20150319_002132Čím hlouběji do jakéhokoliv oboru modelaření člověk proniká, tím dál se posouvá v časové ose historie. A tak po sedmistovkách a eškách přichází na řadu další předchůdce, tentokrát populární 706 RTO, takzvaný „erťák“.

Stavebnice určitě nemá za cíl konkurovat hotovým modelům, které už jsou dlouhodobě v prodeji. Spíše je to jako alternativa pro ty, kteří preferují vlastnoručně stavěné modely „podle sebe“ a těší je radost ze stavby. Viděl jsem i nějaké epoxidové odlitky, ty tvary moc neodpovídaly, ale hlavně u něčeho tak malého a zároveň proskleného, jako jsou autobusy, je ta síla odlitků neúnosná. Proto je na autobus podle mě lept prostě nejlepší.

Kdo se bojí, že RTO už bude z leptu nesložitelné, tak ho musím uklidnit. Pokud jste si poradili s něčím z řady Š11, tak erťáka musíte zvládnout taky. Tvary jsou kulatější, ale princip ohýbáním je úplně stejný jako u Š11. Stačí pomalu a postupně, a výsledek se dostaví. Dokonce je tam o pár tvarových záludností méně, než u Š11, takže podle mě je tato stavebnice i o trochu jednodušší. Myslím si, že je jednodušší tvarovat relativně plynulý oblouk, než jako v případě Š11 „dlouho nic, a pak najednou zlom“. Zrovna včera jsem míjel jednu SORku, a říkal jsem si, že čím novější autobus, tím složitější by byl v modelu – ony jsou to dneska sice všechno relativně krabice, ale jediná hrana na nich není hranatá – všechno jsou to malé obliny, které z leptu horko těžko někdo vymodeluje pořádně.  Takže čím starší a pravidelnější tvary, tím lépe. Navíc už mají zkušení stavitelé autobusů vše nacvičeno z minula, a tak by mělo být RTO další pohodovkou.

Pro první testovací sérii stavebnice jsem zvolil to nejjednodušší – verzi 706 RTO-CAR vyráběnou ve vysokomýtské Karose. Tedy „linkáč“ s bouchacími dveřmi. Tato vysokomýtská verze vznikla tak, že v Mýtě vyráběli jen zájezdové verze LUX, ale protože bylo potřeba upřednostnit výrobu linkových verzí (dělník musí primárně do rachoty, pak až na výlety), tak aby nemuseli v Mýtě měnit výrobu karosérií, jen odebrali střešní zasklení a nechali bouchací dveře. Pokud se tedy mluví o „autobusech z Karosy“, tak tato verze je z těch linkových „nejkarosovitější“, protože jako jediná vznikla ve Vysokém Mýtě.

Dnes tedy přináším první fotky skoro dokončené stavebnice.

20150319_002033

Zbývá vyladit pár menších záležitostí a stavebnice bude konečně připravená na odiv publika.

20150319_002043

V tuto chvíli ještě přijímám náměty a postřehy, takže pokud chcete přispět k vylepšení stavebnice, budu rád, když se pod článkem rozproudí diskuze.

20150319_002051

Kola jsou prozatím řešena odlitky, ale ráfky plně neodpovídají skutečnosti, takže tam ještě budeme řešit co dál.

20150319_002100

Mělo by být zase připravené kompletní zasklení jako bylo u Š11.

20150319_002111

A samozřejmě budou zase celovozové obtisky, jak už je zvykem.

20150319_002119

Takže kdo bude chtít doplnit autobusovou řadu, myslím, že RTO bude plnohodnotný pokračovatel, ne jen stavebnice pro pár nejvytrvalejších.

20150319_002132

Nějaké postřehy už mám jak vlastní, tak od zainteresovaných spolupracovníků, ale záměrně je tu nechci říkat předem, abych vás neovlivňoval 🙂

20150319_002147

Po nějakém nabrání zkušeností se stavbou této „bouchací“ verze pak přijdou na řadu i ostatní verze – a to jak další verze CAR lišící se dveřmi, tak městské MTZ/MEX a LUX (samozřejmě i jako Jelcz).

