20Již před nějakou dobou jsem začal stavět budovu stavědla od Modely mašinek. K jejímu prozatimnímu dokončení a prezentování zde mě přivedla přiostřená situace, která se rozpoutala okolo nákladních vozů od MM.

Recenze vznikla ad hoc, takže prosím omluvte sníženou kvalitu fotografií a také to, že né všechny mé stavební kroky jsou na nich zachyceny. Též mějte prosím na zřeteli, že toto je můj první pokus o recenzi, takže to nebude na takové úrovni na jakou jste zvyklí od zkušenějších kolegů.

Tuto stavbičku jsem si vybral především proto, že nic podobného nikdo jiný nenabízel a také na získávání zkušeností s lepty, které jsem do té doby nestavěl. Rozdíl mezi modelem a skutečným stavědlem v Nové Pace je celkem velký a  zjednodušení stavebnice, je na modelu vidět. Já osobně stavím neutrální ústřední stavědlo bez žádné přesné předlohy, takže tento nedostatek mi celkem nevadí. Rozměr stavbičky je 4×2 cm.  Cena je 250Kč.

Za tuto částku obdržíte leptanou planžetu a folii na zasklení oken, přilepené na kartonu a zabalené ve folii. Návod přiložen nebyl, ovšem na webu MM je názorný postup stavby s fotografiemi. Planžeta je vyleptána bez jakéhokoliv kazu. Folie co byla přiložena na zasklení je ovšem trochu mléčná, takže pro tuto stavbu nepoužitelná. Dobře dokáže imitovat hodně zaprášené sklo, takže využití najde někde jinde. Tato fotka je z vebu MM, kterou jsem si stáhl spolu s dalšími jako náhradu za chybějící návod ze sekce Návody a postupy. Použil jsem tuto, protože vlastní planžetu jsem si nevyfotil.

1

Stavbu jsem začal sletováním stěn stavědla, kde vše přesně zapadá do zámků. Potom jsem zkusmo přiložil okna, která též pasují přesně, ale projevil se nedostatek daný zvolenou technologií. A to slabé stěny. Já se to rozhodl řešit podlepením papírem a dosáhnout tak vzhledu silnější zdi. Zvolil jsem silný křídový papír s tím, že se bude v rámech oken lépe opracovávat. Začal jsem podle tohoto plánu postupovat a zhruba za polovinou práce zaznělo souvětí: „To byla chyba, takhle příště ne!“ (tohle souvětí zazní ještě několikrát…:-)).  Papír se začal třepit a protože jsem použil to co jsem použil a ne obyčejnou čtvrtku, tak jsem moc neuspěl ani s napuštěním vteřiňákem. Vybrousit se mi to nakonec zdárně podařilo, ale přidělal jsem si spoustu zbytečných problémů. A stačilo jen trochu přemýšlet…

2

3

Interiér je naznačen, řekl bych nedostatečně. Pouze držáky a samotné páky, to je při takovémto prosklení dost málo, takže nastoupila další tvůrčí činnost. Podlaha je papír a na něm nalepená nařezaná balza. Imitaci prkenné podlahy jsem posléze napustil silně zředěnou olejovkou, která podlahu pěkně zvýraznila. Potom jsem na drátek navlékl potřebný počet pák a zaletoval ho do držáků ze stavebnice. Páky jsem k drátku přilepil vteřiňákem a díky tomuto počinu zanedlouho zaznělo výše uvedené souvětí znovu, protože při každém nechtěném dotyku jsem páku utrhnul a mohl ji lepit znova… Na dotvoření zbytku jsem použil profily Evergreen. Účka, plocháče a kulatinu. Rozměry už nevím a ani nejsou moc důležité. Prostě co jsem doma našel to jsem použil. Inspiroval jsem se zde http://www.vlakregion.cz/trate/040/dopravny/smidary/smidary.htm poslední fotkou.

4

5

6

Zkušební sesazení na sucho.

7

Zařízení se už začíná pomalu rýsovat do své konečné podoby. Dále jsem stěny nastříkal bílým sprejem a osadil nabarvená okna. Na fotce je částečně vidět poměrně velký rám okna, který mi začal vadit. Rozhodl jsem se to vyřešit pomocí vnitřní košilky, kterou jsem nastříhal z kancelářského papíru a po zasklení oken folií vlepil dovnitř. Zároveň se tím vyřešil i vnitřní nátěr a také skryl přívod vodičů osvětlení pro které je vidět připravená drážka v zadní stěně. Toto řešení jsem sprostě obšlehnul ze stavebnice kolejové váhy od Třmínka, kterou jsem si též postavil.

8

Další zkušební sestavení na sucho.

