Laserované stavědlo MŽ-další barák do kolejiště

DSC_0374Nedávno jsem zmiňoval, že se v brzké době podíváme na zoubek hlavní novince Malé Železnice pro letošní TTvíkend. Tou je stavědlo IV – Praha Střed. Jedná se o takového průkopníka v produkci domečků, podle vyjádření výrobce nás po vlně vagonků teď čeká vlna nových budov.

Určitě si říkáte, že Malá Železnice už domečky přece nějakou dobu vyrábí, že to není žádná novinka. To je fakt, ale tyhle domečky ze staré produkce už mají dnes svojí slávu nejspíš za sebou. Stavebnice sice nabízejí za velmi příznivou cenu solidní základ, ovšem sestavení není až tak jednoduché a k vytvoření realisticky vyhlížející budovy musíte vynaložit nějaké to vlastní úsilí. Tohle stavědlo je vlastně takovým průkopníkem v sortimentu budov MŽ. Od vzniku těch starých domečků se totiž hlavní těžiště firmy přesunulo k používání vyřezávání dílů stavebnic laserem a v tomto duchu je taky vytvořená tahle novinka.

V nabídce MŽ už nějaké ty laserované domečky jsou (paneláky a skladiště). Na ttvíkendu mělo ale premiéru kompletně nové stavědlo, naše pohledy se protnuly a už jsem si ho vezl domů 🙂  Reálnou předlohu téhle stavby naleznete v Praze (jak překvapující) na Negrelliho viaduktu na výjezdu z Masarykova nádraží směrem do Buben. Nevím, kdy bylo postaveno, každopádně stojí tam dodnes a ačkoliv by stavebnice měla nejspíš odpovídat budouvě v začátcích používání, vzhled stavědla se dodnes nezměnil. Vlastně jediným výrazným rozdílem je schodiště do patra, které dnes není jednodílné, ale dvoudílné lomené. Budova je to zajímavá, ač možná neodpovídá obecné představě o „českém typickém stavědlu“, rozhodně neudělá na žádném kolejišto ostudu.

V poslední době jsou s laserovanými budovami spojováni hlavně Šikulové. Malá Železnice to tak určitě nechat nechce a tak vypustila na světlo světa tuhle stavebnici. Za chvíli se dozvíme, v čem se výrobky těchto dvou výrobců liší. Ačkoliv jsem stále hlavně modelář zabývající se stavbou vozidel, tenhle barák mě prostě dostal a stavba mě neuvěřitelně bavila. To je vlastně ale konec celého příběhu, napřed se musíme vrátit na začátek, kdy přede mnou jednoho letního dne ležela takováhle papírová krabice. Balení je u budov naprosto odlišné od toho, jaké známe z vagonků.

DSC_0277

Přes nosný kartonový obal je převlečen pás zeleného papíru s barevnou přelepkou sestaveného domečku, z druhé strany jsou vyobrazené ostatní stavby výrobce (ztvárněné ještě „postaru“). Zelený potah jde sesunout do strany a máme krabičku.

DSC_0278

Z té už vysypeme díly. Ty nejsou v žádném sáčku nebo tak, ale ničemu to nevadí. Společně s díly je tu i návod.

DSC_0280

Díly jsem si pracovně rozdělil kvůli prostudování na plastové…

DSC_0283

…a papírové. Všechny papírové díly jsou řezány buď do papíru probarveného, nebo do kartonu dále barveného. Barvy jsou volené velmi citlivě a působí dobrým dojmem. Díly už není potřeba nijak rozsáhle dobravovat. Papíry jsou o několika tloušťkách, krom prořezání skrz tu najdete i gravírování o několika hloubkách. Součástí jsou také vyřezané díly zasklení z plastové čiré fólie.

DSC_0286

Přestože návody na stavebnice vagonků mají své rezervy, u stavědla není nic ponecháno náhodě. Celou stavbou vás provede 20 3D schémat na 5 listech. Postup je srozumitelný a není problém se v návodu zorientovat.

DSC_0281

Jako obvykle jsem zahájil stavbu sestavením plastových dílů. To je první rozdíl oproti Šikulům. Šikulové používají jako nosný prvek překližkové kostry, případně silný karton. Oproti tomu zde je použit černý plast o síle 1 mm, což vidím jako velké plus. Snadno a rychle se to lepí, nehrozí tvarová deformace při případném barvení nebo umístění modelu do vlhkého prostředí, díky černému probarvení nehrozí prosvítání stěn při osvětlování interiéru…

DSC_0287

Po pár minutkách skládání podle prvního obrázku návodu je na stole tohle. Všechny díly jdou sesadit na sucho, některé zámky jdou sice do sebe docela ztuha, ovšem po napatlání lepidlem do sebe krásně zajedou. Já lepil celou stavbu perchlórem, tedy alespoň tam, kde to šlo.

