Kolejiště a doplňky

Flokovačka z Číny – paneee, sejetooo, slušitooo

Asi není překvapení, že už i Číňan umí vyrobit modelářskou flokovačku. Byla to otázka času. V situaci, kdy GrassMaster od Nocha stojí 3600 Kč, se nutně musely objevit levnější varianty. Kromě domácí výroby různých tajných krabiček je tohle další cenově dostupný produkt k flokování statické trávy. Nebo ne?

Jasně, můžete si koupit za 4 dolary plácačku na mouchy a předělat jí. Tam je úspora největší, ale výkon takové plácačky je “neznámý” a nemusí stačit na nabití statické trávy. Proti tomu hotovou flokovačku beru jako něco, co už i ti číňani museli ozkoušet, že funguje. Cena s dopravou byla 23 dolarů, takže asi 500 Kč. Pořád cena, která se vyplatí i “na zkoušku”.

Předně je třeba říct, že to pořád řadím do kategorie “na vlastní nebezpečí” stejně jako domácí zdroje statické elektřiny a je potřeba k tomu přistupovat s opatrností, rozhodně flokovačka nepatří do ruky každému, a už vůbec ne nepoučenému včetně dětí.

Tady už probíhá příprava na nařízení EU od roku 2021, kdy se pro každou zásilku bude platit DPH. Zásilku jsem objednal s dopravou ze Španělska, dodání do 7 dnů. Reálně podle sledování šla zásilka normálně z Číny do Amsterdamu a dál do Dobrovíze u Kladna do skladu Aliexpressu. Odtud přišla PPLkou do Parcel Shopu. Celková doba dopravy byla skutečně těch 7 dnů, a v takové situaci se člověk vyhne tomu, že to jde přes poštu, tedy by to mělo řešit budoucí situaci s proclíváním, kterou by převzal dopravce. Nevýhoda byla, že odesílatel neumí zadat e-mail ani telefonní číslo kurýrovi, takže pak zásilka ležela týden 100 metrů ode mě, aniž bych o tom věděl a zjistil jsem to až poslední den před vrácením, kdy jsem se vyloženě sháněl, kde se zásilka nachází. No a nebyla by to zásilka z Číny, aby nepřišla rozšmelcovaná, že 🙂

Uvnitř byl ale obsah skoro volně nasypaný, jen zafixovaný jedním čtverečkem pěny, takže se mu nic stát nemohlo. V balení flokovačka, zkušební pytlík tmavě zelené trávy 3 mm délky, štěteček na čištění vláken ze sypátka a A4 manuál. Potkat u něčeho z Číny manuál takové velikosti už vyžaduje obdiv. Proud 50mA, vstupní napětí DC 3V, výstupní napětí >= DC 3 000V (Noch delkaruje 20 000V).

Přiložená tráva dává dobrý dojem z toho, co se dá sehnat z Číny za vlákna. Odstínově to není špatné, řekl bych, že Noch dokáže vytvořit horší a víc “plastové” barevné kombinace.

Sítko je takové “akorát” pro naše potřeby. Není moc hrubé. Připojení k síťce je vedeno uvnitř tubusu a oholený drát se síťky dotýká díky napružení.

Připojení k podkladu je tvořené krokodýlkem. Ten není moc dlouhý (cca 50 cm), což trochu zhoršuje manipulaci s flokovačkou při dosypávání nebo přesunu z místa na místo.

Vše je napájeno dvěma tužkovými bateriemi (nejsou součástí). Proud se zapíná červeným tlačítkem.

Jde se to vyzkoušet. Trošku nasypat.

Hned se tráva chytala na přívod do sítka.

Postup už jsem popisoval ve starším článku a nic se na něm nemění.

Výsledek? Řekl bych, že stejný, jako s tou domácí flokovačkou.

Ne všechna stébla stojí, drny jsou takové “kulaté” a je vidět část stébel poléhajících, ale to byly i minule.

Jako drnový kobereček to vypadá dobře.

Vlevo je druhý pokus, když už bylo málo trávy v dávkovači, a dopadlo to hůře.

Rozhodně je výsledek za ty peníze dobrý. Nedokážu posoudit, jestli výborný, ale dobrý určitě.

Zkusím z toho na kolejiště udělat nějakou větší plochu a uvidíme jak to bude vypadat.

Za ty peníze to za vyzkoušení určitě stojí. Konečně bych řekl, že to je přístroj “pro lidi”. Nestojí to balík, není na to pořadník, není to podpultovka, nemusíte nikoho prosit, aby vám to doma na koleni vyrobil, nemusíte shánět cukřenky a další bastlení. Je to výrobek, který, ač jeho vlastnosti se nedají nijak garantovat, tak přesto vypadl z nějaké menší manufaktury nebo továrny.

Otevírá to možnost zaflokovat si širší skupině uživatelů. Když si k tomu pořídíte pár typů trávy, jste v tom finančně do tisícovky, a to je cena pěti foliáží. Tam se to začíná cenově vyplácet, nemluvě o možnostech. Určitě se ozvu s dalšími výsledky práce.

