24
02/16
rubrika: Kolejiště a doplňky, autor: Střelec

DSCN0155K zamýšleným šraňkám kousek od nádraží jsem zakoupil laserovanou stavebnici vechtru od KB model (měřítko TT). Stavebnice je balená v pytlíku, obsahuje návod a několik lepenkových rámečků s díly.

Neobsahuje ale fólii na okna. Po prostudování návodu jsem ještě dohledal příslušnou normálii, abych pochopil provedení některých detailů – Bartákovy stavebnice totiž postrádají výkres.

DSCN9599

DSCN9601

DSCN9606

DSCN9607

V první fázi jsem natřel drobné detaily a díly, které by se obtížně barvily na hotové stavbě. Rámy oken jsou samolepicí a na mnou zvolené fólii původem z krabice od foliáží se jim nechtělo moc držet. Postupně jsem zkompletoval okna a dveře a pustil se do samotné budovy. Zde jsem v první fázi podcenil instrukci v návodu, že je dobré před začátkem stavby napustit hrany dílů vteřiňákem. Lepenka je poněkud měkčí a v místě spoje dílu s rámečkem má tendenci se třepit. Důsledkem jsou pak okousané rohy a nerovnosti na nepatřičných místech. Zkompletoval jsem stěny, strop s výztuží střechy a celky slepil. Doporučuji výztuž střechy snížit minimálně o třetinu – v mém případě dostala strop tak nízko, že byl problém správně vlepit okna. Slepil jsem krytinu střechy s podbitím, nechal ji proschnout pod zátěží a v mezičase zkompletoval komín. Komín je zapotřebí výrazně zkrátit, aby ho ze stavby vyčnívala přiměřená část. Provedl jsem základní nátěr domku tradiční žlutou a bílou barvou, dolepil a dobarvil štukové dekorace, podezdívku a schůdek u dveří. Následně jsem vlepil okna dveře (s výše zmíněnými problémy) a spodní vnitřní rám stavby, stavbu zastřešil a po zaschnutí střechy instaloval koncové dekorativní lišty a komín s oplechováním z vlastních zdrojů. Stavebnice je poněkud déle produkovanou, nemá tedy mezi díly střešní hřeben. Použil jsem proto zbylý kus od záchodků MSC. Následovaly opravy nátěru a doplnění některých detailů (osvědčené okapy Auhagen). Domek jsem nakonec velmi decentně napatinoval – hlavně v oblasti střechy. Stěny svůj díl dostanou až těsně před finální instalací.

DSCN9610

DSCN9611

DSCN9614

DSCN9617

DSCN9619

Když pominu absenci návodové kresby a některých detailů, jde o pěkně vylaserovanou, jednoduše sestavitelnou a navíc ryze tuzemskou stavbu. Jediným problémem je špatně limitovaná výška stropu a délka komína, ale i to se dá jednoduše řešit ostrým nožem.

DSCN0153

DSCN0154

DSCN0155

DSCN0156

5 komentářů k článku “Vechtr KB model”

 1. Tomáš Fuk :

  Jen Váš modelářský um zachránil tuto stavebnici.

 2. Mara :

  Souhlas, nevím jak u Střelce, ale já si přímo tuto koupil taky a díly aršíku stěn nebyly dopáleny a naopak okenní tabulky (také bez folie v balení) jak po požáru. 🙁
  M.

 3. Střelec :

  Asi to bude kus od kusu a várka od várky. Rodinnej domek od KB byl bez problémů, vodojem z Protivce měl sypací okna a moc dlouhou střechu přístavku. Když to hodnotim podle doby, kdy se to objevilo na trhu poprvé, tak nový věci jsou udělaný mnohem líp, než ty starý, i když ty starý typy jsou modernizovaný (gravírovaný střechy místo lepených z pásků). Fólie do oken u KB nebyla nikde u tří kousků, co jsem od nich dělal.
  Jinak vechtr vyšel dobře, ale neni každej den posvícení, kaplička od MSC se mi vyloženě nepovedla a trampskej sroubek od WEPE taky ne.
  Pro sichr jsem ale sepsal všechno a časem se to tu možná vyrojí.

 4. Matto :

  …základní nátěr domku tradiční žlutou a bílou barvou… ake farby ste pouzil?

 5. Střelec :

  Používam převážně barvy Agama na kity – většinou akrylát, ale na lepenku alespoň jako první vrstvu raději syntetiku, Bílou jsem měl letitou od Hellera. Bílá obecně mizerně kreje, takže syntetiku jako základ a retuše už bez rizika pokroucení akrylátovými Agamami. Tradiční žlutá je mix, kde v akrylátu základ tvoří krémová a přidávám žlutou, případně bílou, u syntetiky jsem mixoval pískovou nebo dřevo (podle toho, co bylo) s bílou a doplnil žlutou. Pokud jsem syntetikou natíral plastovou stavbu, přidával jsem do směsi ještě patinátor písek (taky od Agamy) pro hrubší strukturu povrchu. Pokud má stavba “dřevěné“ části (karton laserovaný jako prkna), začal jsem ho od poslední stavby před použitím klasických barev napouštět tmavě hnědým lihovým mořidlem – pak nehrozí, že na fotkách mezi několikrát syntetikou natřenými prkny budou svítit bílé spáry. Napadlo mě to poté, co mi pan Barták na jeho stavby doporučil lihové Agamy. Ty u nás ale zmizely z modelářských obchodů, je tu jen akryl a syntetika. Pokud je stavba laserovaná ze skutečného dřeva (dýha, překližka), natírám dřevo silně naředěnou směsí syntetických barev různých tmavě hnědých odstínů s příměsí rezavé a případně černé, pokud je výsledek na první pokus moc světlý.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..