Silniční vozidla

Žací mačkač Fortschritt E-301

Zemědělské stroje mě spolu s letadly a vlaky fascinovaly už od dětství – svůj podíl na tom asi měl i fakt, že jsem vyrůstal v relativně malém městě a mnoho lidí z našeho rozvětveného příbuzenstva pracovalo právě v zemědělství. Tak jsem už od mala začínal zjišťovat, že všechny traktory nejsou úplně stejné a že každý stroj, který něco seče, není kombajn. O okukování a občasné projížďce na nějakém stroji nemluvě. A právě tak jsem poznal i stroj, o jehož modelu pojednává tento článek.

Dost možná si ho pamatujete ze svého dětství také. Úžasná mašina, která od rána do večera kosila pole s pícninami a za sebou zanechávala dlouhé řádky sklizených rostlin. Tehdy jsem mu říkal prostě “sekačka”. Další nepřesný název, “kombajn”, pro něj mnozí používají dodnes, byť se o sklízecí mlátičku nejedná. A o jaký stroj, že se jednalo? No přece o žací mačkač Fortschritt E-301. Tento výdobytek moderní východoněmecké techniky jsme mohli spatřit snad v každém JZD nebo státním statku a mnozí zemědělci ho používají dodnes, byť byl většinou už nahrazen daleko modernějšími a úspornějšími stroji.

Když se objevila možnost mít doma svůj vlastní mačkač alespoň v měřítku 1:120, tak jsem neváhal a dvě stavebnice si pořídil. Jejich výrobcem není nikdo jiný, než pan Michal Štěpnička, kterého asi není nutné nějak zvláště představovat, protože jeho výtvorům je na tomto webu věnován nejeden zajímavý článek.

Ještě než se pustíme do stavebnice samotné, pojďme se trochu podívat na zoubek samotnému stroji. Jak první část názvu říká, jedná se primárně o samohybný žací stroj pro sklizeň tenkostébelnatých stojatých pícnin. Druhá část názvu nám pak říká, že stébla sklízených rostlin jsou dále zpracována – zmačkána – což usnadňuje odpařování vody ze stébel a urychluje proces sušení píce. Zpracovaný materiál je pak ukládán zpět na zem ve formě uhledných řádků.

Konstrukčně se pak E-301 skládá z hlavní jednotky a výměnných adaptérů, které v případě E-301 mohou být tři – žací lišta E-023 (se záběrem 4,2 m), obraceč píce E-318 (záběr 3 m) a speciální adaptér GF2, který slouží ke sběru kamení z půdy. Nejpoužívanějším adaptérem je bezesporu E-023, který je i součástí stavebnice. Adaptér E-318 se pak používá během procesu sušení píce. Pokud je prováděno sušení v řádcích, slouží tento adaptér přímo k obracení řádků, pokud jsou sušené pícniny rozprostřeny, lze tímto adaptérem např. i provést jejich zřádkování před sběrem pomocí sběracího vozu nebo sklízecí řezačky.

Nyní už ke stavebnici samotné. Dodávána je v klasickém balení – v malém uzavíratelném sáčku jsou uloženy všechny odlévané díly, návod a kousek kartonu se dvěma prilepenými planžetami s leptanými díly. Takto nějak vypadá vysypaný obsah celého balení.

Celkem naleznete ve stavebnici 21 odlévaných dílů, dvě plastové tyčinky a celkem 20 dílů z leptu. Díly jsou odlity celkem čistě, u většiny jsem si vystačil s odloupnutím tenké blanky nehtem nebo nožíkem, jen u odlitků kol a skříně trošku k dílu přispěl i brusný papír a pilníky. Samotné čištění dílů ale trvalo maximálně 5-10 minut, i s průběžným studiem návodu. Následující fotografie dokazuje, že materiálu zmizelého z dílů opravdu není mnoho.

Na následující fotografii uz jsou zkusmo sesazené tři díly tvořící většinu “těla” mačkače – skříň, kabina a spodní sestava s osami hlavního podvozku a držáky adaptéru. Většina ostatních dílů je vlastně jen bižuterie.

Přihaněč adaptéru E-023 se staví z leptaných součástí a kusu dodávané tyčinky. Při stavbě je nutné si dát pozor na spravné začištění jednotlivých lišt s prsty, protože jinak je velký problém přihaneč zapasovat do odlitku žacího stolu. Stejně tak platí pravidlo “dvakrát měř, jednou řež” i u tyčinky, která tvoří osu přihaněče – když bude moc krátká, přihaněč nebude držet, když moc dlouhá, nevejde se.

Na tomto obrázku už je vidět nahrubo sesazená lišta. Přihaněč jsem natíral samostatně a finální sestavení tedy proběhlo až po aplikaci nátěru.

