07
04/16

DSCN0140Někdy koncem února 2015 se objevilo laserované malé skladiště 8x8m od Šikulů/Igra model. Než mi ho místní obchod dodal, byl říjen. Nabídka firmy Šikulové, přejmenované na Igra model, je zdejšímu publiku celkem dobře známá.

Z unifikované krabice s nálepkou, označující obsah, na mě vypadl pytlík narvaný „rámečky“ s díly a návodem. Kromě pytlíku se z krabice vykulilo i lepidlo. Místo dříve baleného disperzního UHU na dřevo to byla malá tuba jakéhosi vteřinku. Vysypal jsem obsah pytlíku, chopil se rozsáhlého návodu a zkontroloval obsah. Kvantum dřevěných, lepenkových a průhledných dílů odpovídalo rozpisu, takže jsem se vrhl do předbarvení. Budova skladiště je opravdu ze dřeva, rampa, podkladová plocha a podezdívky jsou z lepenky předbarvené výrobcem na „beton“, zasklení oken a dveří je z fólie, lemování střechy a střešní krytina z tenké lepenky. Barvení bylo jednoduché – zděné stavební prvky jsem upatlal špinavým lakem, dřevo šlo na hnědo a plechové orámování střechy na olezlou červeň.

DSCN9838

DSCN9840

DSCN9841

DSCN9845

DSCN9846

DSCN9873

Vlastní stavba šla víceméně podle návodu – nejprve se lepí kostra skladu. Začne se dvěma třetinami obvodu, pak se vlepí nosný díl podlahy s trámovím rampa podlaha a nakonec se kostra budovy uzavře rámem čtvrté stěny. Kostra budovy drží pomocí četných malých zámečků. Ke kostře budovy se přistaví zděná rampa, nalepí se podezdívky. Dolepí se okna a dveře a pokračuje se dotvořením dřevěných ramp. Zde se naskytly dva problémy. První tvořily opěrné sloupky rampy. Každý je z pěti dílů (4 stěny a vrchlík) a v TT hodně malý. Spoje obvodových dílů tvoří zámky – cihličky a těm se dohromady moc nechce. Dát dohromady použitelné sloupky pro mě byl docela dlouhý opruz, ale po několika pokusech se zadařilo. Doporučuji sehnat někde kousek nosníku čtvercového průřezu a lepit sloupky na něm, jako na nosném jádře. Druhým problémem byly schody na rampy – jsou z jednotlivých stupňů, jedním koncem se vsazují do spár v podezdívce a druhým lepí na výstupky na stojině schodů. Do spár v podezdívce se schodům moc nechtělo, navíc mi vycházely dost dlouhé. Tudíž bylo třeba každé mikroprkýnko přibrousit, opatrně vsadit na místo a zajistit kapkou vteřinku na obou koncích. Naštěstí je schodů jen osm.

DSCN9875

DSCN9876

DSCN9880

DSCN9883

DSCN9886

DSCN9887

DSCN9889

Když máme hotovou kostru s rampami, okny a dveřmi, můžeme nalepit soustavu hřebenového trámu střechy a následně stěny a štíty skladu. Stěnám ze strany ramp se moc nechce a je třeba je na místo osadit opatrně – sedí na chlup přesně a při osazování celkem výrazně překáží krajní krokve střechy, které jsou součástí kostry skladu. Po nalepení stěn následuje lepení krokví střechy, které je u Šikulů tradicí. Na krokve pak přijde lepenkové podbití střechy, na které se lepí krytina – eternit ze zubatých pásků černé lepenky. Ač je to otravná fáze stavby, postupuje celkem rychle. Po zaschnutí krytiny lehce přebrousíme (srovnáme) hrany střechy a nalepíme oplechování. Stavebnice obsahuje oplechování jen pro štíty, ale ne pro přesahující část střechy. Pro tu odstřihneme kousky z „rámečku“ oplechování.

DSCN9926

DSCN9929

DSCN9932

Stavba tradičně neobsahuje okapy. Žlaby jsem použil od Auhagenu, svody (roury) jsou „co dům dal“. Po dokončení jsem lehce napatinoval střechu a zasvinil betonovou rampu. Konkrétní dopatinování provedu až před vsazením do terénu. Výsledkem relativně rychlé stavby s minimem zádrhelů je pohledná budova tradičního provedení, jakou už dnes skoro nepotkáme.

DSCN0137

DSCN0138

DSCN0139

DSCN0140

6 komentářů k článku “Skladiště 8x8m od Šikulů”

 1. Ladis :

  Tak tohle se mi opravdu líbí. Asi to nahradí mé letité papírové skladiště. Je možno, bez drastických zásahů nechat některé dveře otevřené?

 2. Střelec :

  Dveře z bočních ramp byly šoupací do stran a ve stavebnici už jsou půlený, takže je stačí zalepit v požadovaný poloze. Dveře ve štítový stěně by bylo nutný vypreparovat z z větší dýhový placky (mají přesahy pro přilepení ke kostře). Tam je riziko poškození, takže pro jejich otevření bych asi volil náhradu z jiných zdrojů.

 3. Ladis :

  Dík za doplňující info. Trochu mě v nadšení zchladila ta cena, ale uvidíme….

 4. Střelec :

  Cena vskutku nepotěší, ale v porovnání s konkurenční nabídkou to nevychází nejhůř. Skladiště od MSC je prakticky za dvojnásobek, WEPE je v obdobný rozměrový kategorii levnější, ale z čistý nebarvený lepenky. Totéž platí pro KB, ale odhaduju, že s KB bude víc práce. Potom zbejvá plasto-papírová variace od Malý železnice. Já jsem chtěl skutečný dřevo a to poněkud podražilo, navíc odpovídá normáliím zvenčí i zevnitř. To se ale hodí hlavně v diorámatu na téma “pokrývači v akci“.

 5. Roman :

  Pěkný! Tak tohle beru. Už mám od nich pár stavebnic a spokojenost. Tohle jsem chtěl pořídit až na prázdniny, ale asi to urychlím… 🙂
  Ještě se těším na tu zvoničku, na tu už taky chystám místo. Díky Střelcovi za tento článek…

 6. Petros :

  Krása, stejně jako ostatní stavebnice. 😉

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..