Silniční vozidla

Dvoukorbový návěs BSS NS 2.29

dsc_7609Netrvalo to snad ani měsíc a už tu máme od Štěpničkových další novinku, kterou je další návěs pro české tahače T 813, T138/148, T815 a Liaz 100/110. Po cisternovém návěsu je to zase pro změnu něco na převoz různých převážně sypkých materiálů –  dvoukolový návěs BSS NS 2.29 (Brandýské strojírny a slévárny).

Stavebnice hned na první pohled zaujme – třeba velikostí leptu (ta je asi zatím největší ), taky odlitek rámu opět pochází z 3D tištěného masteru. No a kromě kol a podpěry už žádné odlité díly stavebnice neobsahuje.

100_2896

Sestavení návěsu začínám pochopitelně začištěním litých dílů, pak už se pustím do stavby podvozku.

100_2897

To je otázkou chvilky, k rámu se přilepí uložení náprav z leptíku, z přiložené kulatinky naříznout délku hřídelek, přilepit podpěru a pak už nasadit kola.

100_2899

A teď to nejnáročnější na celé stavbě – do rámu se musí navrtat celkem 18 děr pro nalepení patek pod korby. Na rámu jsou vyznačeny prolisy přesně v místech, kde budou patky. Těsně na jejich hranách jsem navrtal tyto otvory o prům. 0,3 mm, potom stačí jednotlivé patky vytvarovat a postupně vlepit.

100_2900

100_2902

Zbývá dosadit držák rezervního kola a zadní rám se světly a držákem SPZ.

100_2903

100_2904

Posledním úkonem  bylo dolepení blatníků. Jak je patrno, celou sestavu jsem dosud slepoval. Takto budu pokračovat i při kompletaci obou koreb. Ještě jsem vyzkoušel zapřažení návěsu do tahače.

dsc_7545

dsc_7546

dsc_7547

Korby tedy stačí vytvarovat, slepit ve všech hranách a potom se musí ještě dosadit otevírací mechanismus na čela a zespodu patky, za které přijdou korby usadit na návěs.

dsc_7548

dsc_7549

dsc_7550

dsc_7551

I hotový nenastříkaný návěs už vypadá za tahačem velice hezky, bude to zase pěkná soupravička.

dsc_7553

dsc_7554

dsc_7555

dsc_7557

No tak postavím rovnou ještě jeden.  Ale nechce se mi ho dělat stejně, určitě budu podvozek a korby letovat a ještě s nimi něco vymyslet.

dsc_7558

Takže k litému rámu osazenému již podpěrou jsem sestavil rám podvozku, sletoval. V prvním případě jsem totiž úplně zapomněl na příčníky, které zároveň slouží jako držáky blatníků.

dsc_7559

Teď tedy ty blatníky, vytvarovat a taky přiletovat. Hned jsem přilepil i zadní čelo a přední „hrazdu“. A taky navrtal těch 18 děr pro upevnění patek.

dsc_7560

dsc_7565

dsc_7562

Doplníme držák rezervy, patky a kliku mechanismu vysouvání podpěry, ještě i kola a mohl by být zase návěs připravený. Už by takto mohl provozovat i bez koreb. Tak ho zkusím zase zapřáhnout za nějaký tahač.

dsc_7566

dsc_7567

Tak ty korby…vytvarovat, ale předtím jsem je ještě trochu upravil, odřízl jsem horní část bočnice a vytvarované budou v poloze vyklápění a vysypání.

dsc_7568

dsc_7570

dsc_7571

Teďka musím přiletovat patky, ty zůstávají stále stejné.

dsc_7573

Ale bude potřeba do sklopené polohy vytvarovat otevírací mechanismus na bočnice. Ten už jenom přilepím, na obě korby.

dsc_7575

A jsem dost nedočkavý…jak to jen bude vypadat na návěsu. Ale fajn, líbí se mi to, bude to hezké, někde odstavený návěs, zrovna vysypaný štěrk nebo třeba řepa v areálu cukrovaru, příp. z vyvýšené rampy do vagónu…Ještě do lakovny a bude hotovo.

dsc_7577

dsc_7578

dsc_7581

Ono se řekne do lakovny a bude hotovo…musí se zvýraznit světla, odrazka, doplnit obtisky SPZ, přelakovat a nakonec sestavit. Přeci jen to ještě nějaký čásek taky zabere.

dsc_7586

dsc_7587

dsc_7589

Taky trochu provozní špíny, později zhotovím i nějaké náklady, ale asi až podle umístění vozidel do provozu.

dsc_7590

dsc_7592

Nesmím zapomenout u vyklopených koreb i na hydraulické pístnice. Ty by neměly chybět.