10 komentářů: „Flokovačka z Číny – paneee, sejetooo, slušitooo

  • Hmm, kúpil som od Mnitku flokovačku za 33€ aj s dopravou na Slovensko. Myslím si, že toto od Číňana je len prerobená dizajnovo plácačka na muchy-dizajn odkukaný od Nocha. Na Youtube je návod ako na to, používa sa s Číny menič ionizátor a myslím si že je to omnoho, omnoho lepšie a účinnejšie. Už len to že to používa 2 monočlánky svedčí o tom aký je to shit. Skús na to napojiť tvrdší zdroj a aspoň 5 V/1A čo to spraví. Stačí aj FZ1-ja s ním napájam ten od Mnitku, po rozobraní som v krabičke našiel prakticky starý známy menič 7805 a pravdepodobne tiež krabičku ionizátor. Viac tu, urobí to každý kutil: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=8gYmeRaaaL8&feature=emb_logo

  • Vždy to zůstane plácačkou na mouchy. Ať to číňan zabalí sebelíp. Toto umí i mechanický zatravňovač NOCH. 🙁

  • Konstrukce měniče může počítat s vnitřním odporem baterie a napájení z tvrdšího zdroje by nemusel vydržet. Napájení z baterií je i jednodušší z hlediska bezpečnosti. (Nejsem schopen rozhodnout, zda běžný zdroj s prohlášením o shodě s EN 61558 vyhoví nebo nevyhoví svou izolací pro měnič s výstupním napětím 3 000 V.)

  • Hmm, dovolím si polemizovať váš názor o zničení tvrdším zdrojom. Viac o tom tu:http://www.honzikovyvlacky.cz/2011/08/04/aplikator-staticke-travy-z-placacky-na-mouchy-aneb-zatim-je-to-fiasko/ alebo http://www.honzikovyvlacky.cz/2011/08/06/dodatek-k-vyrobe-flokovacky-z-placacky-na-mouchy-z-6-8-2011/
    Doporučujrm si hlavne prečítať diskusiu, pod bodom 4-Mnitka a iný. Plácačka na muchy od Číňana zabalená a vylepšená /kde len soudruzi v Číne sa inspirovali?/ Na vlaky.net sa pravidelne ponúka niečo podobné, evidentne prerobená plácačka na muchy. Hmm, každý sa živý ako vie. Na pohlad to nebude nikdy poriadna flokovačka. Ten odkaz na zbastlenie s ionizátoru čo som dával vyššie má prepínanie na vyšší výkon-jedno napájanie na 9 V baterku/5kV a na vonkajšie napájanie 12V/10 kV. A to je sakra rozdiel, na tom videu je vidieť ako doslova tráva prší-je priťahovaná do lepidla. A rozdiel je tiež v použitých vláknach, v tomto verím Mnitkovi-s flokovačkou som kúpil od neho aj vlakna MiniNatur a musím povedať že je to iné kafe. Došli mi, tak som kúpil Poláka a môžem povedať že to bolo minimálne o tretinu horšie. Takže nie som taký bohatý aby som si kupoval lacné veci. Nezatravňujem golfové ihrište a rád si priplatím za kvalitu od Mnitky, ktorý je jednoznačne špička v tomto odbore. Čudujem sa Vovovi že už investoval tolko času a peňazí do zbytočnosti, trávi čas laborovaním a pokusmi a pritom stačilo spraviť objednávku a mať pokoj. Tých ušetrených 10€ za to fakt nestojí. To pohodlie a ušetrené nervy môžem využiť na modelárenie napr. vagona, mašinky. Sám som viac krajinár, aj keď Mnitkovi sa nikdy nevyrovnám a preto rád používam jeho techniku a postupy. Toť vsjo.

  • No, a JH musel mít nádobu od krmení na rybičky, epoxid, sítko od čaje, nakonec to skončí u “vyměnil jsem kondenzátor za jiný, strávil jsem 20 hodin zkouškami zdrojů” a jsme přesně na tom bastlení, o kterém tu mluvím. Naflokovalo to? Naflokovalo. Kdo chtěl flokovačku svépomocí, už jí dávno má, kdo chtěl od Mnitky, už jí dávno má. Kdo si to chce zkusit svou cestou, nečekat a sypat, nabízím alternativu. Tyhle diskuze jsou tu přesně zbytečné a patří pod jiné články.

  • Já si objednal na Wish trošku bytelnější za necelou tisicovku. Tří různá sítka, zdroj 220/9V,možnost napájet baterii 9V. Už i na pohled to vypadá bytelně. Zatím nevyzkoušeno, recenze u výrobku byly pozitivní a mělo to 5 hvězdiček. Vyzkouším, nafotím a když tak pošlu VoVovi.

  • Nevypadá to zle, je to bez práce a poměr cena/výkon je odpovídající. Kdo chce, pořídí, kdo nechce, může jinam. Nikdo tu nikomu nic nenutí. Pořád to dává lepší výkon, než plastová “flaška” od Nocha “protřepat a foukat”, která je sice levnější, ale ne zas o tolik. Málokdo potřebuje zatravnit několik hektarů kolejiště, většinou jde o nesouvislé plochy o pár decimetrech čtverečních, které jsou moc malé na drahý udělátor a příliš velké na “flašku”.

  • A mohl bych poprosit o odkaz, kde se to dá objednat? Přiznám se, že nemám čas prohledávat celou Alibabu. Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Samozřejmě, že nějaké základní cookies soubory používáme (třeba pro pamatování uživatelského jména u komentářů, nebo pro zachování zboží v košíku) a EU chce, abyste to věděli.    Více    Jak vypnout
OK