Airbrush kompresory – malý a velký

Ty časy, kdy jsme museli kuchat ledničky na kompresory (viz článek z roku 2009) jsou už tak nějak pryč. Jak se zvyšuje kupní síla a snižují ceny především čínského „noname“ zboží, jsou airbrushové kompersory dostupnější než kdy dřív.

Zároveň je dneska těch druhů na výběr mnohem víc, než bylo před pár roky – jednopístové, dvoupístové, s tlakovou nádobou, bez ní, různé tvary, různé výkony. No, z obojí jde nakonec jen vzduch v určitém tlaku a ty rozdíly se zdají být pro občasné domácí použití relativně nevelké, a tak výběr není vždy jednoduchý, hlavně když člověk neví, co přesně potřebuje.

Já jsem nákup učinil už dvakrát, a ani jednou jsem nelitoval. Jako první jsem před pár roky pořídil tohoto „macka“. Může to být Fengda AS-18-2 nebo jakákoliv jiná značka. Je jasné, že to v Číně bouchá jedna fabrika a obchodníci si to jen zařazují do svého sortimentu pod svou značku. Aneb – Číná vám vyrobí co chcete, ale někdy je levnější tam koupit to, co sice nechcete, ale už se to vyrábí.

Pokud to není zrovna nějaký kus koupený přes e-bay „omylem“, tak má klasickou českou zástrčku s „trojkolíkem“.

Vlastně dodnes nevím, proč je kompersor tak velký – nahoře se skrývá hlavní zdroj hluku i tepla, tedy zřejmě membrána – technologicky je to „prý“ bezolejový pístový kompresor. Vpodstatě něco, co tam „pumpuje“ a tím tvoří tlakovaný vzduch. To „ono“ se ale dost výrazně při delším používání zahřívá a ani relativně velké žebrování nepomůže kompersor uchladit. Po půl hodině intenzivní práce je vršek kompresoru tak rozžhavený, že na něm nejde udržet ruku a raději vypínám a chladím. V tomto mne trošku zklamal, že nedokáže pracovat konstantně. Nebo možná dokáže a teplo mu nevadí, ale já ho zničit nutně nepotřebuju a zkoušet to nebudu.

Číňan také usoudil, že přísavky budou velmi praktické pro to, aby kompresor stál na místě. Nenašel jsem tak pokročilý povrch, na kterém by kompresor vydržel stát. Většinou se vibracemi odporoučí do místa, kde je mu pohodlně, a odtamtud už se pak samovolně nehne. Ale vibruje – to je fakt. Na umístění jinde než na podlaze se dá zapomenout, podložky proti vibracím nepřipadají v úvahu – kompresor z nich velmi brzy odvibruje na pevnou podlahu.

Na kompresoru je tlačítko vypnuto – zapnuto. Kompresor funguje tak, že si hlídá nastavený tlak (později ukážu), a při poklesu tlaku se sám na chvíli zapne. Po dotlakování se opět vypne. Nedají se tedy nijak regulovat jeho „otáčky“. Jeho hlučnost je – no jak to tak ohodnotit – po desáté večer v baráku nic moc. Je to takové docela hlasité kovové „puf-puf-puf-puf“. Trošku jak mlácení malých rendlíků o sebe. Během dne relativně bez problému, ale při delší práci je to zvuk nepříjemný i pro samotného modeláře. Rozhodně to není na delší práci u jídlelního stolu (a to ani přes den – pokud je rodina přítomna). Při opětovném náběhu po zahřátí jen cvakne nějaké relé, chvíli je ještě ticho, pak se kompresor líně převalí a pak teprve začne tlakovat. Občas cvakne relé, chvíli se neděje vůbec nic, a až za pár vteřin kompresor začne pracovat. I když je soustava utěsněná a pistole „zavřená“, tak si kompresor cca 1x za 30 vteřin potřebuje dotlakovat a sepne. Při stříkání pak jede téměř nonstop. Všimněte si dole na štítku hodnoty 23 litrů za minutu. Deklarovaný tlak 0.2 – 6 barů. Hlučnost by měla být prý (podle čínanů, kteří jsou tam schopní napsat cokoliv) 50 dB, což je zhruba jako lednice. Přiznám se, že tak hlučnou lednici tedy doma ani z půlky nemáme, a ta těch 50 db (evropských) má také. Někde se dokonce uvádí 35 dB, což je prý ekvivalent tikání hodin. Jestli je myšlen orloj na staromáku, pak ano.

