Dnes se vrátím k již jednou probíraného tématu – stříkací pistoli. Kdysí jsem se tomu věnoval spíše tak obecně, dneska je dobrá příležitost trochu zabrousit přímo do tématu „pistole“ (samozřejmě stříkací).

Tuhle pistolku už znáte – mám jí už od roku 2008, takže asi tři a půl roku. To je celkem úctyhodná doba. Za tu dobu nastříkala už desítky modelů a při zachování základní údržby je stále funkční. Je to Fengda 130. Tehdy, když ještě pistole stála přes tisícovku a kompresor byl pro fajnšmekry, to byla parádní pistole. Nechci si nic přisvojovat, ale je fakt, že po mém nákupu se „roztrhl pytel“ s tím, že si kolegové, se kterými jsem byl v kontaktu, začali pořizovat rovněž „pořádné“ pistole namísto různých provizorních řešení nebo štětců. Mnoho z nich pořídilo zrovna takovouto „stotřicítku“, někteří pořídili o úroveň lepší stroje, ale snad všichni koupili Fengdu. A dneska si chrochtají stejně jako já 🙂 Myslím proto, že obavy z horší kvality téhle „čínské kopie“ jsou liché, i když se přiznám, že jsem nikdy žádnou Iwatu a spol. v ruce neměl. Ale stříká to a když se pistole udržuje alespoň v rámci možností čistá, tak funguje. Za tu dobu jsem musel vyměnit 2x jehlu a 1x trysku plus nějaké těsnění. Vše mojí blbostí – jehlu jsem si ohnul při pádu a jednom z dalších mnoha pádů pistole jsem prorazil jehlu skrz trysku, která praskla. Těsnění spíše jen pro formu, nebo když se rozpadne rozežrané od ředidla.

I tak jsem se rozhodl, že si po takové době udělám radost a pořídil jsem si novou pistoli. Je to úplně ta samá, jako ta, co jsem měl už dříve. Říkal jsem si, že nemá cenu vymýšlet něco nového, když to staré funguje. Možná řeknete, že jsem měl postoupit zase o level výš, ale cena byla prostě neodolatelná. Tahle nová pistole není Fengda, je to jakýsi Berlan, ale je to přesně ta samá Fengda 130 jako na obrázku výše.

Kalíšek 7 ml, tryska 0.3 mm, v příslušenství kapátko a klíč na povolení trysky, uloženo v plastové krabičce. Prostě (stejně jako v případě kompresorů) to vyrábí jedna fabrika a jen se na to nalepí jiné logo prodejce. Pistole stála krásných 500 korun českých a sehnal jsem jí na aukru – mají ale i normální e-shop na bergland24.cz. Je to lepší, než se trápit s výměnou poloviny dílů na staré pistoli, kdy cena dílů tu pětistovku klidně přesáhne. To máte novou trysku, jehlu, těsnění, případně další nové součásti (prodává se jako náhradní díl téměř vše)… Pistole se jen liší šroubovatelnou koncovkou, která je v pohodě vyměnitelná za jinou a koneckonců já jí mám stejně při stříkání odšroubovanou. Jediný rozdíl je, že koncovka na starší pistoli má šroubovací konec a můžete si tak zvolit maximální pohyb jehly při práci – podle mě na vláčky k ničemu, možná na kamufláže dobré. Musím uznat, že nová pistole stříká lépe. Sice se to může zdát divné, ale divné to není. Stará pistole už je přeci jen zanešená špínou, jsou prostě místa, která vyčistit nejdou (snad leda louhem) a tak se tam špína hromadí a průtok vzduchu je menší a menší.

Když mi kamarádi píší o radu, jakou pistoli vybrat, můj názor je celkem jednoznačný. Radím jim vždy přesně toto: „Kupte si pistoli, aby měla trysku 0.3 mm. Menší trysky jsou pro zlost. Už v 0.3 mm mi barva dost často zasychá (já vím, asi neumím ředit), nechci si představovat, jaké peklo by to bylo s menším průměrem. Na vláčky, kde neděláme žádné kamufláže, jsou nám 1mm linky dost k ničemu a je lepší volit jistotu. Navíc s větším otvorem logicky stříkáte rychleji a práce tak lépe utíká. S 0.3 mm tryskou se dá slušně stříkat i Surfacer a podobné „hrubší“ záležitosti. Zároveň hleďte na to, aby pistole měla větší kalíšek – těch 7 ml je ideálních. Pro vláčky, kde potřebujete stříkat větší plochy, není nic otravnějšího, než mít pistoli s 2 ml kalíškem a třikrát doplňovat barvu. Navíc z mojí vlastní zkušenosti s pistolí různě šmrdlám a i z této mi dost často barva vycákne. Víčko nepoužívám, můžu si za to tedy sám, ale to bych nedělal nic jiného, než jen nasazoval a zase sundaval víčko.“