DSC_0289

Vpodstatě nehrozí, že něco pomotáte, protože díly do sebe je možné zaklesnout jenom jedním způsobem. Pevný tvar stavby vymezuje podlaha patra a spodní rám. Ten jsem ale do stavby zatím nelepil, zbytečně by mi to zkomplikovalo další krok.

DSC_0290

Tím je vlepení vnitřních stěn do místností. Vypálené jsou do šedé čtvrtky. Jejich osazení je snadné, všechno pasuje naprosto přesně.

DSC_0291

Lepil jsem je taky perchlórem, potřel jsem vždycky stěnu a rychle připlácl papírový díl. Potom jsem ještě objel stětcem s perchlórem rámy oken, aby od nich papír neodstával.

DSC_0292

Takhle jsem postupně „vymaloval“ všechny místnosti. Všechno šlo jako na drátkách. Do patra jsem taky vlepil podlahu řídící místnosti stavědla. (omluvte moje neotesané termíny, ve stavbách se vůbec nevyznám 🙂 )

DSC_0293

Kolem všech oken by měly vzniknout takovéto rantlíky. Ty jsou důležité pro usazení oken. Ještě bych měl uvést, že jsem tady nepostupoval v souladu s návodem. Ten totiž radí napřed „omítnout“ vnějšek budovy a okna s vnitřními stěnami se později vsazují zevnitř. Já jsem si ale řekl, že to takto bude snazší, protože k oknům bude z vnějšku mnohem jednodušší přístup a líp se mi s tím bude manipulovat. Kdo ale chce stavbu hodně patinovat, musí postupovat podle návodu a okna s vnitřními stěnami vsazovat až úplně nakonec, jinak by si je zašpinil.

DSC_0294

Interiéry mám hotové, můžu začít domeček obalovat vnějšími vrstvami. Začal jsem obložením spodního patra imitací kamenů.

DSC_0297

Jak vidíte, všechno na sebe naprosto přesně navazuje. Před přilepením vrstvy jsem samozřejmě musel do otvorů nasázet díly oken (napřed zasklení, pak okenice) a dveří. Ty se nemusí do otvorů nijak lepit, připevní je vnější vrstva. Jediným neduhem modelu je zřetelnost navazování dílů papíru na rozích stavby. Tam, kde to jde, je to ale zamaskováno okapními rourami a ve finále si těchto hran ani nevšimnete, fotky to hodně zvýrazňují.

DSC_0299

Stěny jsem na model lepil opět jak jinak než perchlórem. Natřít a honem rychle připlácnout papírový díl, než se lepidlo vypaří. Měl jsem trochu strach, aby se mi perchlór neprosákl skrz lepené díly a nevytvořil mi (zejména na těch barvených) mapy. Nic takového se ale nestalo. Ikdyž se místy lepidlo prosáklo, opět bez následků zaschlo a vzhled dílů zůstal naprosto nedotčen.

DSC_0300

Na řadu přišlo zastřešení prvního přístavku. Konstrukce střechy je tu stejná všude. Napřed se na stěny nalepí plastový strop s přesahujícími krovy. Na ten se nalepí barevnou stranou dolů imitace dřevěných latí…

DSC_0302

…a na to ještě poslední vrstva, finální střešní krytina.

DSC_0303

Asi takto. Papír k papíru už jsem musel lepit Herkulesem. Až doteď skutečně odpočinková záležitost. Skoro až nuda vlastně, všechno do sebe báječně zapadá, nic se nemusí řešit…

DSC_0304

…proto jsem si stavbu trošku zpestřil. Některá místa mají totiž na budově vzhled cihel. Což o to, tak to má být. Ale na cihlových dílech se mi něco nezdálo. Jsou vypálené krásně, ale spáry mezi jednotlivými cihličkami jsou po laseru tmavě hnědé, přitom každý dům má mezi cihlami znatelnou světlou maltu. Proto jsem celý papír tak jak ho tu vidíte nařel pořádně Sidoluxem…

DSC_0307

…a po zaschnutí jsem ho namatlal ještě bílou temperou. Sidolux jsem dával proto, že jsem se bál, aby se mi tempera do papíru nevsákla i tam, kde nechci. Takto jsem plochu potřel, aby se tempera dostala všude kde je potřeba a po chvíli setřel kapesníkem. Barva se usadila jenom se spárách a vytvořila krásný efekt ošuntělé cihlové stěny.