Už od začátku jsem koumal k čemu je jeden záhadný leptaný díl. Nic jsem nevykoumal, tak jsem se nakonec obrátil s prosbou o radu k instanci nejvyšší – autorovi stavebnice. Od něj jsem se dozvěděl, že se nejedná o díl v pravém slova smyslu, ale o přípravek, který usnadní vyvrtání otvoru pro uchycení kol hlavního podvozku. Za tohle má výrobce rozhodně pomyslné body navíc! Vezmete leptík, ohnete nožičky, nasadíte naohýbaný přípravek na kolo a už jen vrtáme. Tady je pro změnu dobré si dát pozor, abychom nešli skrz :).

Bílá tyčka zapadá do zářezu v odlitku skřině a drží na místě celou sestavu pojezdu a držáků adaptérů. Na skříni jsou už také doplněny drobné díly – výfuk, vzduchový filtr, osvětlení.

Další přišly na řadu lepty. Nejprve stupačky na bok skříně a pak drobné detaily na držáky. S těmi jsem si naběhnul, protože evidentně nejsou určeny pro situaci, kdy chcete mít žací adaptér připojený, ale budete stavět variantu s adaptérem na vozíku. Chca nechca jsem nakonec musel při lepení lišty k mačkači tyto leptíky odlámat. Pokud si tedy nechcete zamotat hlavu při finálním sestavování a budete stavět variantu s připojeným adaptérem, ani tyto leptíky neosazujte.

Jak sestavit přepravní nástavce k adaptéru ani snad není nutno popisovat. Není tam co zkazit.

Další bižuterie patří na kabinu – zrcátka a madla.

Vzhledem k tomu, že by bylo velmi obtížné natírat některé partie modelu u kompletně sestaveného modelu, rozhodl jsem se nátěr aplikovat na jednotlivé podsestavy a model sestavit až po natření. Všechny barvy jsou akrylky Revell a Agama a nátěr je provedený štětcem. Podobně jako při stavbě E-512 (vlacky.brozek.org) jsem na zašpinění modelu použil naředěnou vodu, kterou jsem používal při čištění štětců. Není to sice tak efektní jako patina, kterou předvádí modelářští mistři, ale model získal vzhled stroje, který už ledacos pamatuje a to byl účel.

Tak a tady už je krasavec jako jeden kus, ne jen hromada “šrotu”. Zepředu…

…a zezadu.

A tady už v “přirozeném prostředí”.

I navzdory dvěma zásekům byla stavba přímočará a stavebnici můžu jen doporučit. A vzhledem k tomu, že od doby kdy jsem stavěl E-512 se nabídka zemědělských strojů rozšířila, stavebnice kombajnu se dočkala několika vylepšení a doplňků a na aktuální burzu pan Štěpnička slibuje další zemědělskou novinku – sklízecí řezačku Fortschritt E-281 (dokonce ve dvou verzích s různými adaptéry) – určitě nezůstanou mačkač s kombajnem v mojí sbírce osamoceny a třeba se časem objeví i další “reportáž” ze stavby… 🙂

Stavebnici můžete zakoupit na e-shopu MojeTT.cz >>>

11 komentářů: „Žací mačkač Fortschritt E-301

 • pěkná a trpělivá prácička

 • nemám slov,
  ale zdá se mi poněkud hubenej přez motor…
  Ovšem ta žací lišta je SUPER!!!

 • Hezkej!!!! To se ti povedlo i stím trávníkem. 😀

 • ahoj prosim tě kde se to dá sehnat ty stavebnice ja jsem id brna kdyžtak kontak na prodeje dik za odpověď 😉

 • ahoj prosim tě kde se to dá sehnat ty stavebnice ja jsem od brna kdyžtak kontak na prodeje dik za odpověď 😉

 • Nevím proč, ale vzpoměl sem si na letadélko Káně při pohledu na tu sekačku….. 🙂

 • veloz: Jak ziskat vyrobky pana Stepnicky se pise skoro v kazdem clanku o jeho stavebnicich tady na MojeTT. Bud osobne na prazske burze, nebo s pomoci webu ttauta.wz.cz, kde je na pana Stepnicku kontakt. Je vstricny a ochotny i poslat zbozi postou.

 • Ahoj, coby cloveka spise technicky vzdelaneho by mne zajimalo jake konkretni plodiny patri do skupiny “tenkostébelnatých stojatých pícnin”. Abych stroj mohl postavit na modelove pole 🙂

 • Tahle masinka se da pouzit vicemene ke sklizni jakychkoliv travin, jetelovin a luskovin (vidal jsem s ni sklizet treba bob, i kdyz tam se dost casto pouzivala spis E281, dalsi novinka ze Stepnickovic dilny). Mezi picniny patri i silazni kukurice, ale ta konkretne s E-301 a timhle adapterem sklizet nejde. Na kukurici je specialni adapter, ktery jde pripojit tusim az k E-303 (ta se od E-301/302 trochu lisi i vzhledove).

 • Ad kukurice – ta samozrejme uz nespada do te tenkostebelnate krabicky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Samozřejmě, že nějaké základní cookies soubory používáme (třeba pro pamatování uživatelského jména u komentářů, nebo pro zachování zboží v košíku) a EU chce, abyste to věděli.    Více    Jak vypnout
OK