Na vršku kompresoru je umístěné madlo, které doporučuji nepoužívat. Už jsem četl, že při častém přenášení se vytlačí těsnění mezi hlavou a tělem kompresoru (vidno jako černý proužek pod madlem) a kompresor přestane těsnit.

Kompresor se i tak dá pohodlně vzít do jedné ruky například za spodek hlavy pod těsněním.

Na výstupu je měřák tlaku. Ten ukazuje aktuální tlak v soustavě.

Pomocí nadvzednutí a otáčení regulátoru se tlak koriguje (měřák ihned reaguje a ukazuje aktuální hodnotu). Regulace tlaku je moc dobrá věc. Někdy jde ale zbytečně proti ředění barev. Pokud se povede naředit barvu moc hustou, vyšší tlak si s ní v pistoli dokáže poradit a prošťouchnout jí ven (pokud nezaschne na trysce). Výsledkem tedy je, že barva, která nemusí kvalitativně splňovat požadavky na výsledný povrch (zasychá už ve vzduchu a tvoří krupičky) je kompresorem dopravena na místo proti její vůli. Někdy naopak vyšší tlak pomůže prošťouchnout hustší trošku barvy v pistoli a poté stačí opět tlak snížit. Nemusí se tak pracně vylévat barva a rozebírat pistole. Osobně tlak moc neřeším, většinou dokud to stříká, tak tlak nepřenastavuji.

Některé zdroje uváděly různé velikosti připojovacího šroubení, podle kterého je potřeba sehnat správnou hadičku.

Na kompresoru je závit 1/8, ale v balení byla přiložena redukce (myslím že na 1/4), a v produktu na e-shopu, kde jsem ho kupoval, pak byla rovou uvedena velikost závitu 1/4.

A tak jsem koupil hadičku 1/4 – 1/8. Mohl jsem rovnou pořídit bez obav 1/8 – 1/8 (do pistolí Fengda a ekvivalentních jde vždy šroubení 1/8). Hadičku jsem kdysi pořídil opletenou a zatím spolehlivě drží. Část vlhkosti se sráží i uvnitř hadičky, takže je riziko, že hadička časem zrezne a praskne. Až se tak stane, koupím novou. Zatím vydržela to samé co kompresor – tedy různé podmínky zacházení, dokonce i nějaké to přejetí židlí a zašlápnutí.

Hadička má 2 metry. Čím delší, tím lepší. Kompresor vlastně „pulzuje“ a dodává vzduch v rázech. Delší hadička supluje v tomto ohledu tlakovou nádobu a slouží k tomu, že v soustavě je tolik vzduchu, že je pulzující nedostatek odstraněný a ztrácí se někde na cestě k pistoli. Pokud by byla hadička krátká, bylo by z pistole slyšet znatelné „puf-puf-puf“ pulzování vzduchu.

Pod nastavováním tlaku je ještě odlučovací nádoba. Za celou dobu používání se mi v ní nikdy nic neodloučilo. Občas v ní zkondenzuje po stěnách troška vody, ale nic, co by se dalo odpustit (odpouští se stisknutím ventilu na spodní části). Spíš mi přijde, že i tak se část vlhkosti sune hadičkou a v chladných měsících dokáže pistole plivat zkondenzovanou vodu, která prošla celou cestu hadičkou.

A to jsem s kompresorem pracoval v teple i zimě, suchu i vlhku, doma i venku (a to i za teplot kolem 5 stupňů).

S ohledem na pořizovací cenu kolem 2000 Kč se jedná o solidní kus vzduchotechniky – slušná kvalita provedení, bytelnost, zatím za mě dobrá výdrž, regulovatelný tlak. Víc jsem od kompresoru nikdy nepotřeboval. Vadí mi velké vibrace, do bytu velká hlučnost a zahřívání – to jsou ale vedlejší produkty kvalitní práce s kompresorem, na který si po stránce dodávání stlačeného vzduchu nemůžu nikdy stěžovat.