DSC_0309

V detailu asi takto. Stejnou metodu jsem aplikoval rovnou na všechny díly znázorňující cihly na modelu.

DSC_0311

Prvními cihlovými dílky jsem oblepil obvod budovy v úrovni nad kameny a mohl jsem přistoupit k obložení stanoviště obsluhy. Ukážu vám taky jak jsou tu řešená okna.

DSC_0314

Do otvorů se napřed na sucho vsadí rám okna (já je dával barevnou stranou dovnitř, ale správně je to asi obráceně), na něj taky na sucho průhledný díl zasklení.

DSC_0317

Na to už může přijít díl obložení stěny, který okna zafixuje a máte zaskleno. Krásně jednoduché a čisté. Lepím opět perchlórem.

DSC_0319

A do otvorů přijde vsadit cihlová výplň. Na této stěně je cihlová výplň i pode dveřmi, musíte jí usadit v otvoru dole, aby se pod prahem dveří vytvořila štěrbina pro připevnění schodiště.

DSC_0320

Tak, povedlo se. Následovat budou parapety pod okny v přízemí. Na stěnu jsem přilepil herkulesem napřed díl z cihel, po zaschnutí spoje jsem doplnil samotný parapet.

DSC_0322

Stavba krásně odsýpá, takže je na řadě zastřešení hlavní budovy. Na plastový krov tu přijde rovnou střešní krytina. Ještě před usazením krytiny na věž je ale vhodné do hřebene střechy vlepit hromosvod. Střecha se pak krásně slícuje podle něj.

DSC_0323

No paráda. Dílů je tak akorát, nechybí žádný důležitý detail… Já si zatím mlaskám.

DSC_0324

Z dokopání domečku dotakovéhle podoby jsem měl radost (je to vlastně teprve můj druhý domeček), takže jsem ho možná zybtečně nafotil hned z několika stran 🙂

DSC_0325

Když už máme střechu, můžeme dozdobit štíty.

DSC_0326

Na budovu přijdou díly znázorňující dřevěné obložení, na pdhled střechy taktéž a čelo střechy doplníme dalším dílem.

DSC_0327

Ten se tady lepí pod hranu střešní krytiny zespoda, na čelo plastového krovu, jak ukazuje fotka. Tohle určitě dodržte, jinak by vám neseděly správně další díly štítu.

DSC_0328

To byly velké díly, je čas na nějakou tu droboť. Herkulesem jsem slepil komín. Napřed jsem sesadil jeho tělo ze  čtyř stěn, po zavadnutí lepidla jsem ho uzavřel vrchním koncem ze dvou dílů.

DSC_0330

Pohled do útrob napovídá, že jsem Herkulesem nešetřil.

DSC_0331

Komín přišel přilepit po úplném zaschnutí na střechu. Vedle něj jsem doplnil poklop výstupu na střechu a taky lávku pro kominíka. Tu jsem lepil vteřiňákem, protože jsem jí chtěl mít hned suchou. Ostatně řídkým vteřiňákem jsem napustil pro zvýšení pevnosti jak zábradlí lávky, tak hromosvod. Na štíty přibyl poslední díl olištování střechy. Tentokrát se lepí zároveň s horní hranou střešní krytiny, podle vyznačené drážky v předchozím dílu.

DSC_0332

Na malý přístavek přibyly boční lišty střechy. Tím je budova prakkticky hotová a zbývá jenom poslední…

DSC_0334

…schodiště. Všechny jeho součásti naleznete na tomhle aršíku. Malé trámky jsou tu pro jistotu dvakrát. Jak se schodiště lepí dobře radí návod, takže o tom se tu rozepisovat nebudu.

DSC_0335

V každém případě by jste měli získat takovýto výsledek.

DSC_0337

Napřed jsem si slepil vždy ze dvou vrstev boky schodiště a trámky. Ty jsem poté navzájm spojil (díly jsem nasucho sesadil a zakápl vteřiňákem). Na vrchní plošinku jsem nalepil prkenný stupínek a do kostry postupně pomocí vteřiňáku vlepil všechny schody.

DSC_0338

Zábradlí jsem osadil úplně na konec.

DSC_0339

Teď už nás dělí pouhé okamžiky od dokončení celé stavby.

DSC_0340

A je to, huráááá!