I tak jsem se rozhodl, že stará pistole ještě úplně do šrotu není a jako záložní se bude hodit. Musel jsem jí tak sehnat nějaké nové příslušenství. Velký výběr mají na www.airbrush-fengda.cz/, ovšem ceny jsou celkem vysoké. 179 Kč za trysku se mi dávat opravdu nechtělo. Stačí ale chvíli hledat a objevíte shopy, kde mají trysku za stovku. To už je sakra rozdíl. Já nakonec našel obchod, kde mají trysku za směšných 54 korun. Na eshop.lutoma.cz mají některé náhradní díly za opravdu dobré ceny. Je to jakýsi obchod, který skupuje z obchodů v likvidaci kompletní sortiment zboží a pak realizuje jeho prodej. Takže ceny jsou nižší než v běžném obchodu, ale předpokládám, že se může jednat o jednorázovou nabídku a až doprodají zásoby, airbrush sortiment třeba zruší. Opravdu nevím… Nebojte, žádnou provizi z toho nemám, ale ty ceny mi přišly tak výhodné, že jsem se nemohl nepodělit 🙂 Zde je tedy náhradní tryska 0.3 mm včetně těsnění. O 126 korun levněji než na airbrush- fengda. Vzal jsem si i další do zásoby.

Zde už je tryska nasazená. Je vidět, že jemně vykukuje. Na modelfóru se řešilo, že tryska musí mít těsnění, jinak pistole prostě nefunguje. Tenhle mýtus musím vyvrátit – těsnění už mi dávno sežrala ředidla (a pak že je těsnění odolné – hahaha) a trysku jsem našrouboval bez těsnění na závit. Pistole stříká stále. Rovněž těsnění u závitu difuzoru (to velké našroubované přes trysku) se dávno rozpadlo a pistole funguje beze změny. Všeobecně moje zkušenost je, že pokud pistole přestává stříkat, je jen špinavá. Nehledejte hned chybu v jehle nebo trysce (což jsou vpodstatě dva základní díly, které se dle mě na pistoli musí jednou za čas vyměnit především při mechanickém poškození). Vezměte nějaké slušné ředidlo, co opravdu ředí (purisol, aceton atp) a pistoli zevnitř vydrhněte. Většinou postačí nějaké ubrousky, párátka, uchošťoury atp.

Pořídil jsem i novou jehlu – za 72 Kč opět super nabídka. Na oficiálním e-shopu opět za 179 Kč. Dokonce jsem si jednou někde objednával náhradní jehlu a přišla mi jen tak v samozavíracím pytlíku bez tohoto plastového obalu, který mimo jiné chrání dost dobře jehlu pro transport a skladování. Inu, co e-shop, to unikát 🙂

Špička – nejjemnější a zároveň nejdůležitější část jehly – je ukryta pod další krytkou.

Když už jsem byl v tom nakupování, koupil jsem i nějaké čistící vychytávky od Fengdy. Toto jsou kartáčky.

Podle mě by na pistole stačil ten nejmenší, který jediný se vejde do otvoru pro jehlu. Ty ostatní jsou spíše na vymývání flašek od piva a pro modelářskou pistoli k ničemu.

Rovněž jsem zkusil vzít i čistící jehly. Je to to samé jako kartáčky (zamotaný drát do sebe), jen bez kartáčku.

Opět by stačily tak dva průměry, možná jeden – na protažení otvoru jehly. Ostatní jsou buďto moc velké nebo moc malé a nikam se nevejdou. Celkově by tyhle čistící věci byly užitečné, pokud by se prodávaly zvlášť po průměrech a každý by si koupil od každého jen to, co potřebuje. Je fakt, že za ty peníze to taková katastrofa není, ale nemůžu říct, že bych to všem doporučil. Je to celkem k ničemu.

Těmito nákupy za pár kaček jsem výrazně obohatil svůj arzenál techniky. Pro příště musím vymyslet nějaký stojan na pistole, protože už mě nebaví, jak mi pořád padají ze stolu…

24 komentářů k článku “Ruce vzhůru – mám pistoli a nebojím se jí použít”

 1. TTMili :

  Jako stojánek na pistoli se mi osvědčila „třetí ruka“. Takový stojánek s krokodýlky kterými si slaboproudaři přidržují plošňáky. Je to šikovná věcička, naohýbají se tomu ty kraje, posadí se do toho pistole a dobře to drží (stojánek je z nějakého těžkého kovu s protiskluzovou podložkou). Dá se to i pak všelijak naklápět, takže třeba míchání barvy v pistoli není vůbec problém.