9

Tady už to začíná vypadat jako domeček a dokonce elektrifikovaný. To je další detail, který stavebnice postrádá. Přitom by to nebyl žádný problém, protože lept několika rozvaděčů by se vešel do vyleptaných otvorů oken. Škoda nevyužitého prostoru. Takto opět nastoupil všemocný papír. Stačily dva správně nastříhané kousky, trocha lepidla, stříbrná barva a hned ta stěna působí trochu lépe. Elektřinu máme takže začnem svítit. LEDky jsem zapustil do plastové destičky tak, že se dioda nachází hned pod stropem. Je to průměr 1,8 mm. Z diody jsem žilpilkou odřízl tu „bradavici“ zbylo mi svítící hranaté těleso které to skutečné zdálky a bez velkého zkoumání dokáže napodobit. V destičce jsem vyfrézoval drážky pro přívody tak, aby střecha plně dosedla na destičku. Ta zároveň plní funkci římsy která na modelu také chybí. Římsu jsem musel udělat malou a na každé straně jinak velkou, protože sama střecha je malá. To je další věc co mi vadí. Stačily by 2-3 milimetry navíc. Tak a teď se ozve to osudné souvětí po třetí protože…  Původně totiž jsem tam dal doprostřed jen jednu LEDku. Pak jsem začal vymejšlet blbiny bez vyzkoušení a výsledek toho je, že jsem tu LEDku vytrhnul a dal tam radši dvě…

10

11

12

13
Tady je to názorně vidět. I když jsem zvětšil odpor je toho světla moc. Odstín i intenzita mi vyhovuje, ale měl tam být prostě jen jeden zdroj světla.

14

15

16

Dokončený interiér. Čuby jsou od Hekttora, terče přenosných návěstidel jsou z papíru a vycvaknutého na kancelářské děrovačce a namalované pastelkami. Pro zaplnění prostoru jsem tam dal prastaré kolo od auhagenu a ke všemu ještě v hánule.:-)

17

18

Nalepená střecha a okap (který jsem dal moc nízko) jsou ze stavebnice. Okapový svod je z drátku a kousku bužírky. Ten co je ve stavebnici je … (zde ať si každý doplní co uzná za vhodné). Podle mě je to zbytečně zabrané místo, kde by mohl být jiný detail. Schod je podlepen balzou, by získal na tloušťce. Dveří si zatím nevšímejte.

19

Dokončené dveře, které jsem obohatil o kliku z drátku, jsou na svém místě. Obtisk CB na rozvaděči je SPZ od Štěpničků (KS jsem neměl) a blesk z nějakého zbytku. Odštíplý růžek barvy je způsoben mojí nešikovností a nezaretušování tohoto nedostatku je dána mou leností… Tabulky s označením stavědla, stejně jako dlažbu jsem zatím nepoužil. Prozatím tuto fázi pokládám za hotovou. Až stavědlo někdy ve vzdálené budoucnosti budu umisťovat na kolejiště, tak plánuji na pravou stranu připlácnout plechový přístřešek od Pojezdy.eu. Stavbu plánuji mít těsně po opravě omítky, takže žádné velké zašpinění se konat nebude. V této souvislosti se vás kolegové chci zeptat zda-li někdo vyrábí lept či laserovánku haki lešení?

20

A jak tuto stavebnici na závěr zhodnotit. Za sebe nedokáži jednoznačně napsat zda je stavebnice dobrá či špatná. Má svá plus a svá mínus. Pokud budu srovnávat třeba s již zmíněným Třmínkem, tak výsledek bude možná až tristní. Osobně Třmínka považuji za to nejlepší co se tu objevilo a bude se těžko překonávat. Ale to by nebylo úplně spravedlivé, protože díky té jednoduchosti máte veliký prostor pro vlastní tvorbu. Toto já osobně kladu dosti vysoko, protože mě osobně se moc nelíbí, když jsou na různých kolejištích stavby podobné jako vejce vejci. Pak se ztrácí rozmanitost. Proto mám raději výrobce jako WEPE, KB-model, MM a další podobní…

21

Důležité je, že stavba mě bavila a i přes některé zrádné momenty a s minimálními náklady navíc (papír, balza, plast) jsem to dotáhl do takového stavu, který na kolejišti ostudu rozhodně dělat nebude.