DSC_0341

Zase chvilka toho kochání…

DSC_0343

…dno stavby jsem stále ještě nepřilepil. Drží samo, tak ho tak zatím nechám.

DSC_0346

Stavebně je budova dokončená, na stole nám ale ještě pár dílků zbylo. Jsou to okapy, ty si ale nechávám na později, překážely by mi v patině.

DSC_0347

A potom ještě tyhle tři díly, které vůbec netuším, k  čemu jsou dobré 🙂 Nejsou totiž zakreslené v návodu a v budově žádné volné zámky, kam by se daly zamontovat, nezbyly.

DSC_0348

Po chvíli přemýšlení jsem je ale seskládal do takovéhleho tvaru. Jinak to zámky neumožňují.

DSC_0349

No, šibenice to asi nebude, takže jako jediný rozumný účel této sestavy mi přijde nosič osvětlení interiéru hlavní věže. Dole jsou totiž otvory pro vedení kabelů, v různých úrovních sloupku jsou dírky, jejichž rozteč zhruba odpovídá LED diodám.

DSC_0351

A celé to jde do budovy takhle zasunout.

DSC_0353

Takže kdo by chtěl interiéry nějak oživit a instalovat nějaké to osvětlení, i na toho stavebnice myslí a nabízí tento jednoduchý držák.

DSC_0354

To je ze stavby opravdu všechno. Zase budou následovat snímky spíš kochacího charakteru, protože jsem byl hotovým domečkem doslova unešen 🙂

DSC_0356

Dlouho jsem se rozhodoval, jestli vůbec budu domeček patinovat.

DSC_0357

Až doteď na něj totiž není sáhnuto barvami (krom úpravy cihlových povrchů), díly jsou jenom seskládané v takové podobě, v jaké vypadly ze stavebnice.

DSC_0358

To se mi na budově opravdu líbí. Díly sou barvené velice citlivě, barvy působí přirozeně, vyváženě. To bych vyzdvihl jako další přednost oproti Šikulům (je to můj osobní dojem), narozdíl od tohohle domečku, kterému z hlediska barevnosti není co vytknout, se mi jejich konkurenční domečky zdají dost umělé a je lepší je dobarvovat. Tady bych to ale barvením spíš zkazil.

DSC_0359

Jako dlaší věc  mě mile překvapila kvalita barvených dílů. Ikdyž jsou barvy syté, nic ve stavebnici nebylo oloupané, ošoupané a hlavně ani zohýbané. Gravírování zanechává přirozeně vyhlížející drážky nijak nerušící vzhled dílů a přiměřeně výrazné. K tomu pevná stálá nosná konstrukce, zkrátka u tohohle modelu mi laserování vůbec nevadí, naopak bych řekl, že využívá maximum výhod, které tahle technologie nabízí.

DSC_0360

Schodiště zůstalo do téhle chvíle nepřilepené, jenom jsem ho takhle narafičil kvůli focení. Nankonec budovu trochu napatinuji, ať si zkusím taky něco nového. Co doporučuji určitě dobarvit všem (i těm co nepatinují) jsou okapní roury. Já je přetřel červenohnědou lihovou agamou. Sjednotí to jejich vzhled a hned to vypadá líp.

DSC_0363

A teď už patina.

DSC_0364

Ta dala domečku opravdu realistický vzhled. Taky je to jeden z hodně mála modelů, na kterém se mi patina povedla (většinou jsem nespokojen, nebo hrubě nespokojen).

DSC_0365

K vytvoření patiny jsem použil temperové obyčejné barvy, které má doma každý školák. Na paletě jsem si připravil tři loužičky, jednu do hněda, jednu do šeda a jednu do zelena (všechno takové víceméně vyblité odstíny). Vedle toho bílou a černou loužičku a postupně jsem si je kombinoval a natíral na domečku místa, u kterých mi to přišlo vhodné.

DSC_0366

Ze všeho nejdřív jsem různými odstíny šedé natíral jednotlivé kameny ve zdech a také kousky střechy. Tím se jejich vzhled krásně rozbil a už to nejsou jednolité desky.

DSC_0368

Bál jsem se, že vůbc nevím, jak se budou tempery na papírových dílech chovat. jestli se nebudou vsakovat až moc, nebo naopak nebudou držet, nebo taky by mohly smýt jejich původní barvu…. Naštěstí se to ukázalo jako celkem jednoduchá a funkční metoda, takže to můžu jenom doporučit.