 2. TT-team :

  Ta Lutoma funguje už docela dlouho (pokud vím více jak 5 let , e-shop asi 2 roky) kupoval jsem u nich kompresor před 2 roky , někde na Modelplacu psal kdosi , že majitel nebo snad prodavač je také modelář proto mají i tento sortiment , a ceny tam mají také co ja vím suprové , v době mého nákupu kompresoru byl u nich cca o 1.000,-Kč levnější než v jiných e-shopech . Tak to je pro dnešek zatím vše a jdu stříkat .

 3. viq :

  Ahoj VoVo,
  děkuji za článek. Prosím, pochlub se také někdy brzy se svým novým kompresorem. Na základě Tvých zkušeností se starým, nemusím se bát koupit malý profi kompresor bez tlakové nádoby? Díky.

 4. VoVo :

  Někdy se pochlubím 🙂 Mám derivát fengdy AS-18-2, tedy bez nádoby, a zatím jsem maximálně spokojený. Pořídil jsem na základě zkušeností známých i po pročtení netu a za ty peníze (1500) fakt nelituju! Jen jsem zvědavý, jak to u něj bude s životností…

 5. Jirka :

  VoVo: Musím Ti dát za pravdu, Fengda je pohodová, když jsem začal uvažovat o stříkací pistoli, koupil jsem Fengdu 180, mám ji asi 5 let a max. spokojenost, za celou dobu jsem vyměnil pouze 1x trysku, u první mi odešlo těsnění, tehdy stávkovala, tak jsem ji jednoduše zalepil obyčejným transparentním silikonem a takhle fungovala ještě rok a půl než jsem tu trysku vyměnil za novou. No a kompresor jsem jsem si pořídil ještě o tři roky dříve, normální garážový bezolejový, Craft KCK 210 s nádobou 24 l, regulací tlaku, s nímž jsem původně stříkal auto, když jsem opravoval jeho bok. Takže takový universál.

 6. Schotek :

  Možná užitečný tip i pro ostatní: Kompresor mám bezolejový z kopírky. Je bez nádoby a vzduch z něj hodně pulsuje. Taťka mi k němu věnoval měkkou silikonovou hadičku (vnitřní průměr 4-5mm). Hadičky je klubko na zemi (asi 6m) a na jejím konci je proud vzduchu plynulý a bez pulsování. Je to jednoduché a přitom účinné.

  Jako stojánek mám prkénko, na něm přišroubovaný zahnutý plech s dírou, kam pistoli zapíchnu (mám nádobku na pistoli trochu dál než VoVo). Plech je dole ohnutý o 90 stupňů a na svislé části ještě o nějakých 30, aby tam pistole držela.

 7. Zlámalík :

  Přidám postřeh pro brňáky – majitelé http://www.airbrush-fengda.cz se loni rozešli a prodejna p. Pokorného v Brně má nový web http://www.fengda-airbrush.cz. Já tam beru pravidelně. Sorry za reklamu, ale musíme to národnostně vyvážit 🙂
  Jinak používám Fengdu BD-200, právě s malým kalíškem, barvu doplňuju ze stříkačky a vyhovuje mi, že na pistoli nemám velký „kýbl“, Je to na každým, co se mu hodí. Místo kompresoru mám lahev na CO2 z hasičáku a můžu barvit bez vrčení, i v hluboké noci.

 8. Tomáš :

  Ahoj kluci
  díky za tento super článek.Já už taky delší dobu pokukuji po nějaké té pistolce.Když se tedy budeme bavit konkrétně o té Fenga.Shodli jsme se na průměru trysky a jehly 0,3mm.Měla by být asi ta dvojčinná? Jenže v této kategorii např.zmíněný obchod z Brna nabízí mimo typu 130 ještě asi 10typů v podobné cenové hladině.Čím se to liší? něco zásadního? nebo nemám nad ničím přemýšlet a koupit tu 130ku?Jsem v tom úplný začátečník,takže bych nerad hned koupil něco zbytečně složitého.Na nic jiného než na vláčky TT to používat nebudu.

 9. VoVo :

  Tomáš: Ber dvojčinnou – při dnešních cenách už nemá cenu kupovat jednočinnou, je s ní pohodlnější práce, i když stříkat se s jednočinnou taky dá (co jsem toho s ní nastříkal…). Ty pistole se liší právě velikostí kalíšku, průměrem trysky nebo způsobem odběru barvy (kalíšek nahoře, na boku, zespodu). Ty dražší pak mají některé „funkce“ navíc jako například regulace průtoku vzduchu přímo na pistoli (což se třeba hodí pokud má někdo ledničák, naopak pro kompresor s regulací tlaku to třeba není).

