Můj pokus o přestavbu – vůz Utz

Jednoho dne letošního roku jsem „přehraboval“ krabici se svými starými nákladními vozy ještě z dob BTTB, přitom se mi do rukou dostal otevřený vůz, který jsem se kdysi, asi tak před 20-ti, lety pokoušel upravit doplňkem výlisku střechy na vůz řady Utz. Jenže v té době jsem to nějak nedokončil, navíc nebyly k dostání vhodné popisy, takže tato úprava upadla v zapomnění.

Na burze jsem zakoupil vhodné popisy pro tento vůz, z internetu si stáhl pár fotek skutečného vozu a pustil se do nové předělávky.

Nejprve jsem celý vůz rozebral a upravil jsem podvozkovou část. Odstranil jsem pružinky k upevnění spřáhel, odfrézoval jejich domky pro umístění kinematik Peho a rozsochy jsem vyvrtal, abych do nich mohl  usadit ložiska.

Dále jsem vyvrtal otvory pro madla na čelníky pod nárazníky.

Z drátku o průměru 0,25 mm jsem vyrobil tato madla na čelníky  a z výlisku od p. Čambalíka jsem použil čelní háky.

Nakonec jsem odřezal kulaté plochy nárazníků, které jsem nahradil lepty ze zbytků při stavbě vozu Bai.

Následovala úprava skříně, což znamenalo, že jsem odstranil plastové žebříky a nahradil je leptanými z produkce Dk-model, dále jsem vyrobil z plastové destičky trojúhelníčky do rohů stěn skříně jako zesílení podle skutečného vozu.

Z kousků destičky jsem ještě vyrobil „držáky“ kotviček.

Z původní střechy jsem odřízl zábradlíčka plošinek a vyrobil jsem nová z odpadu leptů. Podobně jsem vyrobil i nástupní  schůdky ke dvířkům.

Pak již zbývalo jen vůz doplnit leptanými doplňky, tedy kotvičky, mřížky, stupačky a madla pro posunovače na hrany skříně.

Pak ještě zbývalo vůz dovážit pro zlepšení stability, stačilo na to kousek olova.

Podvozek jsem přestříkl černou matovkou a skříň červenohnědou základovkou ve spreji, po zaschnutí jsem musel konstatovat, že to nevypadá vůbec špatně, takže jsem již přestříkl lakem.

Druhý den jsem aplikoval popisy a po zaschnutí opět přelakoval.

Dál jsem se pokusil trochu o patinu, s tím zatím nějak bojuju, no a konečný matný lak. Následovala kompletace, nová kovová dvojkolí  a osazení spřáhel.

A to je zatím vše.

10 komentářů: „Můj pokus o přestavbu – vůz Utz

 • 3. 1. 2011 (11:04)
  Trvalý odkaz

  ahoj vypadá to velmi dobře .Na patinu se podívej ke mě na stránky mám tam vagonu dost v galerii vagony ,používám patinatory od CMK a oleje od MIG production

 • 3. 1. 2011 (16:23)
  Trvalý odkaz

  pěkné a pracné, ale mně se stejně nejvíc líbí ten brejlovec v pozadí, ten je moc hezký, ten se ti povedl ještě lépe !

 • 3. 1. 2011 (17:46)
  Trvalý odkaz

  Moc pěkné, právě také stavím vůz utz (resp. Tcms) od Malé železnice, takže děkuji za inspiraci.

 • 3. 1. 2011 (19:28)
  Trvalý odkaz

  Moc pěkné,často sem nahlížím a hledám inspiraci.Jen tak dál……
  Jestli je to možné,prosil bych Jardu Tkadlece o odkaz na jeho stránky,rád bych využil jeho fota vagonů pro svou stavbu.Díky

 • 3. 1. 2011 (20:04)
  Trvalý odkaz

  Ad Jarda Tkadlec : Dík za odkaz, už jsem na to koukal, máš to také pěkné. Já se o tu svoji patinu snažil podle vozu, který jsem měl vyfocený. Použil jsem suché patinátory Agama.
  Ad Adam : To máš pravdu, trochu pracné to bylo, ale měl jsem z toho radost. nejhorší bylo, když mi spadnul na zem díky vlastní neopatrnosti a ulítly mi některé detaily a musel jsem opravovat. U toho brejlovce jsem se taky pěkně zapotil, hlavně při maskování těch blesků.

 • 4. 1. 2011 (12:22)
  Trvalý odkaz

  Ad paulias : tukni na mé jméno a najedou ti moje stránky v galerii vagony tam to je .

 • 4. 1. 2011 (16:24)
  Trvalý odkaz

  Promiňte prosím hloupou otázku, ale červenohnědá základovka ve spreji je běžně k dostání? A jestli ano, nevíte v jak velkém „balení“?

  Děkuji předem

 • 4. 1. 2011 (19:17)
  Trvalý odkaz

  Zemi, neblázni, rozhodně ne spreje… pokud máš airbrush, není co řešit, ač se to někomu nemusí líbit, spreje sou na dvě věci, v rámci slušnosti nepokračuji 😀
  tedy vyjma Tamiya a GSI sprejů

 • 4. 1. 2011 (19:36)
  Trvalý odkaz

  Jardo…díky ,za tip,včera ten odkaz nechodil,dnes už ano.Dík Petr

 • 4. 1. 2011 (20:45)
  Trvalý odkaz

  ad Jirka: Jsem v tomhle absolutní začátečník, a chtěl jsem so postavit nějakou českou mašinu a vyhrály to brejle. Jenže jsem začátěčník opravdu ( ostatní mě docela chválí za některé tvorby, ale jistota je jistota ) a tak jsem radši objednal stavebnici 810 2 ks. Ale původně jsem zamýšlel brejlovce v tomhle barevném schématu, ale táta mi to rozmluvil – bohužel 🙂 ( pro info: je mi 14 )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..