Moje první diorama

100_5217Na kolejiště nemám místo, čas, ani finance, a tak padla volba zatím alespoň na minidioráma. Dalším důvodem bylo, že focení vagónů na parapetu už mě nebavilo (problémy se světlem, špatné pozadí). A tak začala moje stavba…

V krabici jsem vyhrabal kousek prkénka (zřejmě borovice). Je potřeba, aby bylo dřevo vyschlé, jinak se zkroutí. Následovalo přemýšlení, jak se na takovou plochu vejít. Ideální (hlavně kvůli omezenému prostorou a možnosti focení více vozů najednou) se ukázalo položení dvou kolejí s přiměřeným rozestupem. Všechno to chtělo vyzkoušet nanečisto. Mnou zvolená mezera je dostatečná, aby jí proniklo světlo i na vůz na druhé koleji a ten nebyl “ve stínu”. Původně jsem chtěl zvolit jako pozadí nějakou fotku připevněnou k základu, ale po tom, co jsem viděl stromky od Model Scene, jsem je chtěl vyzkoušet. Takže volba padla na stromky za druhou kolejí, které vytvoří jakousi optickou hradbu.

Na prkno jsem nalepil oboustrannou lepící pásku v pruzích, kde cca budou koleje. Na burze jsem sehnal flexi koleje o délce jednoho metru (už brunýrované). Chtěl jsem původně flexi od p. Litomyského, ale nenašel jsem, a byl jsem líný hledat mimo burzu, když už tam byly tyhle. Tady bych chtěl vyvrátit názor, který jsem někde četl, že brunýrované flexi nejsou vhodné pro patinování, protože mají patinovaný i vršek kolejnice. Tuto “patinaci” lze velmi snadno odstranit přejetím například čistící houbou na koleje. Kolej se potom leskne jako nová. Od oka jsem naměřil (s nejakým tím milimetrem sem / tam jsem si tu opravdu nedělal vrásky) a žiletkovou pilkou uřízl pruty na požadovanou délku. Pak jsem pruty navlékl do podloží (aby držely rovinu) a nalepil na pásku. Výhoda byla, že se kolejí na pásce dá pohybovat a doladit tak její přesné usazení. Pořádně jsem zatlačil a koleje držely. Přijde na ně ještě štěrk, který je zpevní. Není potřeba je nějak víc fixovat (alespoň tady ne, když po nich nebudou jezdit vlaky). Aby mi štěrk nepadal všude možně, boky jsem oblepil izolepou přesahující až nad hranu kolejnic.

100_6947

Koupil jsem TT štěrk od Poláká Vápenec hnědý (TT). Byly to poslední dvě balení štěrků v TT, co v obchodě byly vystavené, naštěstí se mi odstín líbil. Tím jsem zasypal koleje plus něco málo kolem (cca půl cm od pražců – jak se komu líbí) a upěchoval štětcem aby byl štěrk v úrovni pražců. Mezi koleje přišel opět Polák, tentokrát N Spilit (měl jsem ho doma, takže se hodil). Všechno jsem po urovnání zalil herkulesem ředěným vodou cca 1:1 a nechal pár hodin proschnout. Když už se to celé tvářilo suché, vzal jsem to radši ještě jednou, jistota je jistota. Cca po dvou dnech to drželo jako ďábel.

100_6999

Jen tak od oka jsem koupil Purex, odstín Zeleň listová, což je vpodst. rozdrcený molitan. Dole nasypáno jen tak na zkoušku (co se chytlo na oboustranné pásce). Ještě následovalo vyvrtání otvorů pro stromy. Vzal jsem fixu, vyzkoušel, kde budou mít stromy cca kmeny aby to vypadalo dobře a udělal tam tečky, podle toho jsem vyvrtal díry.

2

A tady už zasypáno komplet. Pokud jsem chtěl imitovat nějaký drn, stačilo nasypat trochu víc na jedno místo. Trochu jsem nasypal i do kolejí a mezi koleje (která kolej v Česku dneska není zarostlá). Opět prolito herkulesem s vodou 2x, ale zdálo se mi, že to moc dobře nedrží, tak jsem to vzal ještě lakem na vlasy.

100_7001

No a abych měl radost z toho, že práce postupují, stačilo už jen usadit stromky do děr (ani jsem je nelepil, díry byly cca 2mm vrtákem, což je akorát, aby se tam kmeny daly zasunou ale ne tak lehce vysunout).

100_1638

Po delší době jsem se k minidiorámatu vrátil a trošku s tím opět pohnul směrem k dokončení. Boky kolejnic jsem natřel barvou Rez a poté jsem štětcem vetřel trochu patinátoru Rez (obojí Agama).

100_1628

Mezi kolejnice jsem nanesl patinátor Hlína.

100_1633

Dioráma ve stavu, ve kterém přečkalo několik měsíců.