Jako opak jsem teď pořídil tuhle minisadu (je velmi podobná tomu, co nabízí PaMi – tedy jeden z nás TTčkařů – na svém e-shopu http://www.miniairbrush.cz/). Jsou tam k ní i nějaké ohlasy a nebyly vůbec špatné (jeden z nich i na Honzíkových vláčccíh). Je to sada, která je značená jako modelářsko – nehtařsko – dortovo – dekorační, což jsou ale ostatně všechny a není třeba se toho obávat – je to jen marketingové obohacení významu „airbrush“, aby se kompresory prodaly i do odvětví, kde potřeba nejsou 🙂 V sadě je kompresor, zdroj, pistole a hadička. Tedy stačí vybalit, pozapojovat a stříkat. Překvapí jeho kompaktní rozměry a hezké balení bez chladičů, nádechů, a výdechů. Někde v tom ale musí být háček – přeci to nemůže fungovat stejně dobře jako ta velká krává?! S podobným kompresůrkem jsem se setkal už cca před 7 roky – tehdy ve mě moc důvěru nebudil – bylo znatelně znát, jak vzduch pulzuje i na výstupu z pistole a že jeho „tažná síla“ nemůže být s ohledem na rozměry valná.

Pistole je jednočinná – opět ekvivalent Fengdy – tedy jedna fabrika a různé značky. Při dodání pístku z vyřazené starší dvojčinné pistole by z ní byla rázem pistole dvojčinná. Já jsem pro pokusy naopak využil ‚nestiskávací“ koncovku z této pistole a přešrouboval jí do své staré BD-130, vše je kompatibilní. Tím jsem z ní udělal pistoli jednočinou. Po této zkoušce musím říct, že rozdíl v práci mezi jednočinnou a dvojčinnou pistolí jsem nezaznamenal, ač se někdy názory „fašisticky“ staví za dvoučinné, že jednočinná pistole je hračka pro děti. Vzduch prostě protéká, ale dokud se neposune tlačítkem jehla, nic se neděje, tak ať si vzduch prostě fučí ven – v čem je problém?!

Ale pro daný kompresor není dvojčinná pistole žádoucí, kompresor totiž nemá žádnou „stopku“ při dosažení určitého tlaku, a tak by se při zavřené spoušti pistole tak dlouho tlakoval, až by se totálně odtlakoval do věčných lovišť.

Tyto sady v sobě mívají jen kalíšky 2 ml, což já osobně nemám moc rád. Ne, že bych vždy využil oněch 7 ml u mé BD-130, ale při šmrdlání se mi i tak stává, že si barvu vycmrdnám z kalíšku. Naopak má ale pistole 0,4 mm trysku, což po věčném zasychání a čištění trysky u 0,3 oceňuji (přijde mi, že jak stříkám jakkoliv ředěnou barvu třeba 1:10 s ředidlem, tak už mi to zasychá – asi jsem divnej). Kamufláže nedělám, takže tenké linky nepotřebuji.

U sady je silikonová hadička cca 2 metry. Opět zde platí viz výše – čím delší, tím méně „puf-puf-puf“.

Hadička se nastrčí na náhubek, to stejné na druhé straně u pistole, a jde se stříkat. Žádné sofistikované závity, žádná průmyslová kvalita. Prostě hobby zařízeníčko.

Součástí je i držák pistole, což u větších kompresorů není vůbec standard a držák se musí kupovat vždy zvlášť. Tady pistoli zapíchnu a pauza.

Na kompresoru se nachází jen 2 tlačítka – vypínač a intenzita.

Tlačítkem intenzity se přechází mezi 3 stupni množství dodávaného vzduchu – aktuální nastavení vždy svítí. Zde H (High – vysoká intenzita).

A zde L (Low – nízká intenzita). Při přepnutí se vždy znatelně změni intenzita dodávaného vzduchu a s ním i hlučnost. Na maximální výkon kompresor nedosahuje zdaleka ani poloviny hlučnosti velké Fengdy, na nejnižší výkon je to hluk zhruba tak té běžící ledničky. Zde jsem tedy spokojený a splnilo to moje očekávání, které jsem do něj vkládal, to to, že bych mohl modelařit i po desété večerní.

Na štítku je vidět, že kompresor by měl dodávat až 13 litrů za minutu. Proti výše zmíněnému (23 litrů) to není tak znatelný pokles s ohledem na velikost zařízení. Maximální výkon velké Fengdy v toto ohledu na obyčejnou malou pistoli stejně nikdy nevyužijete. Prý pistole od Fengdy mají pracovní tlak 15-50 PSI, tento kompresor deklaruje 15 PSI, takže to „tak nějak akorát“ vyjde. Z praktické zkušenosti to ale stačí.