DSC_0369

Ještě jsem dobarvil černým odstínem střechu malého přístavku, která je evidentně z nějakých těch asfaltových sajrajtů, co v létě tečou 🙂

DSC_0370

Pak už se moje zásahy omezovaly jenom na vytvoření stékanců v místech, kde by mohla působit dešťová voda. Dále jsem vyšisoval nějaké „dřevěné“ díly.

DSC_0371

Spodní část jsem napustil barvou spíše do hněda, protože je stavba obklíčená kolejemi ze všech stran a dost na ní působý všudypřítomný rezavý prach.

DSC_0372

Rohy budovy a různá přízemní zákoutí blízko okapů jsem napustil barvou spíše do zelena, znázorňující vlhnutí stěn.

DSC_0373

Celé to netrvalo moc dlouho, patina je rychlá a efektní. Jediná nevýhoda temper je, že po zaschnutí místy nechají vyšisované bílé mapy. Ty se někde hodí, ale tady vpodstatě nikde není omítka, takže jsem se jich musel zbavit. To jsem provedl přestřikem celé stavby Sidoluxem. Ten barvy trochu utlumil a zafixoval. Vrstvu jsem ale nedával velikou, spíš jsem budovu z dálky poprášil. Díky tomu si zachovala svojí matnost. Ještě předtím jsem ale dolepl vteřiňákem všechny okapy.

DSC_0374

To byla poslední úprava modelu, konečně jsem mohl přilepit schodiště k budově. Následuje tedy už jenom série pohledů na stavbu z různých stran.

DSC_0376

Výsledek mi přijde naprosto fantastický, když si vemu, že jsem nic nedobarvoval, nic neupravoval, vpodstatě jsou díly jenom poskládané v továrním stavu.

DSC_0377

Patinu jsem si chtěl vyzkoušet a snad se i vydařila, takže další důvod ke spokojenosti. K laserovaným vagonkům mám vždycky nějaké připomínky, tady ale vlastně ani nemám co bych zdrbnul.

DSC_0378

Je sice pravda, že se v budovách nijak zvlášť nevyznám, a tak může stavebnice obsahovat nějakou chybku, té si ale běžný modelář nemá šanci všinout.

DSC_0379

Celkově tedy stavebnici doporučuje 12 z 10 Rosťopišů. Sestavení je jednoduché, není nezbytně potřeba žádná povrchová úprava, model vypadá pěkně a je plný zajímavých detailů. Zároveň ale není překombinovaný, dílů je tak akorát a nejsou přehnaně malé. Není potřeba žádné zvláštní vybavení na montáž. Proto by si s tímhle stavědlem měl poradit téměř každý modelář, i pečlivý začátečník. Mám pocit, že v téhle stavebnici se Malá Železnice opravdu našla a doufám, že časem přibydou další budovy vytvořené ve stejném stylu.

21 komentářů: „Laserované stavědlo MŽ-další barák do kolejiště

 • 30. 8. 2013 (0:31)
  Trvalý odkaz

  Líbí. Od MŽ jsem nic domečkového dlouho neviděl a udělali moc pěkný pokrok! Jen aby člověk spíš než kolejiště začal stavět druhou městskou památkovou rezervaci namísto té první papírové z ábíčka. Kolik už toho je dostupného a čím dál rychleji to přibývá je až neuvěřitelné, stejně jako to, že to ten trh ještě dokáže pojmout 🙂 Do toho nějaké Karosy, Tatrovky, leptané slepice na dvorek, leptné kryty kanálů na silnici, a vláčky můžeme úplně vynechat. Spalte Langweilům model Prahy, budoucnost patří skanzenu v TT! Tím nechci nijak narážet zrovna na konkrétní model, ale na celkovou situaci s modely.

 • 30. 8. 2013 (8:47)
  Trvalý odkaz

  No konečně! Když začala MŽ dělat laserované vagóny, psal jsem jim, aby technologii aplikovali na domky. Po x- letech se tedy rozhoupali a hned je to někde jinde. Teď by mohli vylaserovat nádražní budovu Rovensko, nebo Chrášťany. Prostě malou lokálkovou nádražní budovu, pokud možno v souladu s reálem a ne paskvil ve stylu Karolínky. Jinak „už brzy“ – dokončuji lehce překopané nádraží Kostelec ze staré stavebnice MŽ, kontrast to bude převeliký. Ty předpotopní polotovary se s tímhle stavědlem nedají srovnat. Říkat jim „solidní základ“ je trestuhodný optimismus, protože to má stejně daleko k sestavitelnosti, jako k poživatelnosti (v případě, že je někdo při pokusu o postavení vzteky sežere).

