. Co se týče mechanické ochrany obtisků, už v návodu na aplikaci obtisků se většinou dozvíte, že na aplikované obtisky se nesahá, tak jakápak ochrana proti omaku. Já osobně zvedám modely většinou za nádrž nebo podvozkové partie, má to několik výhod. Jednak se vyhnu „osahávání“ skříně modelu, jednak na nádrži většinou není moc co poničit a jednak mi nevypadne pojezd v případě špatného upevnění na zem. Navíc se případná poškození na nádrži opravují lépe než na modelu. Je třeba si prostě uvědomit, že téměř žádná barva či lak není odolná proti věčnému omákávání a žmoulání modelu v rukou. A to platí i u továrních modelů!
Papír není vhodný prostředek na stavbu modelů.
Postavit model se dá z čehokoliv. Když někomu vyhovuje papír, ať z něj staví. Když někomu vyhovují lepty, odlitky, plastové tabulky, klidně i ruličky od toaletního papíru, ať s tím staví. Důležitý je výsledek a pocit z dobře odvedené práce. Nejsme na závodech a nejsme ani na přehlídce. Já si budu více vážit lidí, kteří si doma postaví modely z ničeho, než lidí, kteří budou mít doma kompletní sortiment od Tilligu. Já osobně tedy papír nepreferuji, ale nikomu to nehodlám vyvracet.
Proč bych to stavěl doma, když se to vyrábí?
Pravá modelařina neprobíhá v obchodě s peněženkou, ale doma u stolu při poctivé práci. Budete mít větší radost, když si lokomotivu za 6000 koupíte, nebo za 1500 postavíte?
Z odlitku nejde postavit pěkný model.
Když se tomu věnuje dostatek času, práce, úsilí, elánu a pečlivosti, může vzniknout pěkný model z čehokoliv. Představte si, že člověk, který toto říká, si jde koupit lept za 800 Kč a natře ho štětcem (jistě, proč by nenatřel, ale už to nebude ono – navíc těch 800 se dalo investovat do pistole, kompresoru z ledničáku, případně barevných sprejů). Některé odlitky nejsou tvarově ideální, ale to už je zase jiná kapitola a člověk v tom případě nesmí koupit cokoliv.
Nedělám lepty, protože neumím pájet.
Taky jsem neuměl a učím se. A i kdyby ne, při troše snahy se to dá slepit vteřinovým lepidlem.
Takových příkladů by se daly najít desítky, možná stovky. Než tedy něco zavrhnete nebo naopak přijmete, nejdříve o tom uvažujte…
Pozn.: Text vyjadřuje osobní názory. Názory ostatních se mohou lišit dle osobních preferencích každého modeláře. Jakákoliv podobnost je čistě náhodná a není adresována žádné konkrétní osobě. Ale aspoň o tom přemýšlejte, případně pod článkem diskutujte. Hlavním cílem je totiž vyvolat zamyšlení a diskuzi…
som modelar amater, lenze presne cim sa modelar viac venuje modelarcine ziskava nove a lepsie grifi pri stavbe modelov a je to good. zacinal som s voznami raj, tie prve boli dost zle, teraz z odstupom casu som si spravil par tychto voznov, osadil tam kynematiky Peho a je to parada, skoro ako kupovane. takze na premakanie modelu je potrebne aj dokupit nejake tie doplnky ale celkovo cenovo je to ovela ovela lacnejsie, takze odkaz pre modelarov – nebojte a modelujte bude to vzdy lepsie a lepsie, a hlavne ziaden zhon, chytro chytro. ako sa hovori chytro sa ani pes nevys . . .
Modeláři pro mnoho lidí mohou být podivíni kteří extrémní množství času a úsilí věnují činnostem které pro 99% nemají smysl. Na druhou stranu když budeme posuzovat lidské činnosti tak zjistíme že většina činností postrádá jakýkoli smysl a jediným výsledkem proč to děláme je to že nám to způsobuje radost.
Přesně totéž zažívám u modelaření kterému se s přestávkami věnuje 25 let, za tu dobu jsem postavil velké množství nejrůznějších modelů z papírů, plastiku či dřeva, mnohokrát změnil modelářské technyky, materiály, mnohdy se neuvěřitelně dlouho piplal s pitomostí, ale výsledek byť nedokonylý mě vždy udělal radost, a případné nedostatky byly motorem který mě hnal k tomu hledat jiné postupy aby to příště bylo lepší.
Troufám si tvrdit že modelaření mě naučilo přemýšlení, trpělivosti, pracovitosti a výrazně rozvinulo šikovnost, což jsou všechno věci které následně využívám v reálném životě. S trochou nadsázky se dá říct že díky modelaření jsem tím čím jsem.
Modely z papíru mají smysl. Stčí se podívat na mé stránky(omlouvám se, že si tu přihřívám polívčičku). Ta žehlička, kterou stavím, je z papíru, který má poloviční tvrdost než čtvrtka(!) a taky to jde. Veškerý výkresy na tuhle stavebnici si dělám sám…
Jestli se podíváte, uvidíte, že to jde a nemá to úroveň vystřihovánek z ABC (nic proti nim).
Všem skvělé pozdravy.
Přečetl jsem si článek o „modelářských pověrách“ a spolu s ním i těch několik málo příspěvků k němu. Co na to říci?
Asi celkem nic – jsme jenom lidé a zde chci zdůraznit JENOM lidé. Co člověk to názor a zde si dovolím předložit i já ten svůj.
Nezbývá než souhlasit se vším co bylo řečeno a napsáno výše. Ať co se týče okolí modelářů tak názorů na ně atd. Sám se zabývám modelařinou jako takovou již skoro 35 let ( vím – hrozné číslo !) a přesto se nebráním ničemu novému a hledám inspiraci a rady kde se dá.Pravdou je že na spoustu věcí co,jak,čím udělat – přijď si na to sám – komunikace mezi modeláři nějak moc nechce fungovat a opět jsem u toho – jsme jenom lidé a každý jsme i tak trošku ješitný na ten který svůj postup a nebo metodu.Někdy je to i docela škoda – anžto se musí mnokrát objevovat již dávno objevené a nebo naopak. Toto je ale na jinou debatu.Proto souhlasím se vším co bylo napsáno výše a všem vřele doporučuji ať se nad sebou dobře zamyslí než někoho a nebo něco zavrhnou – i když dneska je to jaksi moderní.
Všem přeji mnoho zdaru a ůspěchu v jejich mravenčím úsilí.
Pravda ,pravda, ale jak jsi psal, jestli je lepší koupit za 6000 nebo postavit za 1500, tak např brejlovec se dá v klídku postavit i za 700-800.. 😉
Barvy: To je problém- zejména po zavedení ekologických EU norem se blbě míchají a leckdy srážejí, o odstínech od stejného čísla nemluvě. Proč přeživší 20 let staré barvy drží a nové téhož výrobce ne?
Přelakování obtisků na modelu – není od věci jak z důvodů lepší fixace a „splynutí“ s podkladem, tak proto, aby při další povrchové úpravě neopadaly.
Samovýroba? To je o rukách. Každej to vidí po svým….
Barvy: EU normy, cena (suroviny, obaly). To je duvod proc jsou dnesni barvy…proste jine…hur pouzitelne. A co se tyce odstinu? Ten je od kazde sarze jiny zkratka proto, ze je v podstate nemozne namichat uplne ten stejny a totozny…tedy nemozne to neni, ale barvicka pak nebude stat 35korun 🙁