Nákladní vozy

Faccs Viamont

100_2411Kompletní stavba už popsána byla, tentokrát se zaměřím na atraktivní žlutou variantu soukromého (dnes již opět neexistujícího) dopravce Viamont. Toho v roce 2008 přebrala společnost OKD-Doprava, to jen tak pro přehled 🙂 Využiji zde první doma vyráběné obtisky.

Společnost Viamont využívala (alespoň co jsem kdy potkal) vozy Faccs s otevřeným nákladovým prostorem. Specifický je hlavně žlutý nátěr. Výhodou této verze je, že obtisky se sice nikde sehnat nedají, ale dají se snadno vytisknout doma, protože všechny popisky kromě detailů loga Viamont jsou černé. Na burze jsem viděl člověka, který přesně takové vozy prodával, takže originální určitě nejsem. Každopádně tato myšlenka ve mě uhnízdila už před tím, než jsem na burze hotové vozy spatřil.

Základem je vůz Faccs bez střechy, koupil jsem ho poměrně dávno v jednom pražském obchodě už slepený v komisi. Byl slepený pěkně, proto jsem jen doplnil leptané kotvičky a nastříkal žlutou barvou. Odstín je sice trochu světlejší, ale to se ještě možná po lacích změní. A když ne, není to zase tak úplně mimo. Poté opět klasika – lak pod obtisky.

100_1306

Vůz měl už při koupi v podvozcích zabudované pevné šachty (stejné, jako jsem použil do Eas). Takže uchycení spřáhla bylo vyřešené. Kinematika by se asi do sestaveného vozu dávala trochu obtížně.

100_1313

Do vozu jsem doplnil štěrk Polák ve frakci TT, lepeno klasicky naředěným Herkulesem. Pak jsem vůz na několik měsíců odložil, protože jsem nebyl schopen se donutit k dodělání obtisků.

100_1310

No nakonec jsem se dokopal a ani to nebolelo 🙂 Takže jsem na vůz aplikoval své první obtisky. Více o přípravě obtisků jsem umístil do sekce Tipy a triky, aby to bylo přehlednější.

100_13341

Kolem nápisu Viamont se mi udělaly lehce světlejší body, ale ty tam jsou už od vyjetí z tiskárny, snad se to srovná po přestřiku lakem… Vypadá to jako nesouměrná vrstva krycího laku, příště to asi radši přejedu lakem ještě před aplikací.

100_1345

Je pravda, že pár popisků jsem trochu odkoukal od konkurence, ale třeba tenhle návod pod korbou mě dostává, ten jsem si stanovil jako jedno z nutných oživení 🙂

100_1323

A libůstka, kterou jsem také chtěl už od začátku, potisknuté nárazníky. Ano, jsme pořád v TT! ;o)))

100_1329

Ještě jeden pohled, tentokrát v dioramatu 🙂 Přijde mi, že žlutá opticky snižuje a protahuje…

100_1452

Logo Viamont samozřejmě není černobílé, ale má v sobě dva zelené “puntíky”, které jsem naznačil lehkým ťuknutím párátkem namočeným v zelené barvě. To písmo vpravo od loga je zmenšená skutečná adresa, ale tiskárna už to evidentně nepobírala co se týče rozlišení (možná to bylo už kompresí podkladů tím, že to bylo v bitmapách). Ale to už opravdu snad nikdo číst nechce, viďte :o) Prostě pro provoz naprosto vyhovující.

100_1571

Vše jsem vzal opět lesklým lakem a nanesl jemně patinátor Prach, místy jen suchý štětcem, místy trochu smíchaný s vodou. Matný lak to ještě utlumí.

100_1611

Nárazníky černé s vmíchaným patinátorem Rez s vodou. Smícháním s vodou se vytvoří takové “blátíčko” které vypadá jako normální barva.

100_1625

Už jen matný lak (chtělo to pro jistotu dvě vrstvy) a je hotovo. S výsledkem jsem velmi spokojený, patinu se mi povedlo naštěstí moc nepřehnat, dodává modelu plastický a modelově vyhlížející vzhled.

100_2411

Bez patiny vypadal v lesklém laku díky své netradiční barvě spíš jako hračka 🙂

7 komentářů: „Faccs Viamont

  • Krááása fakt krasna praca 😉

  • jo supr návod a kvalitní fotky

  • bolo by mozne poslat mi logo viamontu na mail? vdaka.

  • Dobrý den / ahoj
    mám takový přidrzlý dotaz: bylo by možné poskytnout podklad k těm obtiskům? Něco jsem už udělal, logo firmy jsem získal přímo od chlapíka z Viamontu, jenom nejsem tak zběhlý v textu a číslech pro vagony. Tohle by mi pomohlo.
    Díky

  • Bohužel jsem o podklady přišel díky technice, takže tisk už není možný. Mám posledních pár obtisků vytisknutých do foroty a pak už zřejmě nikdy nebudou.

  • Díky za zprávu. Mně šlo především o texty a čísla, zkusím něco rozklíčovat z fotografií tohoto článku. Díky moc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..