  Co se týká malty mezi cihlami – bílá je stereotyp, ale ne vždy to sedí. Na letitých stavbách je často tmavší, než cihly. Někdy proto, že v lícování nevystupuje na povrch, jindy má hrubší strukturu, než cihly. Obojí doslova přitahuje nečistoty – nejvíce na komínech, vlhkých místech a podobně.

 • 30. 8. 2013 (13:10)
  Trvalý odkaz

  Krásná práce, gratuluji autorům stavebnice i výsledného modelu! Zase je sortiment v TT o krok blíž realitě, jen tak dál. Nemám po ruce potřebnou literaturu a tak se zeptám – nevíte, kde všude ještě toto stavědlo stálo, nebo zda existují (existovaly) jiné verze budovy?

  Co bych jen předělal, jsou komíny, to skládání je na nich vidět – lépe by bylo mít všechny strany v kuse a jen ohýbat. A škoda chybějícího interiéru, při těch velkých oknech by se to hodilo. Ohledně malty má Střelec pravdu – bílá ano, ale následně opět zapatlat prachem, mechem a kdoví čím. Jen na hodně opršených místech to bude světlé.

  Vovo: s městskou zástavbou neblbni, pamatuješ, jak se tu nedávno dva (jména jsou redakci známa) rozčilovali, kam se poděly vlaky, když se to tady jmenuje MojeTT? 😀

 • 30. 8. 2013 (19:08)
  Trvalý odkaz

  no chcelo by to vačšie fotky pretože neni možnost ocenit detail 😀

 • 30. 8. 2013 (19:18)
  Trvalý odkaz

  Zdravíme Všechny modeláře 🙂 ,

  v prvé řadě děkujeme za hezkou recenzi naší novinky!!!

  pro Rosťopiš: ta “ šibenice“ je opravdu pro umístění LED diod pro osvětlení 😉 …

  Interiér není zcela hotov a proto jsme jej do této stavebnice nedávali. I s ohledem na cenu stavebnice stavědla bude interiér prodáván pod samostatným objednacím číslem.

  pro Střelec: laserové stavebnice současnosti nemůžete srovnávat se stavebnicí „Karolínka“ která vznikla někdy kolem roku 1994 ( tzn. skoro před 20-ti lety) … tehdy většina výrobců ( našich konkurentů) ani nevěděla, že budou „vyrábět“ ( přesněji u některých v současnosti, kopírovat naše léty vyvíjené a používané postupy případně kopírovat rovnou celé modely)…

  Další důležitá věc je CENA laserových stavebnic… konkrétně Karolínka v laserovém provedení v kvalitě recenzovaného stavědla bude vycházet na cca 700,- Kč … což je podle našeho přesvědčení cena v ČR hodně vysoká.

  Jinak doufáme, že následující modely a stavebnice, které budou přibývat tzn. modely budov, vagónků aj. budou ku prospěchu všech…

  S pozdravem Vaše malá železnice

 • 30. 8. 2013 (21:26)
  Trvalý odkaz

  Povedlo se, je to opravdu to pravé ořechové,moc se mi to lbí, je to dobře zpracováno a nic se podle mého mínění tomu nedá vytknout.Je jen dobře, že se na kolejištích objeví starší historické stavby a později třeba i vozidla. Mohu to posoudit podle sebe, jako mladý modelář jsem chtěl moderní loko a vozy a dnes? Jsem fanda starých typů motorových vozů loko a starých osobních a nákladních vozů.

 • 30. 8. 2013 (21:43)
  Trvalý odkaz

  Děkuju za komentáře 🙂

  Bílé spáry mezi cihlami: chtěl sjem zkusit nějaké vylepšení, rozhodně to vypadá modelověji než ty původní neupravené díly. Celková patina se ještě může změnit, až budu mít stavědlo kam definitivně umístit. Takže bílá z cihel svítit určitě nebude (ona nesvítí ani teď, fotky to dost vytáhly,ale zase je aspoň vidět ten postup), přibude nějaké to zamešení spodku…

  „solidní základ“: Napsal jsem solidní základ za tu cenu a za tím si stojím. Zkuste si to za ty prachy vyřezat z destiček nebo seskládat z dostupných polotovarů.