Zespoda se zasouvá koncovka napájecího adaptéru. Kompresor je napájený obyčejným adaptérem 12V/2A. Ideální napájecí podmínky do kempu / do auta. Dokonce i v manuálu je zmíněna možnost dokupení Li-Ion baterie, která dokáže kompresor napájet 90 minut – na cesty dokonalé řešení.

Doma jsem zkusil připojit jiný adaptér, který měl stejnou uvedenou hodnotu 12V/2A a kupodivu – nebyl schopný utáhnout kompresor. Ten párkrát fouknul, zastavil se a začal blikat. Aneb – v Číně ne vždy 12V/2A znamená 12V/2A.

No a jak to stříká? To je samozřejmě asi subjektivní, ale za mě TO STŘÍKÁ bez problému! Už jsem zmiňoval znatelné pulzování vzduchu (je zde víc znatelné než u většího kompresoru). To můžu zkusit odstranit pořízením ještě delší hadičky, ale i při zkouškách se 4m hadičkou bylo pulzování stále znatelné. I tak to ale spolehlivě stříká a barvu z pistole vysává dobře, barvu to nijak znatelně neprská, proud vystřikované barvy je konstantní. I na nejnižší intenzitu si dokáže se správně (více) naředěnou barvou spolehlivě poradit. Na nejvyšší intenzitu je tlak naprosto dostatečný – myslím, že větší není potřeba, při stříkání jsem s tím neměl jediný problém. Zatím jsem nezkoušel žádnou velkou zatěžkávací zkoušku ohledně dlouhodobého používání vs. zahřívání, běžel zatím na malou intenzitu asi 2 hodiny v kuse a byl jen vlažný. V recenzích se zmiňuje zahřívání při delší práci, ale to umí bohužel i velká Fengda, která bývá skutečně horká, že se na ní nedá sáhnout, a to už cca za 15 minut. Za cenu poloviční proti velké sadě už to ale stojí za úvahu pro občasné bytové modeláře. Za mě pozitiva rozměry, cena a hlavně hluk. Další nevýhody by už pramenily jen z toho, že je to totálně hobby kategorie (např. provedení hadičky a spojování, nemožnost přesné regulace tlaku) – a to už by bylo vůči tomuhle prdítku nefér. Pokud to stříká a dodává to do pistole konstantně vzduch, je mi celkem jedno, co je jeho zdrojem. V momentu, kdy zvládám modelařit jen cca mezi 22:30 a 24:00 je pro mě hlučnost naprosto zásadní a brzdí některé rozdělané věcí před dokončením. A prý přes dveře nebylo vůbec nic slyšet.

Ukázka nástřiku podvozků – barva krupičkovatěla spíš proto, že byla špatně naředěná, tak to prosím neřešte. Ale prostě to stříkalo úplně normálně – nepoznal jsem rozdíl (lihová Agama, což je celkem nedodstatná informace).

No a když vám nebude vyhovovat, tak pistoli použijete i u většího kompresoru a z kompresůrku máte vzduchování do akvárka 🙂

2 komentáře: „Airbrush kompresory – malý a velký

 • 4. 11. 2017 (13:04)
  Trvalý odkaz

  To pulzování odstraníš, když si koupíš v prodejně pro letecké modeláře plastovou nádržku na pohonné hmoty a dáš ji mezi kompresor a pistoli. Za 50,-Kč problém vyřešen. Akorát ti to bude stříkat ještě pár vteřin po vypnutí kompresoru. Pokud by to byl problém, tak tam vřaď škrtítko z kapačky (infuze).
  Nicméně já stále používám kompresor z ledničky (ve sběrném dvoře jsem si „vytěžil“ 4) a pistolku vyrobenou z mosazných trubiček + zásobník barvy z injekčních stříkaček. A asi mi to už vydrží do konce mé modelářské kariéry. A náklady na pořízení…… cca 200,-

 • 20. 12. 2017 (11:24)
  Trvalý odkaz

  na zasychání barvy…existuje ředidlo se „zpomalovačem schnutí“,ale je na akrylové barvy…koupíš snad v každém modeláři…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..