Není to žádná novinka, ale protože dnes už vlastně stavebnici vozu s klasickým pružinkovým uchycením (kromě původních LPH) neseženete, určitě to je pro někoho pořád vhodný způsob uchycení spřáhla, který stále nabízí Malá Železnice.

Důvodů může být samozřejmě víc – dostupnost starších spřáhel, určitě také cena, nedůvěra v kinematiky nebo nová Tilligova spřáhla… Je to velmi snadná věc, tak to bude taková letní okurková rychlovka.

V sadě jsou baleny 2 šachty. Cena je 25 Kč, což je cena proti kinematikám méně než poloviční.

Návod je velmi jednoduchý. Jde jen o to neprohodit ideálně díly navzájem a také zrcadlově.

Barva plastu nehraje roli, červená je zvolena zřejmě kvůli vyšší tloušťce materiálu.

V sadě je i jedno pevné spřáhlo.

A součástí je dostatečně dlouhá struna pro naohýbání pružinky.

Podle návodu stačí slepit lepidlem na plastikové modely.

Šachta má vpředu výstupek známý z kinematik Peho, ten může být nutné pro některé stavebnice nutné odstranit.

Například pro stavebnice SDV je potřeba si naopak v čelníku vyrobit otvor, kudy půjde spřáhlo zasunout, ale šachta použit jinak bez problému lze.

Pak už stačí jen vsadit (nebo vlepit) podle návodu naohýbanou pružinku, a šachtu vsadit / vlepit do vozu do prostoru pro kinematiku. Do vozů MŽ stačí vsadit, ani jsem šachtu nelepil, drží dostatečně.

A při využití pevné spojky.

A to je pro dnešek vše. Tak zase někdy u dalšího z velmi dlouhých článků 🙂

2 komentáře k článku “Šachta pro pružinkové spřáhlo od MŽ”

  1. Anonym :

    Very nice! Pretty ingenious!

  2. Střelec :

    Je to obojí (černé i hnědé) opravdu poctivej plast? Předpokládám, že to chce agresivnější lepidlo, než zelený „svařovací“ od Tamiy. Kdysi jsem zkoušel nějaký barák od MŽ a na to černé svinstvo tvořící kostru spolehlivě zabralo až husté lepidlo Humbrol v tubě.
    Jaký oblouk umožňuje projet to pevné spřáhlo? Kdysi dávno jsem měl pár podobných pevných spřáhel neznámého výrobce (lisované z plastu i s imitací hadic), ty ale neumožňovaly projet nejmenší standardní oblouk na plechu (poloměr kolem 25 cm).

Napsat komentář