100_1645

Konečně jsem se při mém výletu pro nějaké to „modelivo“ odhodlal a po krátkém průzkumu sortimentu jsem si vybral dvě foliáže od Model Scene. Jednak F507 Křoviny nízké jarní…

100_5196

Vybral jsem je schválně, protože podklad už mám z drti a drny bych nevyužil tolik, potřeboval jsem spíše nějaké tvarování chomáčů a keříků. Drny zkusím zase příště.

100_5198

No 179 Kč mi za jednu A4 foliáž připadalo napoprvé docela dost, ale říkal jsem si, že za kvalitu se asi i v tomto odvětví platí. Představu o cenách jsem moc neměl, byl to můj úplně první nákup foliáže. Až po návratu domů jsem si konečně důkladněji prohlédl weby Model Scene i Polák, co se tak kde dá sehnat, takže příště už budu chytřejší. Jako druhou jsem vzal naopak tmavý odstín F508 – Křoviny nízké letní.

100_5203

Na nějaké roční období si tu moc nehraju, spíše sladit celkově odstíny.

100_5205

Moje vědomosti o zpracování foliáží se limitují po přečtení internetu na „natrháme, nakrájíme, posekáme, přilepíme“, takže jsem si nevzal za vzor nějakou konkrétní radu a zkusil kousek vytrhnout. Pak další, a další. Postupně jsem je plácal kolem kolejí, ale nějak to nebylo ono. Vypadalo to jak čapí hnízda. Takže jsem zkusil foliáž ještě trochu cupovat a vtlačit do terénu. To už bylo o něco lepší. Konečně jsem se prokousal k části, kde byl i nějaký ten posyp a hned to vypadalo líp.

100_5221

Příště už posyp vynechám, protože jen tak na to plácnout foliáž vypadá dost nepřirozeně a jsou tam vidět schody.

100_5223

Nijak jsem zatím foliáž nelepil abych mohl ještě zkoušet různé kombinace když budu mít chuť. Připlácnutá drží i tak dobře. Celé je to takové rozebíratelné (foliáž sundavací, stromy jen zasunuté), protože možná to v brzké době rozeberu a začnu znovu na trochu větší ploše.

100_5224

No každopádně příště to bude z foliáží celé, ten posyp je proti tomu hračka pro děti, foliáž vypadá opravdu výborně. V kombinaci s posypem to na fotkách moc dobře nevypadá, ale ta plastičnost foliáže tomu celku hodně pomohla. Navíc problém, že cokoliv plácnu na posyp bude výš než kolejnice, což je dost nereálné. Je to opravdu pokusný kousek prkna.

100_5222

A to jsem tam ještě zatím ani nedával tu tmavší…

100_5217

Tím je dnešním pokusům konec, i když finální stav to ještě není. Berte to s rezervou, byla to první destiminutová zkouška 🙂 Foliáž mě hned na první pokus potěšila a v blízké budoucnosti už mám v hlavě plánek na trochu větší kousek krajiny, kde se pokusím to trochu vychytat 🙂

100_5234

8 komentářů: „Moje první diorama

 • 21. 2. 2009 (13:29)
  Trvalý odkaz

  Doporučuju prozkoumat http://www.carendt.com ; sekci „small layout scrapbook“ , je tam spousta pěkných a prostorově nenáročných kříženců diorámat a kolejišť.

 • 4. 3. 2009 (20:50)
  Trvalý odkaz

  Ahoj.Zatím tápu ve výběru foliáží.Píšeš příště budu chytřejší.Já nevím co použít.Zatím to není aktuální,ale nechceš poradit.Díky Jarda

 • 5. 3. 2009 (9:13)
  Trvalý odkaz

  No nejlepší jít to někam napoprvý určitě obhlídnout. Nakonec člověk zjistí že 179 je normální cena a že jsou i dražší kousky…

 • 21. 8. 2009 (13:12)
  Trvalý odkaz

  Dioráma skvělé. I ty „schody“ jak říkáš nevypadají tak špatně. Alespoň to není placka. A podle mého názoru by byla škody ho někdy rozebrat!

 • 23. 10. 2009 (13:36)
  Trvalý odkaz

  Jako „větší kousek krajiny“ bych doporučil modul s normovaným přechodovým profilem. Pak ho můžeš připojit do sestavy modulového kolejiště a ještě tvoje vozidla provětrat na přádné štrece.

 • 6. 1. 2010 (16:30)
  Trvalý odkaz

  fakt lepsie ako parapet 🙂 PJEKNUNKEEEE

 • 13. 6. 2010 (14:14)
  Trvalý odkaz

  Když jsem viděl poprvé tuto stránku byla na fotce v jednom článku 810 přesně na tomhle podstavci tak jem si myslel že je to nějaká zahradní lokomotiva.Ta příroda je fakt nádherná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..