Vůz pro přepravu dřeva Kbqs podomácku

image084Dnes bych rád ukázal další pokus o vytvoření vagonu Kbqs z výlisku určeného na vůz Habllins od Roca. Já si zakoupil několik samotných výlisků pro případ, že bych z toho mohl někdy něco vytvořit.

Nějakou dobu se jen tak váleli ve skříni, pak jsem narazil na fotku vagonu kbqs, tak mne napadlo že by jako základ mohl posloužit onen výlisek, i když je určený pro jiný vagon a začal se stavbou. Předně ještě podotýkám, že si modelařím pro radost a taky proto využívám různé takto provedené předělávky nebo stavby z plastových destiček, výlisků, vyjdou přeci jen levněji a pokud se práce vydaří, radost je o to větší, než si koupit hotový model a dát si jej do vitríny nebo do provozu. Tady vidíte již zmíněný výlisek, který jsem zbavil všech výstupků na uchycení originálních bočnic.

image001

image003

Moc fotek se mi ze stavby tohoto vozu nezbylo, nedopatřením skončili v koši. Výlisek jsem zbavil ještě uřezáním stupaček a nástavců na zasunutí nárazníků. Na celou podlahu a boky jsem z plastové destičky vyřezal příslušné pruhy a nalepil na základ vagonu.

image005

Spodek vozu mezi nápravami jsem zarovnal a začal řezat bočnice na podlahu a boky z plastový destičky o síle 1mm a šířka bočnic 2mm a začal po rozměření lepit na podlahu a boky vagonu.

image007

Mezi první bočnici a čelo jsem vlepil žebříček od DK-model ve velikosti H0. Na spodku rámu jsem udělal ze zbytků pruhů výztuž na rám,později jsem ho odstranil, protože byl moc silný a vypadalo to moc humpolácky. Čela jsem zbrousil do požadovaného tvaru, přes vrch čela nalepil slabou destičku podle fota. Boky jsou doplněny o kotvičky, na čela přibyly ze zbytků leptů madla, pod čela stupačky. Na čela přibyly ještě podkladnice a nárazníky od SDV model.

image009

image011

image013

image015

Do náprav byly vloženy mosazná ložiska a osazena byly jednostranně izolovanými dvojkolími od Tilliga, průměru 7,7mm. Na spodek vozu přibil mosazný pruh jako závaží. Pak jsem si vzpomněl, že mám v šuplíku kdysi na burze zakoupený krablovaný plech od pojezdu.eu a tak z něj nařezal vylamovacím nožem požadovaný rozměr a nalepil na podlahu mezi klanice.

image017

image019

image021

image023

image025

Poté jsem ještě nařezal ze slabé plastové destičky tabulky na popisy pod vůz. Ze zbytků z rámečků leptů jsem si vyrobil přestavovače, doplnil kola ruční brzdy od Hekttora.

image027

image029

image031

image033

image035

image037

image039

image041

image043

clipboard01

Z oček, kousků plastových odřezků a drátků jsem si vyrobil imitaci navijáků na popruhy a na druhou stranu oka na uchycení popruhů. Poté se mohl přesunout model k nalakování, nejdříve základem pro sjednocení a pak červenohnědou akrylovou barvou ze spreje.

image046

image048

image050

image052

image054

image056

image058

image060

Po laku dotřeny oka, kotvičky, boky stupaček a schůdků, madla a vršky klanic žlutou, přestavovače-podklad bílou a páčky s koly ruční brzdy jsem natřel červenou, podlaha je vzatá tmavou šedivou a modrou naznačeny popruhy. Poté byl model odložen do doby než dorazí obtisky. Za týden byly obtisky od Malé železnice doma a model se mohl dokončit. S obtisky se pracuje dobře,jsou hodně jemné a na to jsem pak doplatil při usazování obtisku, který byl bíle orámován, ten se mi začal rozpadat, proto doporučuji před aplikací přelakovat, já tak udělal později na dalších modelech a tam už bylo vše v pořádku. Po usazení obtisků jsem je přejel ještě vodičkami agama pro vytažení a úplné usazení obtisku. Pak už stačí jen přelakovat matným bezbarvým lakem a je hotovo. Teď pár foto dokončeného modelu a těším se třeba u dalšího článku 🙂

image062

image064

A to je pro dnešek vše.

image066

image068

image070

image072

image074

image076

image078

image080

image082

image084

5 komentářů: „Vůz pro přepravu dřeva Kbqs podomácku

 • 26. 10. 2016 (19:47)
  Trvalý odkaz

  Typ je Kbps, jinak skvělá práce

 • 1. 11. 2016 (17:24)
  Trvalý odkaz

  Moc se mi to líbí, dobrá práce. Ano, jak říká autor, staví si modely pro radost. Další model jako skvělá inspirace pro nás, co si opravdu stavíme
  modely sobě pro radost.

 • 12. 11. 2016 (7:55)
  Trvalý odkaz

  Stavba perfektní, vždy jsem takovou zručnost záviděl. Ale bacha, tento článek je plný hrubých chyb ve shodě podmětu s přísudkem. Ale na pěkném vagonu to nic nemění 🙂

 • 12. 11. 2016 (20:01)
  Trvalý odkaz

  Stará dobrá poctivá modelařina. Moc se mi to líbí, ikdyž tato doba jde mimo mě. Chci se tě zeptat co je ta zcela náhodně naaranžovaná cisterna v pozadí. Ta vypadá taky moc pěkně a těším se na článek. 😉
  Jiřik

 • 13. 11. 2016 (11:55)
  Trvalý odkaz

  Děkuji za pochvaly. Cisterna je výroba samodomo,byl to takový pokus vyrobit si velkou cisternu sám, článek je napsán a poslán ,tak až bude zveřejněn můžete posoudit ,zda se zadařilo či ne. Dělaná je podle fotky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..