20150319_002158

Prostě zase je v plánu kompletní paleta modelové řady, a to časem určitě včetně speciálů, přívěsů a snad i kloubáků.

20150319_002211

Tak tedy – pokud něco máte, nenechávejte si to pro sebe a těšte se na stavebnici v průběhu příštích týdnů. Kdo dorazí v červnu do Peček na Mašinku, určitě už bude moci shlédnout hotové modely v akci.

20150319_002225

Stavebnici bude možno zakoupit na e-shopu MojeTT.cz >>>

9 komentářů k článku “706 čeRTOvsky dobrých důvodů pro další autobus”

 1. Miroslav :

  Vyzera luxusne to bude asi prvy ktory si postavim

 2. Střelec :

  Zajímavé! Jako by v ModelScene něco tušili a na trh hodili stavebnici zděné autobusové zastávky, která k němu bude perfektně pasovat:
  http://www.masinky.cz/produkt/21770-TT-Autobusova-zastavka-stavebnice/index.htm
  Mam jí objednanou, takže se tu časem objeví popis stavby.
  Dojde se časem taky k autobusu RO, případně RND? RO by mohlo jít z leptu daleko líp, než RSO, protože na fotkách se jeví výrazně hranatější. RND by bylo asi na kombinaci leptu a odlitků, je to moc kulatý a členitý… Jako náklaďák by to asi bylo sousto pro pana Štěpničku, v provedení „autobus“ by se patrně vyplatila spolupráce…

 3. starsivlk :

  Opět jsem mile překvapen, moc pěkné. Nemá to chybu. Věřím, že nezůstane jen u této verze, pěkný a zajímavý by byl jistě i stěhovací vůz. Dávám za pravdu Střelci, že kooperace se Štěpničky by do budoucna mohla přinést opravdu velmi zajímavé modely a možná nejen auta, ale třeba i nějaký ten železniční vůz nebo loko . Jak VoVo, tak Štěpničkové mají „našlápnuto“ správným směrem .

 4. brzda :

  Druhá parádička tento týždeň? Aby ma z toho nešľahlo:)

 5. TT-team :

  Už se mě zahřívá pájecí stanice , super prácička !!!!

 6. Schotek :

  Moc pěkná práce. Zadek perfektní, ale na tvaru předku se mi něco nezdá… Možná to dělá jen odstín cínu a po laku to zmizí. Každopádně díky tenkým stěnám se mi to líbí mnohem víc než plastové odlitky.

  Mému vnímání RTO-čka se nezdají světla, ale teď jsem našel i na webu dvě verze světel:
  http://www.csadplzen.cz/foto/v_rto_02ec.jpg
  http://www.busline.cz/UserFiles/File/galerie-veteran/rto_1-s.jpg
  – a já si víc pamatuju tu vystrčenou verzi.

  Já se zatím chystám na stavbu Š11, co mám od Ježíška a když nebudou ruce volšový, postavím si autobusy VoVový 🙂

 7. Rosťopiš :

  VoVo to má správně. Světla plynule zapuštěná do karoserie měly všechny vozy vyrobené v Karose, tak vypadá původní designérský návrh. Vystouplá stvětla měly v rámci zjednodušení polské licenční vozy Jelcz 272 a další. Bylo pro ně snazší stočit kornout z plechu než zajišťovat speciálně tvarovaná světla. Později s tohle v rámci oprav dostalo i na některé vozy původem z Karosy…

 8. Larry :

  Vovo splnil slib…. RTO je zde…. už se těším na HO…… Moc pěkná práce. L.

 9. pedrottop :

  Vovo gratuluji.Pěkná práce.Autobus mého mládí.Škoda že to není pro mé ruce.Mé modely končily v kvalitě-ze tří metrů vypadá jako vzor a blíž k tomu nemá nikdo co chodit.Chtěl jsi připomínky.Nevím jestli to dělají fotky,ale zadní světla příliš vyčnívají,zdá se mi. http://www.csadkladno.cz/uploads/images/gal_bok01/706MEX.html

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..