Multidekodér – 1 dekodér na (skoro) všechno

dsc_0268Údělem digitálního řízení je, že člověk musí velmi pečlivě vybírat vhodné komponenty, hlavně co se týče dekodérů. Ať už lokomotivní podle výkonu nebo funkcí, tak dekodéry příslušenství podle jejich určení. Zdá se, že však existují takové, které jsou značně univerzální.

Tahle věc se skrývala na DCCdoma (část informací z tohoto webu převzata se svolením autora) pod názvem Multidekodér, a mé pozornosti právem neunikla. Velkou výhodou pro mě bylo, že dekodér má „jen“ 8 výstupů, díky němuž je vhodný pro menší nádraží. 8 výstupů může být málo, ale i tak je cena přepočtená na 1 výstup prakticky shodná s jinými většími dekodéry, kde je výstupů běžně 16. Tím to tento kousek elektroniky nedegraduje na nějaké nouzové řešení, což jsem nakonec v kolejišti využil víckrát.

dsc_0261

Dekodér je určen pro ovládání příslušenství – výhybek, návěstidel, LED osvětlení a dalších. Může pracovat celkem v 8 režimech.

 1. 4 elektromagnetické výhybky,  impuls 1 s (pro výhybky potřebující delší impulz)
 2. 4 elektromagnetické výhybky,  impuls 0,5 s (pro výhybky kde stačí kratší impulz)
 3. 2 dvouznaká návěstidla a 2 výhybky impulz 0,5s (jasné)
 4. 4 dvouznaká návěstidla, pro LED použít srážecí odpor (jasné)
 5. 8 samostatných LED světel se srážecím odporem (třeba 8 budov s nezávislým osvětlením)
 6. 1 dvouznaké návěstidlo,1 světelný přejezd, 2 výhybky (přejezd bliká, ostatní jasné)
 7. 2 čtyřžnaká návěstidla
 8. 2 tříznaká návěstidla a 1 výhybka

Z toho vyplývá, že jeho využití je opravdu univerzální. Když k tomu přidám fakt, že dokáže ovládat i přestavníky MTB v režimu světelného návěstidla (impuls 1 s je totiž pro MTB přestavení málo), pak dokáže splnit téměř vše, co budu na kolejišti potřebovat „dekódovat“. Na druhou stranu, jinak to naprogramovat nejde, a mám situaci, kdy bych využil režim 2x tříznaké návěstidlo a 1x dvouznaké, takový režim ale dekodér nenabízí a naučit ho to v domácích podmínkách nejde. Tenhle dekodér je podobný OpenDecoderu z OpenDCC, kde k němu jsou k dispozici i jiné režimy, ale to je mimo moje možnosti, schopnosti i chuť se tomu věnovat. Takže si vystačím s možnostmi, které jsou tu.

dsc_0262

Nejlépe o zapojení napoví toto schéma. Do levých svorek přijde napájecí napětí 12-18 V ss nebo st (obrázek uvádí jen do 16V, ověřené to nemám), usměrňovací můstek si obojí napětí „přechroupe“ do stejnosměrného a správně usměrněného, takže ani u stejnosměrného nezáleží na pořadí zapojení vodičů. Vpravo se připojí signál J a K s digitálním signálem. Dekodér si bere z digitálních vodičů jen signál a neokrádá ho o napětí.

attiny

Z logiky věci by šlo připojit DCC i do svorek pro napětí a tím napájet dekodér přímo z DCC rozvodu (DCC signál má přece vpodstatě 16 V střídavých), ale toto řešení se mi neosvědčilo – docházelo k nevykonání příkazů zřejmě z důvodu rušení nebo že se nejedná o „pořádné“ střídavé napětí. Po přepnutí na samostatné napájení bylo okamžitě vše v pořádku.

dsc_0263

Stranu, na kterou zapojit napájecí přívody, lze identifikovat snadno po otočení „na záda“ – je to ta strana, kde je usměrňovací můstek. Díky němu je možné napájet dekodér jak stejnosměrným, tak i střídavým napětím.

mustek

Pořadí adres je zprava (kde je první adresa) doleva, kde je čtvrtá adresa.

dsc_0266

Na dekodéru je jedna LED, která svítí jen ve chvíli, kdy se dekodér programuje.

dsc_0265

Na dekodéru se nachází programovací tlačítko vlevo dole – když se stiskne (musí být připojen jak DCC signál, tak napájení), přepne se dekodér do režimu „čeká na první povel, pomocí kterého se sám naprogramuje“. Jakmile tento povel přijde, dekodér se přeprogramuje a LED zhasne. Zmíněný web popisuje programování takto: Nastavení režimu se provádí současně s nastavením adres výstupům. Dekodér se nastavuje v režimu výhybky, ne lokomotivy. Krátce stiskněte tlačítko (na dekodéru), navolí se patřičné číslo (na myši zvolte číslo jedné adresy z požadované skupiny) a přehodí výhybka vlevo nebo vpravo (stiskem tlačítek šipek opět na myši) podle zvoleného režimu. LED zhasne, jako potvrzení navoleného režimu provozu. Automaticky se přidělí skupina adres výstupům.

dsc_0268

Pro mě to znělo složitě, ale nakonec to bylo opravdu jednoduché.

dsc_0264

S dekodérem mi přišla programovací tabulka, podle které se dá snadno naprogramovat nebo přeprogramovat dekodér doma. Tabulka uvádí, které adresy a který režim se jak programuje – obojí programování probíhá najednou, tedy při jednom programování se přidělí skupina adres a zároveň režim.