 10. David Vaněček :

  Dobrý den, díky za pěkný článek. Co se týče obchodu Lutoma Broumov – mohu doporučit. Nejen ,že mají zajímavé ceny, ale s modelářskými potřebami na stříkání obchodují již delší dobu. Nabízejí velmi slušný výběr dalšího příslušenství a nepředpokládám , že by s tímto sortimentem končili. Sám používám pistoli Badger 360 již několik let. Také mám s ní „na svědomí“ cca 30 modelů a zvládá jak auta a lokomotivy v TT , tak i legionářskou helmu z I. světové. Přiznám se , že i když používám na její čištění kolegou Vovem zmíněný Aceton či Purisol , tak mám těsnění stále všechna originální a pistole funguje k mé naprosté spokojenosti a bez ztráty kytičky. Nedomnívám se však , že by to bylo horší kvalitou Fengdy. Vaše problémy s tryskami a těsněním může působit způsob čištění. Ty kartáče co tu na čištění máte nafoceny by bylo lépe použít na čištění originálu lokomotivy , ale ne na pistoli s níž stříkáte model v TT. Pistole – zvlášť tryska a těsnění by neměla NIKDY přijít do styku s ničím kovovým co může poškrábat , či jinak poškodit povrch . S největší opatrností doporučuji uchoštoury – lépe ty speciální modelářské od Tamya – nepouští chlup , dřevěná párátka a specialně pro čištění řešená čistítka – podobná se prodávají i na čištění dýmek – avšak s nimi opatrně ty mají drátěnou kostru v níž napleten čistící chlup. Doporučuji též tyto stránky kde seženete vše na stříkání a rádi Vám zde poradí: http://www.airbrushcentrum.com

 11. Tkadlec Jarda :

  Vovo ten kompresor mám už 10 let a bez problémů ,ale koupil jsem před 4 lety už i z tlakovou nádobou a taky spokojenost
  ohledně pistolí mám gabbert triplex 0,2 ,03 tryska a bez problémů 10 let z 2x výměnou trysej a jehel a ještě Fengda BD – 180 0,25

 12. VoVo :

  Chci se zeptat ohledně trysky – všude slýchám, jak pistoli stačí vždycky prostříknout ředidlem a je čisto, ale to se u mě tedy neděje – vždy po nějaké době musím pistoli rozebrat a z trysky (i z trubky od nádobky k trysce) mechanicky odstranit vrstvu barvy ze stěn. Projevuje se to tak, že pistole ztrácí tlak a moc se barvě nechce ven. Tak co dělám špatně? 🙂 Je fakt, že jí dávám záhul a během 30 minut není problém prostřídat Surf+aceton, lihovku ředěnou lihem a následně Sidolux (na vodní bázi). Ale vždycky propláchnu odpovídajícím ředidlem, pak jeden „přechodový“ prostřik novým ředidlem bez barvy a pak až liju barvu a ředím (aby se v původním ředidle barva nezprcla).

 13. Magdaléna :

  Dobrý den,
  nemáte někdo zkušenost se samocentrovací tryskou, přemýšlím že bych si koupila pistoli Fengda BD-320 s tryskou 0,3 mm nebo Fengda BD-310 s tryskou 0,3 mm a vůbec nevím jakou (nikdy jsem žádnou pistoli neměla, ale bylo mi řečeno že se mi bude líp čistit když bude samocentrovací.)Poraďte mi prosím.
  moc děkuji

 14. Zudenek :

  Magdaleno, pistolky mám dvě jednu stařičkou Hansu a teď novou Paasche a musím říct, že pojem samocentrovací tryska neznám, ale netvrdím že neexistuje. Pro nákup mušíš zvážit, co budeš stříkat, drobnosti nebo plochy, čím budeš stříkat – tím myslím barvu…. akryl, syntetiku, aceton….a podle toho se volí průměr trysky. Průměr 0,3 mm je vhodný na linky a menší plochy. Taky zvážit jestli pistolku jednočinnou kde stiskem spouště pouštíš pouze vzduch a množství barvy nastavuješ jinou tryskou, nebo dvojčinnou kde stiskem pustíš vzduch a přitažením k sobě reguluješ množství barvy. nevím jestli ti to pro začátek stačí, možná doporučím knihu (i když spíš pro modeláře) “ Jak na modely technikou airbrusch“ nakladatelství CPRESS kde je popsáno něco a vybavení a co je na co vhodné a pak i technika.
  Zdeněk

 15. Magdaléna :

  Zdeňku moc děkuji za odpověd.