  MŽ: Jsem rád, že jsem se s tou šibenicí nespletl 🙂 Ten interiér zvlášť mi přijde hodně rozumná věc. Pro většinu lidí je to věc zbytečná a taky to tím pádem zbytečně neprodražuje stavebnici. Musím říct, že kdyžse na stavědlo dívám „modelově“, tedy z mírnho nadhledu a tak 15cm vzdálenosti, vůbec není poznat, že vevnitř nic není, není ani vidět že vnitřek stěn je obložený světle…
  Domeček je fakt pěkný a podle mě se na laser hodí mnohem víc než vagony. Takže doufám, že se bude výroba ubírat tímhle směrem, kde má rozhodně co nabídnout. Z vozů už mě ani nenapadá co udělat, aby to bylo schroupatelné laserem, spíš by to chtělo dotáhnout starší projekty jako byla Zetka s budkou, sypák St a možná by nebyly marné ani sladovnické Tpps… Co se týče přejímání modelů: tím snad není myšleno Es? A to ještě nevíte o Eas-u 😀 Co jsem si všimnul, tak jsou si sortimenty blízké spíš budovami a nejvíce KB model vs. Šikulové. MŽ je docela originální.

 • 31. 8. 2013 (8:42)
  Trvalý odkaz

  pro upřesnění: Nemluvím konkrétně „o někom“ jen když (a to je naše chyba) ukážeme připravovaný model najde se někdo, kdo jej rád vydá dříve, našli se už i takový, které rozhodně nebudu jmenovat, kdy na výstavě požadovali detailnější nafocení našeho výrobku z připravovaných modelů a ono ejhle najednou jej vyrábí…

  PS: co se týká Es od SDV to neberu. je to jiná technologie, jiné úskalí a problémy ( mimochodem je to moc povedený model) a do debaty o vozech bych nechtěl zabřednout.

 • 31. 8. 2013 (10:35)
  Trvalý odkaz

  Malá Železnice – 700,- za dobře provedenou budovu, ze které vychází Karolínka (více odpovídající realitě), je ve srovnání s konkurencí přijatelná cena. Už proto, že tenhle typ nádraží je zatím na trhu jen v odlévané podobě, nebo jako vystřihovánka.
  A že srovnávám nesrovnatelné? Není můj problém (jakožto zákazníka), že jste se slušnýma domečkama zachrápali dobu už když jste je poprvé dali na trh (1994). Je dobře, že jste se konečně probrali a začli dělat domečky na úrovni.

 • 31. 8. 2013 (19:44)
  Trvalý odkaz

  Opět pěkná práce, chtěl bych, ale reagovat pro všechny modeláře a možná výrobce. Tak jako tu napsal „starsivlk“, dnes obdivuji mnohem více staré budovy a provozy. Určitě je v ČR mnohem více nádražních staveb starších 100 a více let, to samé platí i o budovách průmyslu, které naše stanice obklopují a mnohdy vznikli jen pár let po stavbě nádraží. Jsou to cukrovary, sýpky, mlýny, pily nebo malé továrny, také provozy navazující na kamenolomy, vlečkové provozy strojíren atp. Bohužel mnohé z nich nenávratně mizí, ale rozhodně by stály za modelové zpracování.??? Zatím jediná mně známá vyjímka – je stavebnice sýpky od Šikulů, kolejová váha od miniaturu, historický zauhlovací výtah a dnešní stavědlo – (určitě i další). Já sám jsem se rozhodl pro stavbu obilného sila ze IV. epochy, stavím od základu. Ale staniční budovy i stavědla mám stavěné podle historických předloh, některé již bohužel nestojí, jiné stále slouží svému účelu a to je tu již VI epocha.!!!?? Mnoho zdaru a více historických předloh přeje všem Plech

 • 1. 9. 2013 (8:47)
  Trvalý odkaz

  Moc pěkné, krásná budova, dobrá práce MŽ a hlavně šikovné ruce.

 • 1. 9. 2013 (11:18)
  Trvalý odkaz

  Jojo, tyhle nové budovy od MŽ jsou prostě bomba. Po Vánocích jsem se pustil do stavby jejich „malého skladiště“ a musím říct, že to je prostě lahoda.

  Vše do sebe zapadá, logický návod a za pár chvilek máte hotovo. Jedna radost k takovému domečku přistavit nějakou tu zetku.

 • 1. 9. 2013 (12:18)
  Trvalý odkaz

  Tak pokud teda někdo kopíruje podle výrobce, tomu se lidově říká plagiátorství. Pokud jsou firmy, které jsou schopny dříve vytvořit nějaký „výrobek“, tak je jasné, že mohou mít kvalitní vybavení, ale nejhorší je, když se začne někdo zabývat práci, kterou firma dělá několik desítek let a má zkušenosti. Pak dojde někdo s nějakým „konkurenčním“ výrobkem, který je osekaný, není vůbec hezký, ale stojí o polovinu méně. Je to jako když nakupujeme Tesco výrobky nebo kvalitní výrobky. Jeden si vybere levnější variantu, ale většina „zdravější“ variantu, která sice stojí o něco více, ale jde vidět, že ta firma to dělá pro své „zákazníky“ a nikoli kvůli vysokým obratům. MŽ palec nahoru, snad budou brzy i další kvalitní budovy jako je tato.

