Silniční vozidla

Praga S5T pojízdná prodejna od p. Štěpničky

Tato stavebnice je v nabídce vozidel od pana Štěpničky jako novinková, ale celou sérii těchto vozidel jistě již není třeba dlouze představovat. Tak zase vzhůru do stavby.

Součástí stavebnice jsou již tradičně jednotlivé díly opět pečlivě odlité z polyuretanové pryskyřice, aršík leptaných dílů, tyčinka evergreenu průměru 1 mm a pochopitelně i návod na sestavení.

Začal jsem opět začištěním drobných otřepů a nálitků na litých dílcích. Přišla na řadu kabina, opět byl p. Štěpnička tak laskav a již dopředu mi připravil kabinu dutou. Takže stačilo pouze začistit blanky v oknech.

Tato kabina je podstatně pevnější než byla z průhledného polyuretanu po odfrézování, již jsem se nebál a opatrně jsem vyřízl tentokrát pravé dveře.

Pak jsem zase vyrobil z výstražné tabulky interiér kabiny.

Nyní přišly na řadu díly podvozků. Přední natáčecí kola jsem tentokrát neřešil.

Zkusmo jsem sestavil podvozek.

A osadil ho kabinou a nástavbou.

U nástavby jsem zarovnal podlahu a přilepil regály se zbožím.

A mohl jsem se pustit do osazování leptanými doplňky: nejprve na nástavbu mříž na okno vstupních dveří a madlo vedle nich. Stříška s podpěrami nad prodejní okno, příjemným doplňkem je prodejní pult s váhou.

Na spodní část podlahy nástavby přijdou zadní světla, zástěrky a plošinka před nákupní okno.

Na podvozek ještě ustavit interiér, stupačky a „tykadla“.

Kabina se musí doplnit vyříznutými dveřmi do polohy otevřeno a pak ještě vybavit zpětnými zrcátky. Tím bylo hotovo, takže stačilo jednotlivé části opatřit párátky a pak do „lakovny“, nejprve základovka.

Potom i vrchní odstíny bílé a červené. Ale také barevně oživit zboží na regálech.

Po zaschnutí všech odstínů začala kompletace modelu. Nejprve osadit kola. Dále natřít sedačky na hnědo, nanést obtisky –„ espézetky“ a loga Jednoty.

Zasklil jsem okna kabiny a okno dveří do prodejny Clearfixem. Kabinu jsem nakonec doplnil stěrači.

Vozidlo jsem ještě trochu oživil figurkami prodavačky, odpočívajícího řidiče a zákaznic, vše od fy. Preiser.

Aby to zas nebylo tak fádní, rozhodl jsem se ještě osvětlit uvnitř prodejnu, kdy na této úpravě jsme se s p. Štěpničkou shodli, když jsme spolu na burze hovořili (osadil jsem SMD led, napájení budou zajišťovat vodiče vyvedené u zadní nápravy na konektor, kdy protikus umístím na několika místech v krajině kolejiště, abych mohl vozidlo různě přemisťovat).

Při nočním focení jsem ještě usoudil, že se skříň zevnitř bude muset opatřit tmavým nátěrem proti prosvítání světla.

12 komentářů: „Praga S5T pojízdná prodejna od p. Štěpničky

 • Krása.. ;] nemívaly i komínek?

 • Parádní věc, vymakaná opět do detailů. Jen bych se přimlouval za střídmější barvení uvnitř, výrobky v regálu jsou nějak “kapitalisticky” moc sytě barevné, to je podezřelé 🙂
  Ovšem ty nakupující báby jsou super, jak živý.

 • Pokud by model zůstal bez osvětlení, tak by ty barvy zboží byly OK. Navíc to nemusí být nutně zboží, ale barevně odlišené šuplíky či přihrádky. Pod poslední schůdek prodejního okýnka bych přidal ještě jeden ve formě palety či kusu trámu – na obrázcích to působí, že první schod je moc vysoko – někde ve výšce kolen. to by se babkám nahoru špatně lezlo…
  Ale v našich končinách jako pojízdný prodejny jezdily spíš upravený autobusy – RTO, pozděki Š-11-D.

 • Hezký kousek na kolejiště,já si pamatuji z dob svého stanování na Lipně,že zdejší tábořiště objížděla podobná prodejna,ale ve žlutozeleném zbarvení.Pochopitelně patřila též Jednotě.

 • Je to hezké Jirko,teď by to chtělo malou náves s rybníkem a je
  to jak za mlada,do kolejiště jak vyšité.dle mého soudu osvětlení
  by mohlo být méně intenzivní vynikl by více interiér.

 • I kabina lehce podsvícená by byla velka bomba když by se vyřízlo
  okénko v boudičce.

 • Milan L: Dík, že se ti espětka líbí, o tom prosvítání vím, už jsem si obstaral černý papír a musím z něho vystřihnout a vlepit vnitřní zamaskování. U dalších modelů již plánuju i další využití ledek, ale jak píšeš, náves u rybníka a ještě tak dvě “běžící” babky k autu a nebude to mít chybu.

 • Ahoj,
  také jsem se pokusil o pojízdnou prodejnu a výsledek si můžete prohlédnout zde: http://jirik581.rajce.idnes.cz/Silnicni_vozidla/ Ještě není zcela hotová. Chybí zástěrky, výfuk a zamaskovat různé nedodělky. Později doplním foto hotové a osvětlené prodejny. Barveno sprejem a štětcem – pistoli nevlastním. Prodavač je trochu po obrně, protože to původně byl utíkající pán se dvěma kufry ve velikosti N 1:160… 🙂
  Jiřik

 • Jiřík: Všechny modely velmi pěkná čistá práce! Moc se mi líbi!

 • Ahoj Vovo, děkuju za pochvalu a jsem rád, že se modely líbí, ikdyž nejsou dokončeny.
  Doplnil jsem fotky pojízdné prodejny. http://jirik581.rajce.idnes.cz/Silnicni_vozidla/#P6157723.jpg Upravil jsem osvětlení, protože původně jsem použil žlutou LEDku a světe div se ono to bylo moc žluté… Po výměně za teplou bílou a přesměrování do střechy kvůli rozptýlení světla je to mnohem lepší. Teď už je definitivně model hotový, protože mi slábnoucí zrak, byť vykompenzovaný zvyšujícím se třesotem rukou, více nedovolí. 🙂 Pouze doplním figurky nakupujících, ale to až při umístění na kolejišti v hodně vzdálené budoucnosti. Stavba byla celkem pohodová a opravdu jsem si ji užil.
  Obdivuji mého jmenovce výše, protože já bych se do takového masochismu jako Jirka nepustil…

 • Základní verze je s jakou kabinou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Samozřejmě, že nějaké základní cookies soubory používáme (třeba pro pamatování uživatelského jména u komentářů, nebo pro zachování zboží v košíku) a EU chce, abyste to věděli.    Více    Jak vypnout
OK