 16. Magdaléna :

  A nevíte jaky kompresor?je to jedno? Stačí nějaký obyčejný?

 17. Zudenek :

  Magdaleno: kompresor je zase stejný problém. Musiš posoudit několik ukazatelů, první asi nejdůležitejší je tvoje kapsa. Zvážit jestli to použiju jako koníček, nebo jako pracovní nástroj. Jak často budu kompresor používat a taky kde, protože používat laciný ale hlučný v panelovém bytě denně a nejlépe večer, to tě nebudou mít sousedi rádi…. Co ti asi doporučím je kompresor se zásobníkem ( taková banda pod kompresorem) má tu výhodu, že i při velkém odběru vzduchu nedochází k poklesu tlaku vzduchu do pistolky. Sám jsem měl malý kompresor bez zásobníku a vždycky mně vadilo že tlak klesl v momentě kdy jsem potřeboval mít hodně vzduchu a hlavně kompresor vrčel pořád. Ale kolem 3.500,- už můžeš koupit slušný kompresor se zásobníkem. Když budeš mít štěstí narazíš na netu i laciněji. Značku (při nižších cenách) neřeším stejně to bude nějakej číňan i když prodejce tvrdí že ne. Spíš napiš na zudenek@seznam.cz ať tu nezabíráme prostor. Z

 18. Magdaléna :

  Moc děkuji za odpovědi, už mám obrázek co a jak.Moc děkuji a přeji všem hodně úspěchů 🙂 M.

 19. VoVo :

  Tolik práce mi to ve vyhledávání nedalo – stačilo zadat „samocentrovací tryska“ http://www.airbrush-potreby.cz/store/shoppage.asp?lngShopPageID=2165 a z tohoto pohledu je opravdu samocentrovací lepší z důvodu čištění, můžu potvrdit, že při šroubovací trysce si při vytahování jehly zanesu „za těsnění“ spoustu humusu a špatně se to čistí. Ale jestli to má být pistole na občasné použití tak myslím že samocentrovací není nutně třeba. A ten kompresor – ano, k poklesu tlaku u bezzásobníkových dochází při rozběhu kompresoru (než si kompresor všimen, že jsem už začal stříkat a stihne se spustit) ale dá se na to zvyknout. Na doporučení kamarádů jsem koupil právě bezzásobníkový, protože ohlasy zněly, že ty malé zásobníky jsou vpodstatě k ničemu v poměru s cenou. A stačí se podívat na uvedený odkaz na eshop bergland24, mají tam kompresory za super ceny a je to ten samý kompresor, jako má Fengda a další výrobci (Orlík atp), jen cenovka je výrazně nižší, přitom není o nic ochuzen oproti ostatním značkám, je to pořád ten samý výrobek, jen s jinou samolepkou a menší marží 🙂

 20. heretik :

  to Vovo: Ahoj.Mam stejnou pistolku jako ty,a kdyz jsem do ni nalil aceton,tak dokud jsem ji poradne nevycistil a nevysusil,tak mi strikala s odpornym fialovym nadechem.Patrne tam mas odolnejsi tesneni…Dale bych se chtel zeptat ,zda-li netusis,jestli do teto pistolky sedne tato tryska: http://www.plastic-hobby.com/product/tryska-do-strikaci-pistole-b-25-0-3mm:13743/ ,ktera ma byt podle informaci na modelforu bez tesniciho krouzku? Trysky bd -41 nikde nemaji skladem a nebo je maji za cca 180 kc a to se mi davat nechce.Moc dekuji za odpoved ,mej se! heretik

 21. VoVo :

  Dle fotky těžko soudit, závit vypadá trochu jiný?!

 22. heretik :

  Ahoj,tak jsem ji koupil a sedí naprosto perfektně.

 23. Lucka :

  Prosím o radu, mám airbrush sparmax DH-3, pistole 0,3mm a potřebuji náhradní jehlu a trysku, jenže od sparmaxu a tento typ nemohu sehnat. Mohu do pistole dát jehlu a trysku 0,3mm ale od jiného výrobce? Děkuji za radu

 24. VoVo :

  Dle fotek a parametrů to vypadá jako Fengda BD-130, takže bych zkusil objednat trysku Fengda 0,3 mm a mohlo by to pasovat (bez záruky). U nás je to Fengda, v Německu Berlan, a země, odkud to máte Vy, to má asi pojmenované jako Sparmax.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..