 • 1. 9. 2013 (18:20)
  Trvalý odkaz

  Zdravím,

  chtěl bych se zastat Malé železnice: již mnohokrát, když jsem jel kolem, jsem se u MŽ stavíl a vždy měli to co jsem potřeboval, včetně domečků, nechci kecat ale myslím že jich mají celkem dost, kolem 20 – 30 kusů, které jsou různě slepovat v celek. Nemyslím si tedy, že MŽ zaspala, naopak, velmi si cením jejich rizika, v tom, že zkusily na laseru udělat vagonky, ať uz malé uhláky nebo kontejneráky….je nutné si také uvědomit, že i ten stroj, ten laser stojí něco, a je nutné na něj vydělat! což právě u železničního modelářství je velmi nelehký úkol. Držím MŽ palce a přeji hodně nových budov. Mě se nejvíce líbí budova nádraží, kterou máte ve vitríně, myslím, že je to Lhotka nebo nějaké ostravské nádraží….s pozdravem věrný zákazník. P.S. snad mi to před Vánoci výjde, na dárečky.

 • 1. 9. 2013 (19:55)
  Trvalý odkaz

  klobouk dolů!!jedním slovem – Nádhera

 • 2. 9. 2013 (13:15)
  Trvalý odkaz

  Tak nezbývá než pochválit. Pěkná práce.

 • 2. 9. 2013 (13:47)
  Trvalý odkaz

  Taky jsem nemluvil o vagónech, ale o domečkách. Kdyby první laserované domečky vylezly souběžně s prvními laserovanými vagóny, chytili by nástup trendu a mohli diktovat podmínky na trhu.
  Když už byla řeč o plagiátorství – nádraží Kostelec bylo přesně ve stylu „čím víc pruhů, tim víc Adidas“. Ale to uvidíte na vlastní oči snad už za týden. Proto jsem psal, že s domečkama technologicky zachrápali dobu už v roce 1994 a můžu jim jen gratulovat, že se konečně dokopali ke kvalitativnímu skoku na současnou úroveň.

 • 2. 9. 2013 (13:54)
  Trvalý odkaz

  Rosťopiš – dals to do kupy pěkně, ale pokud to osadíš osvětlením, tak dovnitř asi vidět bude. To ale bude záviset na síle osvětlení – vhodně zvolená „bludička“ tmu spíš zahustí. V reálu v noci na hradle svítí stolní lampičky a nějaký světlo nade dveřma, v zimě ještě rozpálený kamna. Pokud by se svítilo naplno, byly by uprostřed vidět páky a rám přestavovacího mechanismu, na stěně schémata a na stolku pod okny baterie telefonů (na kliku a později i nějaký s číselníkem – vedle těch na kliku), stolních lampiček, sešity na záznamy a sem-tam nějakej šanon na provozní papíry. Tak jsem to před pár lety viděl u známýho na Veleslavíně.

 • 2. 9. 2013 (21:51)
  Trvalý odkaz

  Stavba je pěkná, povedená. Jen je vhodná, dle mne, pro omezený okruh modelářů. Chtělo by to něco neutrálního, co se dá použít na téměř každé kolejiště.

 • 5. 9. 2013 (10:43)
  Trvalý odkaz

  Palec hore MŽ.

  Osobne mam Karolinku a priznam sa, ze ak by ste vyrobili Karolinku v tejto kvalite dam kludne aj viac za nu a nielen za jednu.
  Petto

 • 15. 8. 2017 (18:17)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den. Koupil jsem si také tuto stavebnici , ale v měřítku H0 . Musím uznat domek krásný , ale jen by mě zajímalo kolik stavebnic autor před tím zkurvil než nafotil konečný model. Já osobně jsem musel domek předělávat na 2 x střechu to samé a o schodech nemluvě . Návod by potřeboval jednoznačně předělat , nejlépe pomocí skutečných fotek modelu při jeho sestavování , popřípadě upozornit kde mají strany lícovat . a na co si dát pozor . Postavil jsem model stavědla Brna od Igra model a musím říct model pěkný vše lícovalo tak jak mělo. U tohoto stavědla jsem jenom supěl. .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..