22

Též koukněte na web MM do sekce Návody, postupy a prohlédněte si jak se s touto stavebnicí v několika verzích vypořádal její autor.  Jeho postup stavby je odlišný od mého a výsledek je samozřejmě také odlišný a pěkný. A tak to má být.:-)

23

Několik jedinců, jak zde tak i jinde, mě vyprovokovalo k vylepšení interiéru. Jednou jim tam chybí panáček, pak zase hrníček, lejstra, nebo lampička…
Příznivce panáčka a hrníčku zklamu, protože důvod proč tam nebudou jsem zdůvodnil již v komentářích, ale co to ostatní? Tak dlouho ve mě ta myšlenka hlodala, až jsem jí podlehl. Lampičku prostě udělám, ale když už se s ní budu smolit, tak ať alespoň svítí.
První co jsem začal řešit bylo jak to vůbec vymyslet. Původně jsem uvažoval o tom, že LEDku dám pod stůl a světlo do stínidla přivedu světlovodem. Po několika pokusech jsem tuto variantu zavrhnul, protože intenzita světla byla pro daný úmysl velice malá a nedokázala stolek dostatečně osvítit. Nakonec jsem se rozhodl umístit SMD LEDku do stínidla. LEDka je teplá bílá v pouzdře 0603. Pro přívodní vodiče jsem neměl žádné vhodné smaltované, takže jsem použil několik vláken ze slabého kablíku. Vlákna jsem po naletování na LEDku izoloval barvou, smotal do sebe a vytvořil tím nohu lampičky. Tímto jsem si zadělal na několik infarktových situací při pokusech o rozsvícení lampičky. Takto příště ne, budu si muset pro další pokus pořídit nějakou vhodnou cívečku. Dále jsem na spodek Ledky nasadil kroužek z drátu, který bude udávat spodní kulatý tvar stínidla.

1

Na horní stranu jsem přilepil herkulesem kousek bužírky jako vrchní konec stínidla a začal herkulesem postupně vytvářet tělo stínidla.

2

Herkules jsem zvolil pro jeho pružnost. Nanášel jsem ho ve slabých vrstvách, které celkem rychle schnou, až se z toho vyklubalo něco jako stínidlo.

3

Finální tvar po nástřiku.

4

Hotová lampička. Podstavec je z papíru a herkulesu.

5

Tady je už umístěna na stolku stavědla. Lejstra jsou dva různé papírky pomalované tužkou.

6

Po několikanásobném zvýšení krevního tlaku už lampička svítí.

7

A takhle to vypadá po zkompelování a plném osvětlení intriéru.

8

Tak a za mě je to definitivně hotové! A upozorňuju různé rejpavce, že na už na to nebudu více šahat. :-D

8 komentářů k článku “Stavědlo / zastávka Nová Paka od MM”

 1. Petr Krákora :

  Pěkná práce, ještě ke stolečku židličku, na stoleček lampičku, hrneček s kafem a nějaký lejstra a není co dodat 🙂

  Haki Lešení dělá Mazel
  https://www.mala-zeleznice.cz/vyrobek/leseni-hlinikove-85x85x11mm_656.html

  Petr

 2. PavelK :

  Moc pěkné na to , že je to první práce, vypadá věrohodně,jeste bych tam dal postavičku na židli jak pise kolega a nebo na třeba do dveří,za mne palec nahoru

 3. starsivlk :

  Pěkně uděláno , Líbí se mi to, ano je to typické české stavědlo. Pavel IK má pravdu, chtělo by to figurku, al i tak je to pěkné .

 4. Jiřik :

  Děkuji za pochvalu a jsem rád, že se Vám můj výtvor líbí.
  Vezmu to postupně. Židli, papíry a lampičku na stůl dodělám. Lešení od Mazelu znám. Dělají tohle hliníkové a dřevěné. Haki bohužel ne. Zde vidím prostor pro výrobce leptů. Co Vovo? 😀 Tohle není můj první lept. Jako prvotinu jsem spáchal kolejovou váhu od Milana Třmínka. Pár fotek zde: http://jirik581.rajce.idnes.cz/Kolejova_vaha_Trminek/ Stavědlo je moje druhá stavbička a když to tak vezmu, tak jsem cín použil pouze na sestavení stěn k sobě. Figurku dovnitř dávat asi nebudu, protože to plánuji jako stavědlo ústřední hned vedle výpravní budovy obsluhované výpravčím, tudíž „ne stále obsazené“ Postavička tedy bude někde na place před budovou.
  Jiřik.

 5. petr :

  tedá…klobouk dolů…ještě toho zaměstnance…

 6. Modelář :

  Ahoj jirko, bylo by možné, že by jsi mi po domluvě udělal taky takovou lampičku?

 7. Jiřik :

  Ahoj Modeláři.
  Myslím si, že by to bylo možné, ale budeš muset počkat do zimy, protože přes léto na modelaření nemám čas.
  Ozvi se na kohyna581@seznam.cz , nebo na diskuzním fóru Modely.biz nick: Jiřik

 8. Modelář :

  Dobře děkuji za odpověď. Nijak na to nespěchám.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..