dsc_7596

dsc_7595

Závěrečné společné foto…

dsc_7598

dsc_7608

dsc_7609

A máme tu i něco navíc. Pan Štěpnička mě vyslyšel a připravil další sady obtisků na cisternový návěs CN-22, resp. na celou soupravu,  a to ČSA  (Československé aerolinie) používané pro tankování letadel na ranvejích a ještě verzi pro svoz mléka z JZD  Mléko Laktos n.p.  Takže můžeme rozšířit vozový park návěsů i tahačů o další modifikace.

dsc_7582

dsc_7584

A hotové soupravy vypadají takto: nejprve ČSA

dsc_7603

dsc_7604

dsc_7605

Mléko Laktos n.p.

dsc_7601

dsc_7599

dsc_7602

dsc_7600

A společné pózování souprav tahačů s návěsy CN-22

dsc_7606

dsc_7607

Tři návěsy v krátké době po sobě, je to fajn, už by to chtělo taky klasiku – valníkový. Snad se ho taky do vánoc dočkáme, třeba nás Štěpničkovi příjemně překvapí.

Stavebnici návěsu můžete objednat na e-shopu MojeTT.cz >>>

11 komentářů: „Dvoukorbový návěs BSS NS 2.29

 • Ahoj, moc hezká práce, ostatně jako vždy, ale CN22 na přepravu mléka? je to fikce nebo jsou i dobové fotky.

 • Jen technická poznámka,pokud to není nutné,do boku se sklápí na stranu šoféra,je dobrý vidět,kam se to sype a co to dělá.A nevím,jestli každá korba neměla dva maailery.Stavebnice ovšem luxusní,zpracování taky.

 • Díky, že se vám líbí.

  Zabiják bob: CN-22 na přepravu mléka není fikce, opravdu existovaly, právě u této firmy, jak je vyobrazeno, dobové fotky jsou, jen je nutné pořádně hledat.

  zdenál: osobně jsem několikrát viděl, jak sype nejen doleva, ale i vpravo, šofér si to kontroluje ve zpětném zrcátku, je to i takto zadokumentováno. Každá korba má po jedné pístnici uprostřed.

 • Jirko,neříkám,že se to nedělá,když není zbytí,ale v zrcátku se objeví právě ta vyklopená korba a zase vidím kulový,navíc ta vyklopená bočnice omezuje manévrování.Je lepší na to koukat,než v zrcátku študovat,co se tam děje.Stejně tak se líp couvá na svoji stranu,než přes ruku.Prostě je lepší to vidět S těma mailerama je to pravda,dva míval vlek.

 • Jirko, díky za objasnění, ja jezdil s tou jedno nápravou z hliníku a blbě se s ní couvalo

 • Pěkná práce,ale Jirko už mě s…r…s si myslíš že když už jsme kvuli tvým modelům postavil čsad že začnu stavět i mlékarny? už nemám místo!!!Jinak Tater není nikdy dost a tyhle jsou parádní

 • Smekám a nemám slov,. Jeden model hezčí než druhý .Ale přesně jak píše Miloš, už není místo, přesto ty cisterny ještě postavím, ale pak vznikne Nerudovský problém: kam s nimi .

 • Ahoj, opravdu perfektní práce, smekám. Jinak Brandejsáky vleky měli opravdu dva majlery a vždy se sklápěli na stranu řidiče. Ne že by to na druhou stranu nešlo, ostatně to dokládá spousta fotografií na propagačních materiálech výrobce, ale v reálu je opravdu potřeba na to vidět a nikdo nebude sklápět přes nádrž (Tatra 815 i 148 ji měla na straně spolujezdce), to mě už před léty učili starý chlapy. Na tatře i na vleku jsem měl bočnice na pravý straně zavařený. Zpevnilo to korbu a zkrátka napravo jsem nikdy nikoho sklápět neviděl i když to občas někdo vyžadoval. Jsou to ale nicotný detaily, který zastíní to, jak to máš vymakaný:-)

 • oprava, samozřejmě že to NEzastíní jak to máš vymakaný, fakt pecka! 🙂

 • Ad Vašek: Díky za pochvalu, to potěší, věřím to, že je lepší pro řidiče vyklápět na svoji stranu, ostatně, to vždy lepší i v jiných situacích, ale osobně jsem byl přítomen několikrát, když z takového návěsu právě vyklápěli i vpravo. Možná to bylo i tím, že prostě nešlo jinak najet a proto pak museli klopit na druhou stranu, převážně to bylo na rampách do vagónů.

 • ad Jirka: Jasný, věřím že v provozu nastávali právě takový situace, že to zkrátka jinak nešlo. Pak asi nebyla jiná možnost. Ale znova si prohlížím ty tvoje fotky a nechápu. Fakt dost dobrý… 🙂 Ještě jsem se chtěl zeptat, kde jsi sehnal ty potisky na tu soupravu na mléko? Sháním taky něco takového, ale tak v 1:43

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Samozřejmě, že nějaké základní cookies soubory používáme (třeba pro pamatování uživatelského jména u komentářů, nebo pro zachování zboží v košíku) a EU chce, abyste to věděli.    Více    Jak vypnout
OK