Zjednodušeně tabulka říká:

 • první adresa ze skupiny + šipka vlevo = režim I
 • první adresa ze skupiny + šipka vpravo = režim II
 • druhá adresa ze skupiny + šipka vlevo = režim III
 • druhá adresa ze skupiny + šipka vpravo = režim IV
 • čtvrtá adresa ze skupiny + šipka vpravo = režim VIII

Potřebuji třeba adresy 1, 2, 3 a 4 v režimu VIII. Potřebuji tedy čtvrtou adresu ze skupiny adres 1-4 a přehodit do odbočky (vpravo). Dekodér přijme v učícím režimu příkaz „výhybku 4 vpravo“ a tím pomocí uloženého nastavení pochopí, že volíte čtvrtou adresu ze skupiny a přehození do druhého režimu na adrese. Tím si přidělí skupinu adres i režim k ní spojený.

Takže postupně:

 • stisknu tlačítko na dekodéru, rozsvítí se LED značící učící režim.
 • na Multimausu nastavím, že chci ovládat výhybku s adresou 4 (tím říkám, že budu vybírat něco z režimu VII nebo VIII)
 • a přehození výhybky do odbočky (šipka vpravo na Multimausu) nastavím dekodér do režimu VIII
 • LED zhasla, je hotovo

Pokud bych stiskl přehození do přímého směru (šipka vlevo), nastavil bych režim VII – oba režimy jsou při programování pod adresou 4. Pokud bych potřeboval režim III, musím programovat adresu 2 do přímého směru.

Pokud potřebuju skupinu adres 101, 102, 103 a 104, opět si najdu v tabulce. Pro režim I a skupinu adres 101-104 navolím na myši adresu 101 a přehodím doleva. Pro režim V zvolím adresu 103 a výhybku do příma. Jasné 🙂

atmel
Tady už mám zapojené výhybky do adres 3 a 4, dekodér mám nastavený v režimu III. – tedy 2 dvousvětelná návěstidla (adresy 1 a 2) a 2 elektromagnetické výhybky (adresy 3 a 4). Tím mám zprovozněnou celou Tatranskou Lomnici, kde toho víc není 🙂

dsc_0270

Pro Štrbské Pleso, kde bude příslušenství mnohem víc, jsem si připravil rozkreslení počtu příslušenství a jejich napárování k dekodérům. Díky tomu, že jsem se snažil naplno využít existující režimy, se mi nakonec povedlo utvořit perfektní uspořádání připojení. Jednak jsem omezil nutné propojování jednotlivých částí na minimum (jedná se jen o 1 návěstidlo přicházející z dekodéru na sousedním dílu), a jednak jsem díky 8 výstupům mohl dekodéry umístit velmi blízko jednotlivým zařízením.

Shora vlevo je 1 multidekodér pro pár výhybek (zapojené společně do 1 výstupu) a 2 třísvětelná návěstidla. Využiju tedy režim 8 – 2x třísvětelné návěstidlo a 1x výhybka (elmag, doba přestavení 0,5 s – na toto pozor, třeba MTB přestavníky potřebující delší impulz tam zapojit nepůjde). To stejné je dole, kde je opět pár výhybek a 2 třísvětelná návěstidla.

Na pravém dílu budu mít jeden dekodér světelných návěstidel pro 4 třísvětelná a 2 dvousvětelná (celkem 16 výstupů) a jeden multidekodér, který bude jen pro 4 výhybky. Zaplním tak naprosto všechny výstupy dekodérů.

dekodery

Ještě výtah z webu, aby tu bylo vše: Pro ochranu elektroniky je modul opatřen pojistkou. Při přetížení pojistka odpojí všechny spotřebiče připojené na výstupech. Jakmile přetížení pomine, pojistka za 10-30s, opět automaticky sepne. Výstupy nejsou jištěny proti tvrdým zkratům, jen proti přetížení. Při použití reverzačního modulu můžeme ovládat také motorové přestavníky. Dekodér neumí řídit servopohony.

Technická data

Provozní napětí –  12 V až 18 V stejnosměrné nebo střídavé

Počet výstupů – 8 (4 výhybky nebo max. 8 světel)

Max. trvalý proud na výstupu – 1 A

Max. impulsní proud na výstupu – 3 A // Toto by mělo stačit pro všechny myslitelné elmag přestavníky.

Napětí na výstupu – 12 V ss, spíná proti společnému +pólu //  Tady bych upozornil, že 12 V ss se dostane snad při použití 16 V na vstupu. Já mám na vstupu 12 V ss a výstupní napětí na svorkovnici mám 9,5 V ss (což odpovídá úbytku asi 1,5 V na úsměrňovacím můstku – to je fakt, se kterým se nehne) a 1 V asi na stabilizátoru napětí (jestli se nepletu, tak tam někde musí být kvůli garantování výstupního napětí 12 V bez ohledu na velikost vstupního napětí, je-li vyšší.

Tak to je celé, byl jsem překvapený, že i pro mě jako nováčka to bylo docela snadné a pochopitelné. Tak třeba to pomůže i vám, alespoň jsem si sem sesumíroval poznatky pro příště, protože po pár měsících už si toho sám vlastně moc nepamatuju…

4 komentáře: „Multidekodér – 1 dekodér na (skoro) všechno

 • 4. 3. 2017 (15:15)
  Trvalý odkaz

  no keby to este podporovalo servo dekodéry, to by bolo

 • 9. 3. 2017 (16:20)
  Trvalý odkaz

  Asi zrovna vyvíjím něco podobného na arduinu. Bude umět serva a pomalé zhasínání LED. A protože poběží na vlastní sběrnici, zvládne i zpětné hlášení a obsazení úseků.

 • 16. 3. 2021 (0:46)
  Trvalý odkaz

  Kdyby k tomu byl návod, který má hlavu a patu, je psaný tak, že ho pochopí ne jenom autor a bere ohled na to, že ne všichni mají Multimaus, to by bylo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..